Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Güney Kaliforniya’da mantarlar nasıl toplanır?

Güney Kaliforniya, mantar toplamak için en bariz yer değil. Mantarlar nemli ve karanlık yerlerde gelişirler; bu, her zaman kuraklıktan kuruyan Los Angeles iklimine uymayan bir tanımdır.

Ancak LA’nın yağmur mevsimi boyunca – Ekim ortasından Nisan ortasına kadar – yerel mantar severler hala parkurları ziyaret ediyor.

Grubun gezi başkanı Bat Vardeh, “Bu, son derece iyi bir mantar yılı” dedi. Los Angeles Mikoloji Derneği, Aliso Viejo’daki Canyon View Park’ın arkasındaki parkurlarda yürürken. “Bu yaygın bir durum değil, etrafta dolanıp sağda solda mantar görmek.”

Ağaçta ve çimende büyüyen mantarların yan yana görüntüleri

Canyon View Park’ta bir ağaçta yalancı hindi kuyruğu büyüyor, solda ve Candolleomyces candolleanus, sağda yerden çıkıyor.

(Jason Armond / Haberler)

26 yaşındaki Vardeh, esasen mantar yer, uyur ve solur. Mikoloji Derneği baskınlarına (mantarları tespit etmek için grup gezileri) liderlik etmediği zamanlarda, adı verilen başka bir grubu yönetiyor. SoCal’ın Toplayıcılık ve Mantar Avı Kadınları ve yiyecek israfını azaltmak için kendi başına yiyecek arar. İşe geldiğinde bile ‘mantar’ avlıyor.

“Teknik olarak, mantar çeşitliliği araştırması için mantar toplamam için para alıyorum” dedi. “İlginç görünen mantarları topluyorum ve onları DNA dizilimi için gönderiyorum.”

Son üç yıldır hem yiyecek arama hem de mantarlar yükselişte. gibi içerik oluşturucular Alexis Nicole NelsonTikTok’ta en çok şu şekilde tanınır: Siyah Toplayıcıve bilinen William Padilla-Brown Permakültür Papi olarak Instagram, ipuçları ve bulgularıyla izleyicilerin ilgisini çekti. bu TikTok’ta hashtag arama kendisi 115 milyondan fazla görüntülemeye sahiptir.

İnsanların mantar toplamayı sevmesinin pek çok nedeni vardır: Bazıları kendi yemek pişirme ve fırınlama amaçları için beslenirken, diğerleri sadece evden çıkma fırsatının tadını çıkarır. Hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için büyük bir avantaj, hala pek çok tanımlanamayan türün bulunduğu bir alanı keşfetmenin zorluğudur.

Yiyecek arama topluluğunda yeniyseniz, asla korkmayın. İşte Vardeh’in vahşi doğada mantarları tanımlamak ve sorumlu bir şekilde toplamak için en iyi ipuçlarından ve püf noktalarından bazıları.

Bat Vardeh, ormanda topladığı bir mantarın üzerine çömelmiş.

Bat Vardeh, Canyon View Park’ta dikkatli bir şekilde mantar toplamak için keskin bir bıçak kullanıyor.

(Jason Armond / Haberler)

Önce uzmanlarla gidin

Yiyecek arama yolculuğunuza biraz gözetim altında başlamanız tavsiye edilir. Başka hiçbir şey değilse, bu, mantar kimliklerinizi doğrulayan ve sizi güvenli yollara götüren birine sahip olmanızı sağlayacaktır. Vardeh, “Bildiğinizi sandığınız pek çok şey var, ancak bunları onaylayana kadar gerçekten bilemezsiniz,” dedi.

Mikoloji Derneği baskınlar düzenler üyelere açık (üyelik ücreti yıllık 25 ABD Doları) ve bazı olaylar halka açık, ancak parklar gibi Griffith Parkı bazen herkese açık akınlar da sunar.

Birkaç farklı organizasyon için saha gezileri ve gezileri yöneten Vardeh, her zaman yeni gelenlerin katılmaktan memnuniyet duymalarını sağlamaya çalıştığını söyledi. “Onların hepsine buranın yargılama yapılmayan bir bölge olduğunu söylüyorum,” dedi. “İstedikleri herhangi bir mantar kimliğini alabilirler.

“Bir ton insanı mantarlar konusunda gerçekten heyecanlandırmayı seviyorum” diye ekledi. “Ve sonra eve gidip üzerinde düşünebilmeleri için onları mantarla uygulamalı hale getirmek.”

Vardeh, insanları güvende tutmanın ötesinde (bu konuya birazdan değineceğiz), grupları verimli noktalara yönlendirir ve meraklarını besler.

Ormanın derinliklerine doğru ilerlerken, “Sağına ve soluna bak,” dedi. “Zaten her yerde mantar var. Gözünüz onlara bir kez iliştiğinde, onları görmekten vazgeçmeyeceksiniz.”

