Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Disneyland sanatçıları Adventureland Treehouse’un hikayesini paylaşıyor

Şüphesiz pek çok çocuk gibi Kevin Kidney de Disneyland’da yaşamanın hayalini kuruyordu. Ama kendisinin korsanlarla palavra attığını ya da hayaletlerle oynaştığını hayal etmedi. Özel yeri daha sakindi.

Böbrek’in yeri, 1962’de inşa edilen ve Jungle Cruise yakınındaki Adventureland’de saklanan orijinal İsviçre Aile Ağaç Evi’ydi. Ağaç eve olan hayranlığı, ona bu cazibeye ve onun dayandığı filme karşı ömür boyu sürecek bir sevgi aşıladı. Yaratıcı stüdyosu Walt Disney Co. ile sık sık işbirliği yapan başarılı bir tasarımcı ve sanatçı olan Kidney, günümüzün daha modern heyecanları arasında göz ardı edilebilecek bir cazibe olan ağaç evinin neden benzersiz olduğunu hatırlıyor.

Kidney, “Bu, üzerinde çok çalışılan az sayıdaki ilgi çekici mekandan biri” diyor. “Kendi hızınızda kendinizi ilerletiyorsunuz. Dokunmanıza izin verilen şeyler (ağaç gövdesi) size daha fazla duyusal, ‘oradasınız’ deneyimi sunar. Hareket halindeki bir araçta kucak çubuğunun altında değilsiniz.”

1999’da Disney, İsviçre Aile Ağaç Evini yeniledi ve Walt Disney Animation’ın “Tarzan” hakkındaki yorumunu yansıtacak şekilde güncelledi. Bununla birlikte bazı hafif interaktif ve dijital dokunuşlar da geldi, ancak Disneyland ve şirketin tema parkı deneyimlerinden sorumlu bölümü olan Walt Disney Imagineering, Tarzan’a yardım etti.

Park, ağaç evini bir kez daha güncellerken geçmişine baktı. Yakın zamanda yeniden açılan Adventureland Treehouse, Walt Disney’in İsviçreli Robinson Ailesinden Esinlenerek – evet, tam adı bu – odağını daha eski moda tema parkı hilelerine kaydırıyor.

Soyut, çevresel hikaye anlatımı ve akıllıca tasarlanmış bazı mekanik hayvanlar (Devek Kuşu Jane’i izlemek için biraz zaman harcamak isteyeceksiniz) Adventureland Ağaç Evi’ne taze ama retro bir görünüm kazandırdı. Adventureland patikalarına hareket ve enerji sağlayan büyük bir su çarkı gibi çok sayıda dokunuş, 1960 Disney filmi “Swiss Family Robinson”dan ilham alan orijinal hikayeye gönderme yapıyor. Ancak, İsviçre Ailesi masalından ne kadar yararlansa da, aile adlarını gizli tutsa bile, Imagineers’a göre bu, İsviçre Ailesi hikayesi değil.

Bu, Adventureland Treehouse’u modern bir Disney filmine veya dizisine veya endüstri dilinde fikri mülkiyete (IP) bağlı olmayan nadir tema parkı cazibesi haline getiriyor. Bugün, Disneyland ve parkın reisi Walt Disney, kendilerinin bir tür fikri mülkiyeti haline geldi; Disneyland, çok kuşaklı nostalji üzerine inşa edilmiş bir kültür kurumuna benzer bir şey haline geldi.

Adventureland Treehouse’un yenilenmesinin kilit mimarlarından biri olan Imagineer Michele Hobbs, “Bunu yapmak için pek fırsatımız olmuyor” diyor. “Ağaç evinin çoğumuz için hayatta bir kez yaşanacak bir uğraş olduğunu düşünüyorum. Walt’un mirasını ve orijinal İsviçre Aile Ağaç Evi’nin mirasını onurlandırmak bizim için önemliydi ve bu yeni fikri mülkiyeti yaratmanın temel nedeniydi. Orijinal fikri mülkiyet muhteşem olsa da, günümüz şartlarında bunu daha da geliştirerek kendi benzersiz niteliklerine sahip yeni bir aile getirmek istedik.”

