Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Güneş tutulması Utah kasabası ve Navajo’daki işgücünü krize sürükledi

Belediye Başkanı Ann Leppanen Cumartesi günü ayın evinin üzerinde güneşin önünden geçeceğini öğrendiğinde bir felaketi öngördü: muhteşem ateş çemberiyle halkalı tutulmayı takip eden turistlerin küçük kasabasını yutacak bir gelgit dalgası.

Kasabanın ekonomisi uzun zamandır kırmızı kayalıklı kanyonlara, San Juan Nehri’ne ve rüzgârın savurduğu yalnızlığa çekilen mütevazı, düzenli ziyaretçi akışına dayanıyordu. Ancak Ocak ayında, 250 kişilik bu köy, nadir görülen gök olayını izlemek için en iyi yerlerin listelerinde görünmeye başladı; kasabada neredeyse hiç ışık kirliliği yok ve tutulma yolunun tam merkezinde yer alıyordu. Otel odaları ve kamp alanları için rezervasyonlar artmaya başladı ve Eylül ayı başlarında hafta sonu için tüm yataklar rezerve edildi.

Leppanen, günübirlik gezicilerin ve şehir sınırlarının hemen dışındaki kamu arazisinde kamp yapan insanların, şehrin şimdiye kadar görmediği kadar büyük bir kalabalığa yol açacağını öngördü.

Binlerce insanın güneş tutulmasını izlemek için Cumartesi günü Utah’ın Bluff kentini ziyaret etmesi bekleniyordu.

(Kül Düşünceleri / Haberler İçin)

Leppanen geçen ay yaşlılar merkezinde aynı zamanda belediye başkanının ofisi olarak da hizmet veren küçük odada başını sallayarak “1000 kişi bile gelse bu bir felaket olur” dedi. “Sanırım 20.000’e ulaşacağız – ve hafife aldığımı düşünmüyorum.”

Leppanen, Bluff’un her şeyinin, hatta benzininin bile tükeneceğinden ve herhangi birinin yaralanması durumunda, kasabanın içinden geçen otoyoldaki tampon tampona trafiğin, ambulansın zamanında gelmesini engelleyeceğinden endişeliydi.

Endişesini daha da artıran şey, ciddi bir iş gücü sıkıntısıydı. Four Corners bölgesindeki birçok kasaba gibi Bluff’un da neredeyse tamamı Diné veya Navajo’dan oluşan bir iş gücü var. Tutulma Navajolar için ciddi ve kutsal bir olaydır: Güneşin ölümü. Dindarlar görüşten kaçınmak için içeride kalacaktı.

Twin Rocks lokantasında aşçı olan Nizhoni Spencer, “Büyürken bana yemek yemememiz veya başka bir şey yapmamamız gerektiği söylendi; bu zamanın sadece meditasyon yapmak olduğu söylendi” dedi. “Eğer bunu yapmazsan, ne olursa olsun bu seni etkileyecektir. Çünkü biz Navajo’lar için, [the eclipse] Bizim için farklı; Diné olmak sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda ruhsal ve duygusal olarak da etkiliyor.”

Etkinliğin kutsallığı göz önüne alındığında, çoğu işveren Navajo çalışanlarına evde kalma veya en azından iş molası verip tutulmanın dört saatten fazla saati boyunca içeride kalma seçeneğini verdi.

Güneşin ilk ışınları çölün doğusundaki dağların üzerinden bakarken, endişeli bölge halkı selden sağ kurtulup kurtulamayacaklarını merak ediyordu.

:::

Ülke genelinde Bluff gibi küçük, manzaralı kasabalar, bir zamanlar hiçliğin ortasında olan uzaklara seyahat etme arzumuzla mücadele etmek zorunda kaldı.

Instagram, Amerikalılara mükemmel çekimi bulmak için ülkenin kırsal, ulaşılması zor bölgelerini ziyaret etme konusunda ilham verdi.

(Kül Düşünceleri / Haberler İçin)

Instagram, kanyonların ve uçsuz bucaksız gökyüzünün viral çekimleriyle on binlerce insanı, mükemmel çekimi arayarak Amerika Birleşik Devletleri’nin kırsal köşelerine seyahat eden yol tutkunlarına dönüştürdü. Pandemi sırasında kırsal manzaralar, sosyal mesafeye sahip bol miktarda alanla birlikte araba sürülebilir bir tatil sunuyordu.