Canyon View Park'ta düşen bir ağaç dalında büyüyen sarı mantarlar.

Bir mercan mantarı türü olan Phaeoclavulina myceliosa, Canyon View Park’ta devrilmiş bir ağaç dalında büyüyor.

(Jason Armond / Haberler)

Doğru bitkileri arayın

Vardeh’in yeni toplayıcılara verdiği bir ipucu, mantarlarla simbiyotik ilişkileri olan bitkileri aramaktır. “Meşe ağaçları ‘X noktayı işaret eder’ gibidir, çünkü meşe ağaçlarıyla özel ilişkileri olan pek çok mantar vardır” dedi. Son zamanlarda yağmur yağdıysa, büyük olasılıkla ağacın altında bir mantar bulacaksınız.

Büyük bir ağaca yaklaştığımızda, “Şuraya bakalım, çünkü bu meşe ağaçlarından bazıları gerçekten büyük ve gerçekten yaşlı,” dedi. “Üzerlerinde hala asılı duran bazı ölü dallar var. Çoğu zaman bunlardan çıkan istiridye mantarlarını bulabilirsiniz.

Beklendiği gibi, tavsiyesi isabetliydi.

“Onları alacağız. Evet, onlarsız gitmiyoruz,” dedi, yaklaşık 20 fit yukarımızdaki bir istiridye mantarı kümesine bakarken. “Büyük bir sopa alacağız. Bir kişi iter; diğeri yakalar.”

Bat Vardeh bir portre için poz veriyor, solda ve sağda birkaç minik mantar topluyor.

Bat Vardeh, solda, sağda, Aliso Viejo’da birkaç Agrocybe pediadı seçiyor.

(Jason Armond / Haberler)

Ağaçlar ve kayalarla kaplı bir dere

Canyon View Park’taki parkurların arasından gevezelik eden bir dere akar.

(Jason Armond / Haberler)

Vardeh, SoCal’daki yeni toplayıcıların koprinoidler (mürekkepli kapaklar) gibi yaygın mantarlara dikkat etmelerini önerir. Leratiomyces percevalii (talaş seven bir ‘mantar’), Agrocybe (çimenli ve talaş ağırlıklı alanlarda bulunur) ve Agaricus mantarlar.

Agaricus “Sulama ve çimenlik alanların olduğu her yerde yıl boyunca bulmak gerçekten yaygın ve bunların çoğu yenilebilir” dedi. “Ama aynı zamanda ‘öğle yemeğinizi kaybedersiniz’ olarak da bilinirler, çünkü yenilebilir olanlar yenilebilir olmayanlara tıpatıp benziyor, ancak yapacakları en kötü şey sizi kusturmak.”

İyi bir yağmurdan sonra Vardeh ayrıca Pleurotus ostreatus (bazı sert ağaçlarda yetişen istiridye mantarları) ve çok renkli Trametler (bazı insanların çay yapmak için demlemeyi sevdiği hindi kuyrukları).

Şanslıysanız, aşağıdakileri bulmak için Vardeh’in en sevdiği mantarlara bile rastlayabilirsiniz: Lactarius rufulus, daha çok şeker kapakları olarak bilinir. “Kurutulduklarında akçaağaç şurubu gibi kokuyorlar ve tat alıyorlar,” diye açıkladı. “Şekerli kurabiyeler çok popüler.”

Bir el büyük bir mantarı baş aşağı tutar.

Bat Vardeh, Canyon View Park’ta solungaçları güneş ışığında parıldayan büyük bir Lactarius alnicola tutuyor.

(Jason Armond / Haberler)

Güvenlik önlemlerini alın

Vardeh, yiyecek arama gruplarına nelere dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatmak için BOLETE kısaltmasını (evet, mantar türü gibi) kullanıyor.

B: Çevrenizden haberdar olmak.

Ö: Yalnızca izin verilen alanlarda yem kullanın.

L: Nereye gideceğinizi birine bildirin.

E: Ekstra su ve atıştırmalıklar.

T: Zehirli benzerler? Ne tür bir mantar bulduğunuzu her zaman iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

E: Yalnızca %100.000 emin olduğunuz şeyleri yiyin. Şüpheye düştüğünüzde, atın.

Son kural özellikle önemlidir, çünkü birkaç mantar türü yutulduğunda ölümcüldür.

Vardeh, “Herhangi bir mantara dokunabilirsin,” diye güvence verdi. “Mantar toksinlerinin sizi etkilemesi için sindirilmeleri gerekir.”

Sırt çantası giyen bir kadın kameraya bir mantar tutuyor.

Bat Vardeh bir Inosperma adaequatum sahibidir.