Elbette, bir yıl boyunca sürecek olan yeniden yapılanmaya başlamanın daha pratik nedenleri de vardı. Onlarca yıldır mevcut ve eski Hayalperestler, “Tarzan” güncellemesinden, Walt dönemine kadar uzanan Disneyland tarihinin bir parçasının parkta bir yuvaya sahip olmaya devam etmesini sağlamanın bir yolu olarak bahsettiler. Ancak animasyon filminin vizyona girmesine 20 yıldan fazla süre kaldığı için “Tarzan” özelliği artık biraz bayatlamaya başlamıştı. Hareket etmeyen statik figürler nedeniyle Tarzan’ın Ağaç Evi de modası geçmiş görünmeye ve hissettirmeye başlamıştı.

Orijinal Swiss Family Treehouse’un uzun süre Disneyland’in sanat yönetmenliğini yapan Walt Disney Imagineer’ı ve kreatif yöneticisi Kim Irvine, “Yıllar geçtikçe popülerliği biraz azaldı” dedi. “’Tarzan’ filmi çıktı, biz de oraya IP koyup hikayeyi ‘Tarzan’ olarak değiştirmemiz gerektiğine karar verdik. Bu uzun yıllar boyunca başarılı oldu. … Ama şu ana kadar fikri mülkiyetin artık o kadar da popüler olmadığını düşündük ve gerçekten [wanted] O ağacı korumak için.”

Bu maymunun besleyiciyi manipüle etmeye çalışması gibi komik sahneler Adventureland Ağaç Evinde görülüyor.

(Christian Thompson / Disneyland Tatil Köyü)

Yapılacak ilk iş, halat ve yıpranmış ahşap kalaslardan oluşan asma köprünün yanı sıra buna giden ve “Tarzan” için eklenen merdiven boşluğunun kaldırılmasıydı. Bu, Adventureland’deki önemli gayrimenkulleri serbest bıraktı ve görüş hatlarının orijinal ağaç evine ve New Orleans Meydanı’na yönlendirilmesine olanak sağladı. Imagineering daha sonra orijinal İsviçre Aile Ağaç Evi su çarkını yeniden yaratmak için yola çıktı ve şirketin arşiv bölümüne tarihi yapıyı kazması için çağrıda bulundu. Bugün parçalar halindeydi ancak Irvine, yeni su çarkının orijinal kalıplar üzerine inşa edildiğini söyledi.

Jody Daily ile birlikte Disney’in “İsviçreli Robinson Ailesi” filminden ilham alan bir kitap üzerinde çalışan Kidney, su çarkının Disneyland bilgisinin önemli bir parçası olduğunu söylüyor. “Küçük bambu kaplarının nehirdeki suyu alıp yukarıya kadar taşımasını izlemek çok eğlenceli” diyor. “Bu çok havalıydı. Büyük bir dönen su çarkı kinetikti. Su çarkı olmadan, yukarı çıkıp inilen basamakları olan bir ağaç evinden ibaretti. Bu su sistemi gerçekten muhteşemdi. Koşup oraya atlayıp her şeyin nasıl çalıştığını öğrenme isteğini uyandıran da buydu.”

Güncellenen hikayede suyun mistik güçleri var ve esas olarak beş kişilik ailenin ağaç evine ve odalarının her birine güç sağlıyor. Her odada birçoğu hareketli mekanizmalara bağlı su boruları var. Örneğin, pirinç görünümlü, su kusan bir fil hortumunun süslü bir orkestra da dahil olmak üzere enstrümanları beslediği müzik odasını görün. Diğer odalarda ise su, ağaç evde yaşayan tüm yaratıklar ve memeliler için bir hayvan yemi zamanlayıcısını çalıştırıyor. Burada konuklar, ona daha fazla yiyecek vermek için saati değiştirmeye çalışan asılı bir maymunu gözetleyecekler.

Ağaç evin her yerinde hayvanlar bol miktarda bulunur. Bize ateş karıncalarına dikkat etmemiz, zıplayan minik kurbağaları gözetlememiz ve birçok ağaç dalının bir tür renkli evcil hayvan içermesi söylendi. Yeni Adventureland Ağaç Evi sabır için inşa edilmiş bir yerdir. Konukların, hem “Tarzan”ı çağrıştıran hem de “İsviçreli Robinson Ailesi” filminin önemli bir sahnesi olan Jane adlı bir devekuşunun evi olan girişin yakınında oyalanmasını bekliyoruz. Jane ileri geri geziniyor, aşağı yukarı sallanıyor ve konuklara alaycı, şüpheci bir bakış atıyor.

Arp, ud, gitar ve org gibi müzik enstrümanlarıyla dolu Adventureland Ağaç Evi’ndeki annenin odası.