Bluff gibi topluluklarda turizmdeki artış kaygının ötesinde bir anlam taşıyor; bir tür varoluşsal kriz yarattı. Ziyaretçilerin artması, imar ve su kullanımı gibi pratik konuların yanı sıra mülkiyet ve imtiyaz, koruma ve kamu kaynakları konularında da soruları gündeme getirdi. Basitçe söylemek gerekirse: Yalnız yerlerimizi yalnız tutmamızı istemek antisosyal midir?

Utah genelinde turistler kaldırımları doldururken küçük kasabalar şehir büyüklüğünde sorunlarla yüzleşmek zorunda kaldı. Zion Ulusal Parkı’na açılan bir kapı olan Springdale’de, artan barınma maliyeti onları şehir dışına ittiğinden ve trafiği saatlerce parka girmek zorunda kaldığından işçiler birdenbire uzun yolculuklarla karşı karşıya kalıyor.

Belki de hiçbir batı şehri, Arches Ulusal Parkı’nın hemen dışındaki bir açık hava cenneti olan Moab kadar yalnızlık ve turizm arasındaki çatışmayı daha iyi temsil edemez. Bu çatışma Bluff’ta şehirde gözden kaçırılması zor bir tampon çıkartmasıyla (belediye başkanının termosu dahil) kabul ediliyor: “Blöfümü Moab Etme.”

Leppanen, 30 yıl önce Moab’ı ilk ziyaret ettiğinde buranın sadece birkaç motelin bulunduğu bir “gelişme köşesi” olduğunu söylüyor. 2023’e hızlı bir şekilde ilerlersek Moab her yıl 3 milyondan fazla ziyaretçi görüyor. Turizmdeki artış konut krizine, su sıkıntısına ve trafik karmaşasına yol açtı. Geçen yıl, Utah Turizm Ofisi’nin anketine katılan Moablıların %59’u turizm yüzünden yaşam kalitesinin düştüğünü hissettiklerini ve %67’si bunun doğal çevre üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşündüklerini söyledi.

“Benim için ‘Blöf Yapma’ planlamaya bağlı; eğer tüm evler kısa süreli kiralamalara dönüşürse, kasabamızın kaynaklarını tüketmeden veya bölge sakinleri için konut arzını kaybetmeden kalkınmayı ve turizmi nasıl teşvik edebiliriz? ” Leppanen dedi.

Tutulmadan birkaç gün önce Salt Lake Tribune’den bir muhabirle röportaj yapmıştı ve onunla Bluff’un yiyecek ve benzininin biteceğine dair korkularını paylaşmıştı. Hikaye sert bir başlıkla devam ediyordu: “Utah’taki küçük bir kasabanın belediye başkanı izleyicileri gölgede bırakmak için: ‘Buraya gelmeye çalışmayın.’ ”

:::

Cumartesi günü sabah saat 8.30 sıralarında ay yavaş yavaş güneşe doğru yaklaşmaya başladığında, kasabanın turistlere yönelik uyarısı dikkate alınmış gibi görünüyordu. Her ne kadar birkaç bin tutulma izleyicisi kasabanın etrafındaki kırmızı kumlu alanlara doğru yol almış olsa da, Bluff’un aşırı hazırlıklı olduğu hemen anlaşıldı. Turistlerin çoğu bunun yerine güneye, Navajo Koruma Alanı’na, Tanrılar Vadisi ve Meksika Şapkası’ndaki jeolojik oluşumlara gitmişti. Cumartesi günü şafak vaktinden önce, her iki lokasyona da güneye giden trafik kilometrelerce yedeklenmişti.

Bluff’ta güneş beklenmedik bir anda doğdu.

Bluff bir turist dalgası bekliyordu. Ama belki de belediye başkanının ve diğerlerinin mesajları nedeniyle birçok insan uzak durdu.

(Kül Düşünceleri / Haberler İçin)

Gelen turistler arasında Alicia ve Bryan Rollo da vardı; dört çocuklarıyla birlikte Providence, Utah’tan yola çıktılar. Sıcaklık düştükçe ve arazi karanlıklaştıkça, tripodlar üzerindeki bir dizi kameranın yanında durup doğru çekimi yapmayı bekliyorlardı.

