Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

High Sierra’da yürüyüş ve sırt çantasıyla seyahat rehberi

“Hiç kovboyun binicisini duydun mu?” ortağım Emanuel sordu.

Cevap beklemeden, hızla akan bir derenin üzerinde asılı duran bir kütüğün üzerine kendini kaldırdı ve üzerinden atlamak için her iki taraftaki dalları – sanki bir düleğin boynuzlarını tutuyormuş gibi – kullanmaya başladı.

Bu, High Sierra’nın yükselen zirveleri boyunca yaptığımız son dört günlük sırt çantalı gezimiz boyunca yapacağımız birçok dere geçişinden biriydi. Su fışkırdı, hışırdadı ya da metanetli bir şekilde sessiz kaldı. Bazen donmuştu. Kar yamaları sarp kaya yüzeylerine yapışmıştı; yazın son soluklarında nadir görülen bir manzaraydı bu.

Emanuel Röhss, 60 Lakes Col’a kadar zorlu bir mücadelenin ardından diğer tarafa doğru yürüyüş yapmanın en iyi yolunu planlıyor.

(Lila Seidman / Haberler)

Etki bazen tehlikeliydi. Nadiren keşfedilen bir bölge olan Gardiner Havzası’nda belirsiz bir yolda ilerlerken, uçları şeytani bir kayma gibi kıvrılan buzlu bir göle inen kar tabakalarıyla karşılaştık. Patika koşucularımın üzerinden mikro çiviler geçirdim ve her seferinde dikkatli bir adım atmaya odaklandım.

Islak çoraplara rağmen zafer boldu. 10.000 feet’in üzerinde gökyüzüne ve onun tüm renkli kaprislerine daha yakındık. Ağaç sınırının ötesinde bizi unutulmaz ay manzaraları karşılarken, Alp gölleri her fırsatta parlıyordu.

Geçen kış ve ilkbaharda doğu Kaliforniya’dan yükselen rekor kar yağışı dağlık bölgeyi vurarak temmuz ayına kadar tehlikeli koşullar yarattı. UC Berkeley Central Sierra Kar Laboratuvarı, Mart ortasına kadar yaklaşık 63 fit kar gördü. Eyalet çapında kar kütlesine ulaştı %232 1 Nisan için ortalama. Geçiş, ortalama bir yaratıcı için uzun süredir pratik değildi.

Ancak kar kütlesinin büyük bir kısmı nihayet eridi ve Pacific Crest ve John Muir’in bazı kısımları da dahil olmak üzere popüler parkurları muhtemelen tüm yıl olduğundan daha erişilebilir hale getirdi. Son zamanlarda kabaran su yolları makul seviyelere geldi. Korkular yıkıcı sel felaketi Aşağıdaki Owens Vadisi’nin tamamı buharlaştı. Ve yılın bu zamanında eriyen kar, genellikle kuru, kahverengi bir kav kutusu olan şeyi parlak bir şekilde yeşillendirdi. Aşırı Yangın koşulları kapanmalara neden oldu sadece iki yıl önce bu bölgedeydi. Bu yıl ziyaretçilere bunaltıcı duman yerine bol miktarda kır çiçeği ikram edildi.

Bir kadın ve adam arka planda dağların olduğu bir selfie çekiyor.

Yazar ve ortağı, High Sierra’daki sırt çantalı gezilerinin üçüncü gününde kısa bir selfie molası veriyor.

(Lila Seidman / Haberler)

Şiddetli kış mevsiminin sırt çantasıyla seyahat sezonunu geciktirmesi nedeniyle Eylül ayı, yüksek zirveler arasında yürüyüş yapmak için en iyi zaman olabilir. En azından en kurak zaman olması muhtemeldir.

Efsanevi Sierra tırmanıcısı, kayakçı ve rehber Doug Robinson, “Muhtemelen bu yıl mükemmel bir ay, hatta Ekim ayının ilk yarısına doğru” dedi. Zaten bunu birkaç arkadaşına tavsiye etti, bunlardan biri ay sonunda John Muir Trail’e başlamayı planlıyor.

En iyi koşullarda bile Yüksek Sierra’da yürüyüş yapmanın kolay olmadığını unutmamak önemlidir. Planlama ve açık hava deneyimi esastır. Sonbaharın ilk günlerinde, özellikle de aylar süren sert hava koşullarından sonra sırt çantasıyla seyahat etmek benzersiz zorluklar sunar. İşte bu yolculuğa çıkmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler.

