Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Catalina’dan Manhattan Plajı’na kadar klasik bir paddleboard yarışı 32 mil işkenceye dönüşüyor

100 elit atlet, şafaktan önce Catalina Adası’nda bir çanak dolusu yıldızın altında uyandıktan sonra güç için yalnızca kollarını kullanarak açık okyanusu geçerek Manhattan Plajı’na gitmeye hazırlandı.

Başlamak üzere oldukları yarış, 32 millik Catalina Klasik Paddleboard Yarışı, gezegendeki en zorlu dayanıklılık yarışmalarından biri (bir ultra deniz maratonu) ve Güney Kaliforniya sörf kültüründe yıllık bir geçiş töreniydi.

Yarışçılar Catalina Classic’in şafak vakti başlangıcına hazırlanıyor.

(Jack Dolan / Haberler)

Katılımcıların sörf tahtalarının üzerinde yüzükoyun yatmaları, nereye gittiklerini görmek için başlarını yukarı kaldırmaları ve çıplak elleriyle sonsuz dalgaları pençeleriyle geçmeleri gerekiyor.

Çoğu insan için, yogadaki sfenks pozuna benzeyen bu pozisyonu, kuru arazide bir dakikadan fazla tutmak zordur. Bu yarışçıların okyanusta altı veya yedi saat boyunca bu pozisyonu veya tartışmasız daha acı verici başka bir pozisyonu tutmaları gerekiyor. Ve bu da ideal koşulların olduğunu varsayıyor: özel olarak tasarlanmış tahtaların her vuruşta birkaç metre kaymasına izin verecek kadar düz su.

Bu nedenle, geçen Pazar sabah 6’daki start öncesinde sahilde toplanan yarışçılar gergin bir şekilde esneyip GPS takip cihazlarıyla uğraşırken, aralarında en deneyimli olanlar gözlerini büyük Amerikan bayrağından alamadılar.

Yarışçılar 2023 Catalina Classic'in başlangıcı için suya çıkıyor.

Yarışçılar, 2023 Catalina Classic’in başlangıcı için Two Harbors’ta suya çıkıyor.

(Siyah Çizgi (@blacklinelogo)
)

Her yerde dans ediyordu, bazen sert batı melteminde neredeyse yatay olarak esiyordu. Rüzgâr, limanın korunağındaki bir bayrağa bunu yapıyorsa, açık denizin yüzeyine ne yaptığını düşünerek ürperdiler.

Eski şampiyon ve mevcut yarış direktörü Gene Rink, bayrağa uzun uzun baktı, yavaşça içini çekti ve bir muhabire şöyle dedi: “Bu, 32 millik bir işkence olacak.”

2023 Catalina Classic'te yarışçılar okyanusta elle kürek çekiyor.

Yıllık Catalina Classic’in parkur koşulları, sakin ve pürüzsüzden rüzgarlı ve vahşi olana kadar geniş bir yelpazede değişiklik gösterir. Bu yılki koşullar, katılan herkesin hatırlayabileceği en zorlu koşullardı.

(Siyah Çizgi (@blacklinelogo)
)

İlk kez 1950’lerde düzenlenen Catalina Classic, Güney Körfezi’ndeki okyanus cankurtaranları arasındaki dostane rekabetten doğdu. İnsanları kurtarmak için uzun, yüzer sörf tahtaları üzerinde dalgalara doğru koşuyorlar, bu nedenle eğitim sırasında kimin en hızlı olduğunu görmek için birbirleriyle yarışmaları çok doğaldı.

Tahmin edilebileceği gibi, bu kısa sprintler bariz dönüm noktaları arasında daha uzun yarışmalara dönüştü. Örneğin Manhattan Sahil İskelesi’nden Hermosa Sahil İskelesi’ne kadar iki millik bir yarış. Bu çok kolaylaştığında, kıyı boyunca daha uzak noktalar seçip ilerlemeye devam ettiler; her zaman bir sonraki mücadeleyi arıyorlardı.