Her ikisi de potansiyel kalabalıktan endişe duyduklarını söyledi. Aile, 2017 yılında Idaho’da bir tam güneş tutulmasını izlemeye gitmiş ve tampon tampona trafikte saatler geçirmişti. “Belediye başkanının ‘Bluff’a gelmeyin, Bluff’a gelmeyin’ dediğini duyduk. Çok fazla insan olacaklar,” dedi Bryan.

Alicia, “Ve haftalar önce güney Utah’taki yol işaretlerinin trafik konusunda uyarıda bulunduğunu duyduk” diye ekledi.

Bryan, küçük kasabaların aşırı kalabalıklaşmamasının önemine katıldığını söyledi. “Bu bir denge” dedi. Aile Bluff’tan kaçmayı ve daha güneye gitmeyi planlamıştı, ancak kasabadan geçtiklerinde ve kalabalık küçük göründüğünde durmaya karar verdiler.

Birkaç yüz metre ötede Spencer, Twin Rocks restoranının mutfağında sessizce duruyordu. Spencer’ın kardeş olarak gördüğü bir diğer Diné çalışanı Monica Hatahlie de onun yanına sokulmuştu. Ne zaman biri mutfağın kapısını açsa gerginleşiyorlardı ve ikisi de pencerelerden kaçınmak için mutfağın en arka köşesinde kalıyorlardı.

1. 14 Ekim 2023 Cumartesi günü ABD’nin Utah kentindeki Bluff’taki tutulmayı onbinlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyordu. Ancak belki de belediye başkanı ve diğerlerinden gelen mesajlar nedeniyle pek çok insan uzak durdu ve işletmelerin bu olay için yaptığı hazırlıkların çoğu gerçekleşti. beklenen turistler boşa gitti. (Ash Ponders/Fotoğrafçı: Ash Ponders/LA Times) 2. 14 Ekim 2023 Cumartesi günü ABD’nin Utah kentindeki Bluff’taki tutulmayı onbinlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyordu. Ancak belki de belediye başkanı ve diğerlerinden gelen mesajlar nedeniyle pek çok insan uzak durdu ve işletmelerin bu olay için yaptığı hazırlıkların çoğu gerçekleşti. beklenen turistler boşa gitti. (Ash Ponders/Fotoğrafçı: Ash Ponders/LA Times) 3. Tutulmanın özel gözlüklerle görünümü. (Ash Ponders/Fotoğrafçı: Ash Ponders/LA Times)

Spencer, “Şu anda güneş ölüyor” dedi. “Zor çünkü evde ailelerimizle birlikte olmamız gerekiyor.”

Spencer, tutulmanın fotoğraflarını internette görmekten bile kaçındığını söyledi. Ateş çemberinden aylar önce, geleneksel Navajo’lar onun gelişini ilan eden posterlerden kaçmak zorunda kaldı. Otellerde çalışan bazı Navajo çalışanları, turistlerin tutulmayı görmek için nereye gidecekleri sorulduğunda sabırla bundan kaçındıklarını açıklamak zorunda kaldı.

Spencer, “Bu gerçekten ironik, çünkü şu anda burada binlerce insan var ve tam da bu kültürel inanca sahip bir kabilenin bulunduğu yere geliyorlar” dedi. Navajo’nun anavatanı Dinétah’ta bir tutulmanın Paskalya ve Noel gibi hükümetin belirlediği bir tatil olması gerektiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda güldü. “Tanınılmadığımız için bu şekilde davranılmasına o kadar alıştık ki bu bizi şaşırtmıyor.”

Santa Monica’dan Mike Guymon, Bluff’taki tutulmayı izlemek için altıncı veya yedinci sınıftayken Griffith Gözlemevi’ne aldığı bir “Solarama”yı getirdi.

(Kül Düşünceleri / Haberler İçin)

Aynı zamanda, Rollo ailesi de dahil olmak üzere restoranın dışındaki turistlerin çoğu, araştırmaları sırasında Navajos’un tutulmayla ilişkisini öğrendiklerini ve Navajo çalışanlarının güneş tutulması sırasında çalışmak zorunda olmadıklarını duymaktan memnun olduklarını söyledi. yer.