(Christian Thompson / Disneyland Tatil Köyü)

Hobbs, “Başlangıçtan itibaren, her şeyi karmaşık ve karmaşık olmayan, görsel olarak büyüleyici kılmak, insanlara bir sahneyi izleme, belirli kinetikleri görme ve sesi duyma fırsatı vermek” dedi. “Bu bir geçiş deneyimidir, dolayısıyla konuklar istedikleri kadar çok veya az zaman geçirebilirler. Yürümek isteyenler ve oyalanmak isteyenler için tüm kutuları işaretlemek istedik. Bu kuralcı değildir. İstediğiniz gibi olabilir.”

Tabii ki ağaç evin çok sayıda basamağa sahip olduğunu ve bu nedenle tüm konukların erişimine açık olmayacağını belirtmekte fayda var. Irvine, Disney’in 1999 yılında “Tarzan”ı da ekleyerek bir asansör çalışması yaptığını ancak bunun 1962 yapısı için uygun olmadığını bulduğunu söyledi. Bu kez Imagineers, ağaç evindeki her büyük alanın yorumlarını içeren, zemin katta sanat eserleriyle dolu bir oda yarattı; bu oda, tırmanışı yapamayan konuklara içeride ne olduğuna dair bir tat vermek için tasarlandı. Ayrıca alt seviyede elbette Jane de var. Ayrıca görme engelliler ağaç evini keşfederken sesli açıklama kullanma seçeneğine de sahip.

Ağaç evin her yerinde “İsviçre Ailesi” ile ilişkilendirilen “Swisskapolka” adlı neşeli bir şarkı çalıyor. Walt Disney Imagineering, şarkıya, farklı figürler veya nesnelerin melodiye göre zamanla hareket edeceği şekilde mekandaki her oda için ayarlanan yeni bir düzenleme verdi. Ağaç evinin her köşesinin sayı üzerinde kendine has bir değişimi olduğu için daha çok merak konusu haline geldiğinden, şarkının olabileceğinden daha az tekrarlı olmasını sağlar.

Disneyland’ın Adventureland Ağaç Evindeki devekuşu Jane.

(Christian Thompson / Disneyland Tatil Köyü)

Melodinin olmadığı tek oda, kızın astronomi takıntılı köşesi büyük bir teleskop ve alacakaranlık renkli gezegen cep telefonlarıyla donatılmış olduğundan, kızın odasıdır. Hobbs, “Kızı bir gökbilimci” diyor. “O şöyle dedi: ‘Hey, sizin işiniz var. Burada melodilerimi çalacağım ve listeleri okuyacağım.’” Mekan daha sessiz ve daha ruhani bir müzikle dolu.

Ancak tırmanışın ortasında verilen kısa aradan sonra iş, belli bir canlılık kalitesine sahip olan “Swisskapolka” şarkısına geri dönüyor. Böbrek geri döndüğüne sevindi, çünkü ağaç eve hayat duygusu vermişti.

“Çok eğlenceli ve neşeli” diyor. “İşe yarıyor. Harika bir ritmi ve merdivenlerden yukarı ve aşağı koşmayı taklit eden bir ritmi var. Ağaç evine tırmanma aktivitenizin müziği haline geliyor.

Hobbs, yenilemenin tematik hedefinin ilham verici bir şey yaratmak olduğunu söylüyor. Karakterlerin bir şekilde anonim tutulmasının temel nedeninin bu olduğunu söylüyor.

Hobbs, “Sizin veya benim kendimizin olduğunu görebildiğimiz karakterlerle yeni bir hikaye yaratmaktı” diyor. “Ailemi oraya götürebilirdim, bu rolleri oynayabilir ve başka hiçbir şeyle ilişkilendirmeden o odada olmayı arzulayabilirdik. Ben kızımın odasına çıktığımda oğlum ya da kızım astronomiyi sevmeyi arzulayabilir ya da erkeklerin odasına gidip onların hayvan ve doğa sevgisini görebilir.”

Hobbs’a göre amaç, konuğun bir uzantısını yaratmak, “olmayı arzuladıkları bir şeyi” ima etmek.

Ancak ne yazık ki bir zamanlar Kevin Kidney’in yaptığı gibi ağaç evde yaşamayı hayal eden tüm çocuklar için hiçbir oda kiralanamıyor.

Disneyland sanatçıları Adventureland Treehouse’un hikayesini paylaşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.