Los Angeles kıyılarında bir sörf tahtasına oturup dalgaları bulmak için batı ufkunu tarayan herkes, en büyük ve en belirgin yer işaretinin Catalina Adası olduğunu bilir. San Pedro’dan 22 mil uzakta ve okyanusun 600 metreden fazla üzerinde yükselen bu alan, sörfçülerin görüş alanına hakimdir: ufukta beliriyor, neredeyse alay ediyor.

Ne kadar çılgınca görünse de bu yarış kaçınılmazdı.

Halen yarışan çok sayıda cankurtaran olmasına rağmen, bugünkü yarış, daha az prestijli ama yine de acımasız yedi yarışmadan uygun zamanları içeren bir “yarış özgeçmişi” sunan herkese açıktır. Çoğu Kaliforniya ve Hawaii’de; neredeyse hepsi Catalina Classic’in yarısından daha az mesafedir.

Sörf tahtası üzerinde bu kadar açık denizde maceraya atılmak birçok tehlikeyi beraberinde getirir, ancak yarışçıların insanlara neden tüm yıl eğitime harcadıklarını açıkladıktan sonra sıklıkla duydukları soru şudur: “Peki ya köpekbalıkları?”

Kesinlikle oradalar ama kürekçilere çok az ilgi gösteriyorlar. Belki de bunun nedeni insanların genel olarak diyet yapmamasıdır. Ve 12 ila 18 metrelik sörf tahtalarındaki insanlar normal avlarına hiç benzemiyor.

1999’daki rekoru (5:02:12) hala geçerli olan Los Angeles İlçesi cankurtaranı Tim Gair, “Dürüst olmak gerekirse köpekbalıkları aklımdan hiç geçmemişti” dedi.

Gair, “Birkaç yıl önce sinir bozucu bir mako köpekbalığı birkaç kürekçinin üzerine geliyordu,” diye anımsıyor, “ama sonunda ilgisini kaybedip arkasını döndü.”

Robert Parch Jr., 2023 Catalina Classic'te üçüncü olduktan sonra paddleboard'unu kıyıya taşıyor.

Robert Parch Jr., 2023 Catalina Classic’te üçüncü olduktan sonra paddleboard’unu kıyıya taşıyor.

(Ringo Chiu / Times İçin)

Cypress’ten 57 yaşındaki Casey Annis, bu yazın başlarında Catalina’dan San Pedro’ya yapılan daha kısa bir yarış sırasında iri, yetişkin bir büyük beyazın sürünün içinden geçtiğini söyledi. İnsanları şaşırttı ama kimseye zarar vermedi.

Annis, klasik sırasında bir köpekbalığı tarafından yenilecekse, çok fazla acı çekmeden bunun olmasını umarak şaka yaptı. “İlk iki milde son ikisine göre daha iyi” dedi.

Devasa kargo gemileri daha ciddi bir endişe kaynağıdır. Catalina’dan Manhattan Plajı’na giden rota, dünyanın en yoğun nakliye yollarından biri olan Los Angeles Limanı’na giden yolun hemen üzerinden geçiyor. Bazıları 300 metreden uzun ve 11 katlı bir bina kadar yüksek olan bu gemilerin dönmesi kilometrelerce sürüyor ve sonsuza dek durması gerekiyor.

Bu bir sorun çünkü en zorlu yarışçılar hızlanıp şanslarını denemeye eğilimlidir. Geminin geçmesini beklemek istemiyorlar. Rakipleri geride beklemek zorunda kalırken, onlar yolundan hızla geçmek ve kendini beğenmiş bir yalnızlık içinde gezinmek istiyorlar.

Gair, “Yıllar içinde birkaç yakın görüşme yaşadık, öyle ki gemiler yarış teknelerini çağırıp ‘Hey, duramıyorum!’ dediler” dedi.

Ancak kürekçilerden herhangi birine en çok neden korktuklarını sorarsanız size bunun yorgunluk olduğunu söylerler; yarış çok uzundur.

Fiziksel gerilimi hafifletmek için yarışçılar karınlarından kalkıp dizlerinin üzerine kalkabilirler. Daha sonra aşağı uzanıp iki koluyla aynı anda kürek çekerler. Bu daha fazla güç üretir, ancak bunu uzun süre sürdürmek daha da zordur. Bazıları sırf vücutlarının başka bir kısmı bir süreliğine acısın diye pozisyonlar arasında ileri geri geçiş yaptıklarını söylüyor.

