Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Disneyland’da Cadılar Bayramı o kadar büyük ki Noel’e rakip olacak

Cadılar Bayramı 31 Ekim’de geldiğinde, Güney Kaliforniya’da aylarca süren kutlamaların doruk noktası olan büyük bir final gibi hissedilecek.

Cadılar Bayramı için yapılan harcamaların tarihin en yüksek seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor ve sosyal medyanın dev iskeletlere ve şimdi de Lewis adında konuşan bir balkabağına uzun yıllardır süren bir takıntısı var. Ancak Cadılar Bayramı’nı çevreleyen modern kültürün çoğunun kökeninin Güney Kaliforniya’nın tema parklarına dayandığı iddia edilebilir.

Bu yıl Cadılar Bayramı’nın resmi olmayan ilk gününün 1 Eylül olduğu söylenebilir, çünkü bu, Disneyland Park’ın Tim Burton’ın “Noel Öncesi Kabus” temalı Perili Köşk kaplamasını açtığı gündü. Ve Güney Kaliforniya, sonuçta, ilçedeki en uzun süredir devam eden büyük ölçekli Cadılar Bayramı etkinliklerinden birine ev sahipliği yapıyor; Knott’un Berry Çiftliği’nin şu anda 50. yılında olan Knott’un Korkunç Çiftliği’ne 6 hafta süren dönüşümü.

Amerikalılar Cadılar Bayramı takıntısı haline geldi. 1 Kasım geldiğinde, Ulusal Perakende Federasyonu’na göre, bu yıl Cadılar Bayramı’nı kutlamak için toplamda 12,2 milyar dolardan fazla rekor bir harcama yapmış olacağımız tahmin ediliyor; bu rakam, geçen yıla göre neredeyse 2 milyar dolar artış gösteriyor. Tema parklarının kültürü nasıl şekillendirip yönlendirebileceğinin bir kanıtı olarak, onlara kısmen teşekkür edebilir veya suçlayabiliriz.

“Kısmen bile söylemiyorum. Devasa bir şekilde söyleyebilirim,” diyor tatilde “Şeker mi Şaka mı: Cadılar Bayramının Tarihi” de dahil olmak üzere birçok kitap yazan Lisa Morton.

Disneyland kısmen turistik, kısmen kültürel bir kurumdur ve ülkemizin Cadılar Bayramı’na yönelik yavaş yavaş değişen bakış açısı – kostüm ve şekerleme odaklı bir parti gününden neredeyse iki ay süren korku veya ürkütücü temalı fantezilere kadar – Anaheim kurumunun nasıl olduğu açıkça görülmektedir. bir zamanlar tatili zar zor kabul etmekten, onun tarafından tamamen tüketilmeye doğru gelişti. Oogie Boogie Bash adı verilen, biletleri tükenen, ayrı biletli bir akşam partisi ve iki parkta yapılan dekorasyonlar ve sürüş düzenlemeleriyle Disneyland’daki Cadılar Bayramı, Noel sezonuna rakip oluyor ve bazı durumlarda onu aşıyor.

Walt Disney Co.’da animasyon alanında çalışan ve “Disney Parklarında Tatil Büyüsü” adlı sehpa kitabının ortak yazarlarından Charlie Price, “Genelde daha fazla gün olduğu için daha popüler olduğunu söyleyebilirim” diyor. Sonbahardan Kışa Dünyanın Her Yerinde Kutlamalar.” Fiyat, Magic Kingdom’daki Cadılar Bayramı partisinin – Mickey’nin O Kadar da Korkunç Değil Cadılar Bayramı Partisi – Ağustos ortasında SoCal’daki muadilinden bile daha erken başladığı Florida’daki Walt Disney World’e işaret ediyor. “Ağustos ayında başlıyorlar çünkü çok fazla talep var.”

Disneyland katılım bilgilerini yayınlamasa da, Cadılar Bayramı sezonunun konuk popülaritesi açısından gerçekten de Noel’e rakip olduğuna dair en azından bazı kanıtlar var. Disney tema parklarındaki bekleme sürelerini izleyen seyahat sitesi Touring Plans tarafından derlenen verilerde, geçen Ekim ayında ortalama bekleme sürelerinin Kasım ve Aralık aylarına göre daha yüksek olduğu görüldü, ancak bu bir veya iki dakikadan fazla değildi.