:::

Yaklaşık bir mil uzakta, Bluff Dwellings otelinin sahipleri Spring ve Jared Berrett barbekülerini ateşlediler. Tutulma sırasında otelin Navajo restoranı çalışanlarına sabah izni vermişler ve öğle yemeği servisini onlar yürütüyordu.

Ay ve güneş ayrılmaya başladığında Jared Berrett, kasabanın tutulmaya yalnızca sürdürülebilir sayıda ziyaretçi gelmesini sağlamasına destek vermesine rağmen, bir “aşırı düzeltme” yapıldığını hissettiğini söyledi. yeterli insanlar ortaya çıkmıştı.

“Küçük kasabalarda, bir işletme sahibi olarak faturalarınızı ödeyebilme isteği ile bölge sakinlerinin çok fazla sıkıntı yaşamamak istemesi (bilirsiniz, insanlar, trafik) arasında genellikle bir miktar gerilim vardır. Burada da bunun gerçekleştiğini düşünüyorum” dedi.

Berrett, sakinlerin neyi korumaya çalıştığını anlamanın zor olmadığını söyledi. 15 yıl önce Bluff’a taşınmaya karar vermesine neyin sebep olduğu sorulduğunda tek kelimelik bir cevabı vardı: “Yalnızlık.” Berrett’ler geçen yıl üç katlı bir bina eklediler ve otellerinin büyümesiyle birlikte otel sakinlerinin, işletmelerinin bu yalnızlığı tehdit ettiğinden endişe ettiğini söyledi. Kasaba toplantılarında komşular gürültü, su kullanımı ve diğer etkilerle ilgili endişelerini dile getirdiler.

Berrett, “Bu Catch-22” dedi. “Biz hâlâ yalnızlığı bulmak ve misafirlerimizin yalnızlığı bulmasını istiyoruz. Ama açıkçası, genel olarak kasaba halkının biraz fazla ihtiyatlı davrandığını düşünüyorum. O kadar uzağız ki asla büyük bir nüfus göremeyeceğiz; asla bir Sedona olmayacağız [Arizona]biz bir Moab olmayacağız.”

Berrett, yakınlardaki Canyon Smokehouse’un sahiplerinin, büyük kalabalıkların oluşacağı beklentisiyle göğüs eti ve diğer et parçalarını depolamak için soğutmalı bir yarı kamyonun tamamını kiraladıklarını söyledi. Şimdi, beklenen acele olmadan, “biraz çılgına” dönebileceklerinden endişeleniyordu; çok büyük bir yatırım yapmışlardı ve turistler gelmezse yatırımı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklardı.

Günün ilerleyen saatlerinde röportaj yapılan tütsühanenin sahibi Erin Nelson, restoran küçük kalabalığa açıldığında oldukça gergin hissettiğini söyledi. Ancak öğle yemeği zamanı geldiğinde masaların çoğunu düzenli bir kalabalık dolduruyordu; müşterilerin çoğu kuzeye doğru yol alıyor ve yemek yemek için kasabada kalıyordu.

Nelson, kasabanın mesajlarının müşterileri korkutmuş olabileceğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda, “Bugün cevapladığımız en zor soru bu” dedi. Ama aynı zamanda kasaba müdürü olarak da görev yapıyor ve Leppanen’in tutulma turizmini caydırma kararına sempati duyuyor.

Nelson, “Özellikle kendi pozisyonuna bakıldığında, rolüyle doğru kararı verdiğini düşünüyorum; görevi sakinleri güvende tutmak” dedi. “Küçük kasabalar genellikle ekonomi politikası ile sakinlerinin güvenliği arasındaki çizgide yürüyor.”

:::

Pazartesi günü turistlerin çoğu toplandıktan sonra Leppanen pişman olmadığını söyledi. “Az hazırlıklı olmaktansa fazla hazırlıklı olmayı tercih ederdim” dedi.

Salt Lake Tribune’ün “Gelmeyin” mesajını bağlamının dışına çıkardığını düşünmesine rağmen, belediye başkanı olarak turizmin iyiliği ile aşırı kalabalığın olumsuzluğunu dengelemenin önemli olduğunu söyledi.

“Soru bu” dedi. “İnsanların ölesiye sevdiği yerlerden biri olmaktan nasıl kaçınırsınız?”

Güneş tutulması Utah kasabası ve Navajo’daki işgücünü krize sürükledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.