Annis, aynı zamanda “yedi saat boyunca yürüyen merdivenlerden yukarı koşmak” kadar eğlenceli olan bir olaya kendinizi zorladığınız zihinsel bir mücadelenin de olduğunu söyledi.

Onun numarası bölümlendirmedir.

Önde Shane Gallas ve Lockwood Holmes Catalina Classic'te yarışıyor.

Önde Shane Gallas ve Lockwood Holmes zorlu 2023 Catalina Classic’te yarışıyor.

(Ringo Chiu / Times İçin)

Annis, “Eğer oradaysanız ve ‘Aman Tanrım, bunun için beş saatim daha var’ diye düşünüyorsanız işte o zaman patlarsınız” dedi. Bunun yerine kendi kendine “bir dakika daha dayan” veya “bir şarkı daha” diyor.

Esasen, bitiş çizgisine kadar kendini gazla aydınlatıyor.

Karada yarışan atletlerin ya da havuzlarda yüzen yüzücülerin nadiren karşılaştığı bir diğer sorun da koşullardaki aşırı değişkenliktir. Bir yıl, parkur sakin ve sorunsuz geçebilir ve rekor sürelere olanak tanıyabilir. Bir sonraki rüzgar esebilir ve vahşileşebilir, yarışçıları pek çok dalgada yukarı ve aşağı kürek çekmeye zorlayabilir ve onları rotadan o kadar uzağa fırlatabilir ki, sanki mesafeye 10 mil eklemek gibi.

Bu yılın yarışı herkesin hatırlayabileceği en kötü yarıştı.

Jake Miller paddleboard'uyla teknede ekibi tarafından tebrik ediliyor

Jake Miller, 2023 Catalina Classic’te ikinci olduktan sonra ekibi tarafından tebrik edildi.

(Ringo Chiu / Times İçin)

Yarışın başladığı Catalina’nın kuzey ucunda çok fazla kalacak yer yok, bu nedenle yarışmacıların çoğu eskort teknelerinde (herkesin güvenlik için bir tane bulundurması gerekiyor) veya kıyıdaki kamp alanlarında uyuyor. Yarıştan önce bütün gece esen, demirleme yerlerindeki küçük gemileri sallayan ve çadırların naylon duvarlarını sarsan rüzgâr, pek çok kişinin anlamlı dinlenme şansını yok etti.

Yani, şafak söktüğünde başlarının belada olduğunu zaten biliyorlardı ve diz boyu suya girdiler, tahtaların üzerine tünemişler, başlama düdüğünün dümesini beklediler. Dalgalanan Amerikan bayrağı, ileride ne olacağına dair tüm şüpheleri ortadan kaldırdı.

Dakikalar içinde, kürekçiler küçük koyun sığınağından ayrılır ayrılmaz, güvenlik teknelerindeki radyolar, 1,8 metrelik dalgada yarışçılarını geçici olarak gözden kaybeden endişeli tekne kaptanlarının raporlarıyla çatırdamaya başladı. Bir saatten az bir sürede, ilk yarışçı teknesini salladı ve korkunç koşullar karşısında mağlup olarak tekneye binmeye çalıştı. Yakında altı kişi daha onu takip edecekti.

Tekne mürettebatı da mağdur oldu.

Rink ve Gair resmi yarış gemilerinden birindeydiler, başıboş kürekçilerin izini sürmek ve kimin hâlâ yarışmada olduğunu takip etmek için sürünün içinde yavaşça ilerliyorlardı. Gair çılgınca sallanan tekneyi yönlendirirken, Rink pruvaya doğru santim adımlarla ilerledi, korkuluklara tutundu ve yolun her adımında kendisini kabine dayadı.

Bir noktada, yarış fotoğrafçısı kusarak arkada asılı dururken, Rink teknenin ön tarafındaki tüneğinden bazı kürekçilere cesaret verici bağırıyordu. Yarış sırasında en az yedi kez kustuğunu ve tek bir vuruş bile yapmadığını söyledi.