Her zaman durum böyle değildi.

Perili Köşk, sonbahar ve kış için “Noel Öncesi Kabus” görünümüne kavuşuyor. Cadılar Bayramı tarihçisi Lisa Morton, bu çekiciliğin Amerika’nın Cadılar Bayramı kültürünü etkilediğini belirtiyor.

(Joshua Sudock / Disneyland Tatil Köyü)

Disneyland’ın Cadılar Bayramı’nı 1950’lere kadar kucakladığına dair kanıtlar var. Walt Disney döneminde park, Anaheim’ın uzun süredir devam eden sonbahar festivaline ve şimdi 100. yılına giren Cadılar Bayramı geçit törenine katılarak reklamını yaptı. Yine de Cadılar Bayramı öncelikle parkta ara sıra kutlanıyordu. Disneyland’ın ilk büyük Cadılar Bayramı etkinliklerinden biri, 1959’da, Disneyland’ın bir yarışma için oyulmak veya süslenmek üzere 1.000 balkabağı dağıttığı bir balkabağı geçit töreniyle gerçekleşti.

Ancak Disneyland, Cadılar Bayramı’nda her şeyi yapmasa bile, onu çevreleyen kültürü hâlâ yönlendiriyordu. Morton, Amerikan Pop sanatındaki, Cadılar Bayramı’nın 31 Ekim’den çok öncesine kadar uzandığı modern çağımızın şekillenmesinde ve bu çağa öncülük etmesinde çok önemli olan birkaç önemli anı aktarıyor.

Morton, “Knott’un Korkunç Çiftliği ve Disneyland’deki Perili Köşk… birbirlerinden birkaç yıl arayla başladı” diyor. “Perili Köşk 1969’da Disneyland’da açıldı ve Knott’s ilk Cadılar Bayramı etkinliğini 1973’te gerçekleştirdi. Günümüzün pek çok profesyonel hayaletinin özellikle Perili Köşk’ü büyük bir etki olarak gösterdiğini görüyorsunuz.”

Korkunçluk konusunda uzmanlaştığı bilinen yerel etkinlik organizatörleri, sektörü canlandırmak için tema parklarına destek veriyor. Örneğin, JFI Productions’ın Koreatown’un eteklerindeki bir malikanede geçen son derece etkileşimli, sürükleyici bir tiyatro gösterisi olan “The Willows”u ele alalım; konuklar burada çarpık bir aile geçmişini ortaya çıkarırken bir yandan da şarap içip yemek yiyorlar. “The Willows” bu yılki gösterimini Kasım ayına kadar uzattı. Perili Köşk’ten daha karanlık ve daha uğursuz olmasına rağmen, gizli köşeleri ve tuhaf kişilikleri olan devasa evde dolaşmak, yolculuğu anımsatıyor.

“Tema parkları öncüdür. JFI kurucusu Justin Fix, her ilhamın geldiği yer burasıdır” diyor. “Bunu yapabilecek hiçbir yazar olduğunu sanmıyorum. [criticize] Universal’in Cadılar Bayramı Korku Geceleri ya da Knott’un Korkunç Çiftliği çünkü onlar bu konuda öncüydü. İzleyicilerimizin giderek daha akıllı hale geldiğini düşünüyorum ve izleyicilerimizin de bunu istediğini düşünüyorum. Daha.”

Price, Disneyland’ın 90’lı yılların ortalarında seyircilerin Cadılar Bayramı etkinliklerine ne kadar aç olduklarının farkına varacağını söylüyor. Price, “Onlara kazara çarptı” diyor. “Knott’un Korkunç Çiftliği ya da Cadılar Bayramı Korku Geceleri olmak istemediler. Onların amacı bu değildi. Bu yüzden ne yapabileceklerini bulmaya çalışıyorlardı. Ve her şey 29 yıl önce değişti. 31 Ekim 1994’tü.”