(Jason Armond / Haberler)

Yeni toplayıcıların zehirli mantarlardan kaçınmasına yardımcı olabilecek bazı genel göstergeler vardır. Kırmızı başlıklı veya saplı mantarlar; saplarında beyaz solungaçları, etekleri veya halkaları olan mantarlar; ve soğanlı çuvallı veya volvalı mantarlardan kaçınmaya değer. Bazı yenilebilir mantarlar, zehirli olanlarla neredeyse aynıdır, bu da dikkatli olmak için harika bir nedendir.

Yoldayken, mantarları nereden topladığınızı da not etmeniz önemlidir.

Vardeh, patikanın kenarını işaret ederek, “Köpek çiş bölgesi dediğimiz bir şeye sahibiz,” dedi. Oradan mantar toplamak, sarı kar yemeye benzer: iğrenç.

Ancak hatalar, çoğunlukla bir endişe kaynağı değildir.

Vardeh bazı küçük böcekleri uzaklaştırırken, “Mantar avcıları sepetlerinde yay kuyruklarının olduğunun çok farkındadır,” dedi. “Aslında herhangi bir zarara neden olmazlar. Bazı insanlar ‘Ben böcek yemek istemiyorum’ der ama hepimiz ‘Bu ekstra protein’ deriz.”

Yamaçta bir çim yamasında kahverengimsi gri mantar kümesi

Canyon View Park’ta bir Coprinopsis atramentaria kümesi.

(Jason Armond / Haberler)

Açık gibi görünse de, hazırlıklı görünmeye yardımcı olur.

Vardeh, bu parkurların bazılarında yakınlarda zehirli meşe ve diğer kaşıntılı bitkiler bulunduğundan, uzun kollu bir gömlek ve uzun pantolon giymenizi önerir. Ayrıca bulduklarınızı saklamak için bol su, atıştırmalıklar ve bazı yeniden kullanılabilir kaplar getirmenizi önerir.

Yollara çıkmadan önce okumak da yardımcı olabilir. Vardeh’in yeni başlayanlar için en sevdiği kitap, David Arora’nın yazdığı “Yağmurun Vaat Ettiği Her Şey ve Daha Fazlası…”dır. (Daha gelişmiş toplayıcılar için, Christian Schwarz ve Noah Siegel’in yazdığı “Mushrooms of the Redwood Coast” ve Arora’nın “Mushrooms Demystified” kitabını önerir.)

Ayrıca katılmayı öneriyor iNaturalist, doğa bilimciler ve bilim adamları için bir sosyal ağ. “Birisi bir mantarın fotoğrafını çekip iNaturalist’te yayınladığında, mantarın bulunduğu yeri gösteriyor ve mantarın ne düşündüğüne dair size bir öneride bulunan bir algoritması var” diye açıkladı. “Ama sonra, uzmanlar için – gerçekten mantar gibi uzmanlar – bunlara bir göz atmaları ve sonra size neyin olduğunu söylemeleri için yayınlıyor.”

Sırt çantalı bir kadın ağaçların arasında duruyor.

Bat Vardeh, Canyon View Park’ta mantar topluyor.

(Jason Armond / Haberler)

Mantarları ve mantarları istediğiniz yerde gözlemleyebilmenize rağmen, evinize bir şey götürmek söz konusu olduğunda her parkın ve ormanın farklı politikaları vardır.

Cleveland Ulusal Ormanı, Los Padres Ulusal Ormanı Ve Angeles Ulusal Ormanı Vardeh’in en sevdiği yiyecek arama yerlerinden üçü. Ulusal ormanların çoğu, ziyaretçilere “mantar ve böğürtlen gibi yenilebilir ürünlerin toplanmasını ziyaretiniz sırasında tüketebileceklerinizle” sınırlandırmalarını tavsiye ediyor, ancak her parktaki korucularla belirli yönergeleri kontrol etmeye değer.

Vardeh, “Çoğunlukla, etik davrandığınız ve hasatınızın bilincinde olduğunuz sürece – temelde ormanı temizleyip satmak için orada olmadığınız sürece – ulusal ormanlar yiyecek aramada sorun yok” dedi.

Ve sadece etrafa bakıp fotoğraf çekmeyi merak ediyorsanız, halka açık parkların çoğu da adil bir oyundur.

Canyon View Park’ı keşfederken Vardeh, “Bu bölge gerçekten harika çünkü Güney Kaliforniya böyle değil,” dedi. “Normalde birkaç farklı türden daha fazlasını bulmak alışılmadık bir durumdur, ancak şimdiden tonlarca farklı tür bulduk ve yüzeyi çizmedik bile.”

Yerden büyüyen küçük bir mantar

Güney Kaliforniya’da çok nadir görülen bir mantar olan Hygrocybe singingi topraktan çıkıyor.

(Jason Armond / Haberler)

Güney Kaliforniya’da mantarlar nasıl toplanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.