Başka bir noktada, tekne grubun oldukça ilerisinde olan iki lidere paralel giderken, Gair zamanı (geç) ve ne kadar mesafe kat etmeyi başardıklarını (şaşırtıcı derecede az) kaydetti. Hissettiği schadenfreude’ye dair en ufak bir ipucu olmasa bile, rekorunun 24. mücadelesinden neredeyse kesinlikle kurtulacağını ve hatta 25’in bile iyi olacağını kabul etti.

Scott Clausen (sağda), 2023 Catalina Classic'i kazandıktan sonra Jake Miller tarafından tebrik edildi

Scott Clausen (sağda), yarışı kazandıktan sonra Jake Miller tarafından tebrik edildi.

(Ringo Chiu / Times İçin)

Kazanan, Seal Beach’ten Scott Clausen nihayet bitiş çizgisini 5:46:27 ile – ya da Gair’in rekorundan 44 dakika daha yavaş – geçtiğinde Clausen paramparça görünüyordu. Ama en azından hâlâ ayakta durabiliyordu.

Grubun ortasında bitirenlerin ve kuyruk ucundakilerin çoğu kıyıya doğru yalpaladı, gözleri kızarmıştı ve konuşmaya çabalıyordu. Yarışı kumsaldaki hoparlörler üzerinden anlayan bir çift yorumcunun “gelip birkaç kelime söyleme” talepleri rutin olarak göz ardı edildi – en azından yarışçılar yönlerini bulana kadar.

Yarışı 19 kez yapan Manhattan Beach’ten 55 yaşındaki Scott Rusher, “Bu çok kötüydü, kesinlikle çok kötüydü” dedi. Beklediğinden yaklaşık 90 dakika daha uzun bir süre ile 7:46:07’de bitirdi.

Rusher, “Başından sonuna kadar en kötüsü buydu” dedi. “Başından sonuna kadar.”

Değişen rüzgar ve şiddetli dalgalar onu her yönden çarpıyordu. Rusher, “Çamaşır makinesi gibiydi” dedi. “Hiçbir ritim yoktu, bir kalıba girmenin yolu yoktu.”

Annis’in Rusher’dan 30 dakikadan fazla zamanını aldı. Zamanının büyük bir kısmını soldan gelen dalgalarla dövülerek geçirdiğini, bunu telafi etmek için sağ kolunu kullanmak zorunda kaldığını, kendisini ileri çekmek için kullanmak yerine tahtayı rotasında tutmak için yana doğru itmek zorunda kaldığını söyledi.

Yarıştan sonra bir muhabire “Şu anda sağ kolumu kaldıramıyorum” diye mesaj attı.

Shane Gallas (solda) ve Lockwood Holmes bitiş çizgisini geçtikten sonra kucaklaşıyorlar.

Shane Gallas (solda) ve Lockwood Holmes, Manhattan Plajı’nda bitiş çizgisini geçtikten sonra yorgunluk içinde kucaklaşıyorlar.

(Ringo Chiu / Times İçin)

Peki tam olarak ne için?

“Para ödülü yok, övgü yok, hayır [media] Annis, “Her türden her yerde kapsama alanı var” dedi.

Elinize geçen tek şey, diğer bitiricilerle birlikte bir grup fotoğrafı ve kendisinin “kürdan” dediği, üzerinde “Catalina Classic Finisher” ve yılı yazan minyatür ahşap bir sörf tahtası.

Ama gerçek bir dostluk var. Annis tüm yıl boyunca partnerleriyle antrenman yapıyor ve bazıları ikinci bir aile gibi yakın arkadaş haline geldi. Benzer düşüncelere sahip bir grup insanı alıp onlara birlikte acı çektirdiğinizde, başka hiçbir şeye benzemeyen bir bağ oluşur.

Kulağa ne kadar çılgınca gelse de Annis şöyle dedi: “Eğer evim alev alırsa, kurtarmaya çalıştığım tek şey o aptal kürdanlardır.”

Catalina’dan Manhattan Plajı’na kadar klasik bir paddleboard yarışı 32 mil işkenceye dönüşüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.