İşte o zaman Disneyland, KIIS-FM ile ortaklaşa sonuçta yanlış yönlendirilmiş bir tanıtım haline gelen şeyi sahneledi. Disneyland’ın Pazartesi günü sabah 8.30’dan önce kostümle gelen herkese ücretsiz giriş hakkı tanıyacağı açıklandı. Konuklar sabah 5’te parka inmeye başladı, Anaheim sokakları tıkandı ve sabah 8:30’daki kesinti saatinden önce tahminen 50.000 kişi parka geldi. Disneyland kapılarını kapattı ve misafirlerini geri çevirdi.

Times, “Gulyabaniler, cadılar ve palalı katiller gibi giyinenlerin Perili Köşk’te toplandığını” bildirdi. O dönemde bir Disneyland halkla ilişkiler temsilcisi şunları söyledi: “Aslında hiçbir şey yapmadık. Bir şey yapacaksak oldukça büyük olması gerektiğine karar verdik.”

Price şöyle diyor: “Gördüğü ilginin miktarı açısından çok beklenmedik bir şeydi. ‘Hey, bir şeyin peşindeyiz’ dediler. Sabah 8.30’da kapasitedeydiler.” En yoğun zamanlarında bile Disneyland’in kapılar açıldığında kapasiteye ulaşması inanılmaz derecede nadirdir. Price, Disneyland’ın o zamanlar Cadılar Bayramı’ndan faydalanması gerektiğini bildiğini söylüyor.

Disney California Adventure’daki Cars Land, Cadılar Bayramı için ayrıntılı bir yenilenmeye kavuşuyor.

(Disneyland Tatil Köyü)

Parkın o zamana kadar Cadılar Bayramı’nı tam anlamıyla savunmakta tereddüt etmesinin operasyonel bir nedeni vardı. Price, tatilin yüksek trafikli Disneyland sezonu haline gelmesinden önce (bugünkü), parkın yoğun Noel sezonundan önce cazibe merkezlerinin bakımını yapmak için sonbaharı kullanacağını söylüyor.

1995 yılında Disneyland ilk büyük Cadılar Bayramı partisini sahneleyecekti. O zamanlar Disneyland, konukların tatili ne kadar çok gözlemlemek istediğinden hâlâ emin değildi. Gece biletli etkinliklerle ilgili ilk deneylerinin dekorasyonları her partiden sonra kaldırıldı ve etkinlikler her yıl gerçekleşmiyordu. Bugünden çok uzakta. ABD’nin Main Street’i artık sonbahar renklerinin ve balkabağı tuhaflıklarının tutarlı bir patlamasıdır – konukların favorisi, müzik mağazasını süsleyen Elvis balkabağıdır.

Cadılar Bayramı dekorasyonları 2000’li yılların başında temel bir malzeme haline geldi ve 2000’li yılların ortalarında park, yıllık Cadılar Bayramı partilerine tamamen bağlı hale geldi. Price, “Konukların bundan gerçekten keyif aldığını fark ettiler” diyor.

O zamanlar Disneyland yavaş yavaş Cadılar Bayramı’na uygun bir zemin buluyordu ama aynı zamanda sezonunu ve etrafındaki olayları temellendirecek bir kimlik arıyordu. Morton’un Amerika’nın Cadılar Bayramı’nı nasıl kutladığını etkilediğini söylediği kültürel mihenk taşları arasında biri Disney’e ait olan iki film vardı.

Morton, “Çok spesifik olaylar var” diyor. “John Carpenter’ın ‘Cadılar Bayramı’ filminin 1978’de gösterime girmesinin, Cadılar Bayramı’nı yetişkinler için bir tatile dönüştüren en önemli şeylerden biri olduğuna işaret ediyorum. Cadılar Bayramı’nı çok korkutucu bir şekilde resmetmeden önce böyle bir şey olmamıştı. 70’lerde karşı kültür hareketleri tatile giderek daha fazla sahip çıkıyordu ve tüm bunlar Cadılar Bayramı’nı yetişkinlerin tatiline dönüştürdü. Sonra 90’larda ‘Noel Öncesi Kabus’u görüyorsunuz ve bu da Cadılar Bayramı’nın daha tuhaf yanını yeniden canlandırıyor.”

“Noel Öncesi Kabus”un sürekli popülerliği, Disneyland Resort’un Cadılar Bayramı etkinliklerinin tonunu yavaş yavaş yeniden şekillendirecek. Örneğin, ilk Disney California Macera Cadılar Bayramı teklifleri arasında, büyük boy şekerli mısır çiftliği olan neşeli Candy Corn Acres vardı. Bugün parkın girişi “Noel Öncesi Kabus” filminin kötü adamı Oogie Boogie ile süslenmiştir ve parkın merkezinde Başsız Süvari heykeli bulunmaktadır. Ekim 2001’deki ilk çıkışından bu yana, Perili Köşk’ün “Noel Öncesi Kabus”la kaplanması, Disneyland’a Cadılar Bayramı’nı Ocak ayının başına kadar uzatan bir cazibe kazandırdı.

Disneyland Resort, Disney California Adventure’daki bu Başsız Süvari heykeli de dahil olmak üzere, Cadılar Bayramı görüntülerini yavaş yavaş benimsedi.

(Richard Harbaugh / Disneyland Tatil Köyü)

Price, animasyondaki mevcut rolünden çok önce ve Disney tarihçisi olarak Disneyland Park’ta güvenlik alanında çalışıyordu. Price, “O cazibe merkezinin açılış gününde parklarda çalıştım” diyor. “Bu konuda çalışan insanlarla konuştuğumda çok gergindiler. Halkın nasıl tepki vereceğini bilmiyorlardı. Davetliler arabaya koştu. İnsanlara yavaşlamalarını söylemek zorunda kaldık. Gerçekten heyecan kattı.”

Bu, korkutucu olmayan ama tatilin modern “olduğun gibi gel” veya “istediğin gibi gel” yaklaşımını kucaklayan bir etkinlik olarak Disneyland’ın Cadılar Bayramı’nı iki parkında nasıl ele alacağının tonunu belirledi. ahlaklı ol. Örnek olarak, hippi Fillmore’un normalde gülmek için çalındığı Arabalar Diyarı’ndaki dekorasyonları ele alalım. Cadılar Bayramı’nda, 2 boyutlu metal sanatı araba hayaletlerinden oluşan bir dünya yaratırken ve organik yakıtı görüntüleri yağ varillerine yakarken tam bir sanatçıya dönüşüyor. Sonra Radiator Springs Curios’un dışında zombi benzeri bir araba var; hikayeye göre bu araba, kalbi kırık bir arabanın kocasını ölümden diriltmeye çalışmasının sonucu.

Sezon boyunca parklara gelen kötü adam akınıyla birlikte Disneyland’deki Cadılar Bayramı, kendinizin farklı versiyonlarıyla oynama zamanıdır. Ve Cadılar Bayramı etkinlikleri üzerinde çalışanların söylediğine göre, günümüzde çok aylarca kutlanan tatilin temelinde bu yatıyor.

JFI kurucu ortağı JT Swierczek, “Ben her insanın tuhaf, ucube bir tarafı olduğuna inanan biriyim; bu ister röntgencilik olsun, ister sadece giyinmek ya da hikaye olmak olsun,” diyor. “Cadılar Bayramı sırasında insanların istedikleri kadar tuhaf olmalarına izin veriliyor. Bence Cadılar Bayramı insanların tam olarak kendileri olmalarına olanak tanıyor.

Swierczek şöyle devam ediyor: “Noel çok sevimli ve kucaklayıcıdır ama tek taraflıdır.” “Cadılar Bayramı’nın en sevdiğim yanı, kum havuzunda aynı temayla çok farklı şeyler yapmak için bolca yer olması.”

Disneyland’da bu örneğin kostümlü Mickey Mouse ya da ölen sevgilisini geri isteyen bir araba olabilir.

Disneyland’da Cadılar Bayramı o kadar büyük ki Noel’e rakip olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.