High Sierra’yı bu kadar özel kılan şey nedir?

Los Angeles’ın yaklaşık üç saat kuzeyinde, manzaralı 395 numaralı otoyolun yukarısında, ABD’nin en yüksek zirvesi olan Whitney Dağı, şirin Lone Pine kasabasının 4.505 metre yukarısında beliriyor. Aşağı Oradan etkileyici ama mesafe ona iki boyutlu bir nitelik veriyor. Dağlara doğru ilerlemek, ışıltılı göller ve heybetli granit kayalıklardan oluşan geniş, gizemli bir dünyanın kapılarını açar.

Dramatik yükseklik değişimleri boyunca yürüyüş yapmak, manzarada da aynı derecede dramatik değişimler anlamına gelir. Aşağıya doğru, sarp dağ manzaralarıyla çevrili yemyeşil vadilerden geçtik. Nefes kesen 60 Göl Havzası, Disney’in İsviçre Alpleri’ndeki mücadelesine rakip olabilir. Gardiner Geçidi’nde mis kokulu bir çam ormanından karla kaplı dik kaya yığınlarına indik.

Adını yüksek rakımından alan Yüksek Sierra, Tahoe Gölü’nden kuzeye, Sequoia Ulusal Parkı’nın güneyindeki Altın Alabalık Yaban Alanı’na kadar uzanıyor. Yosemite, Kings Canyon ve Sequoia Ulusal Parklarının bazı kısımlarını ve doğu yakasındaki Inyo Ulusal Ormanı da dahil olmak üzere birçok ABD Orman Hizmeti alanını kapsar. Ansel Adams, Norman Clyde ve John Muir gibi güçlü ruhlar, geniş ürün yelpazesi karşısında bayıldılar.

Sis bir gölün üzerinde geziniyor.

Açık mavi gökyüzüyle geçen bir günün ardından pitoresk Charlotte Gölü’nün üzerinde yoğun bir sis var.

(Emanuel Röhss / Haberler)

Kendini “Sierra şovenisti” olarak tanımlayan Robinson, “Burası dünyadaki en güzel dağ silsilesi” dedi.

“Yer şekilleri çok güzel ve sizi üzerlerinde yürüyüş yapmaya davet ediyor” dedi.

Bu yılki olağandışı hava koşullarına rağmen bölge, genel olarak muhteşem havasıyla seviliyor.

Sırt çantalı profesyonel gezgin ve rehber Andrew Skurka’nın tanımladığı gibi, “Gün be gün mavi kuş gökyüzü”. Yaz boyunca yaptığı üç haftalık gezi sırasında bir kez bile sığınağını kurmadı.

Önümüzdeki birkaç ay için hava tahmini

Yüksek Sierra’da rahatlık gibi sıcaklık da göreceli bir kavramdır.

Meteorolojik düşüş 1 Eylül’de başladı ve sıcaklıklar düşmeye devam edecek. Sıcak, güneşli günler bile yerini gittikçe uzayan soğuk gecelere bırakabilir. Yükseklik arttıkça sıcaklık düşer.

Eylül ayının son haftasında gece sıcaklıklarının donma noktası veya altında olması bekleniyor. Zaten yüksek rakımlarda durum böyle.

Yosemite’nin yüksek kesimlerinde gündüz sıcaklıkları 60’lı, geceleri ise 30’lu derecelere düşebiliyor. Ekim ayına gelindiğinde bu ortalama en yüksek ve en düşük değerler yaklaşık 10 derece düşüyor. Eylül başında 13.000 feet’in üzerine kar düştü ve yeni fırtınalar kapıda.

Ortalama Angeleno’ya canlı gelse de, pek çok macera arayan kişi bunu en iyi yürüyüş havası olarak görüyor. Fiziksel efor (örneğin, ağır bir sırt çantasıyla dik arazide 10 mil yürümek) soğuk bir günün ateşli geçmesine neden olabilir.

Yosemite Ulusal Parkı sözcüsü Scott Gediman, “Bu, yaz aylarında aldığımız sıcaklığın bir kısmı ile kar uçmadan önceki sıcaklık arasında gerçekten hoş bir mola” dedi.

Yine de doğru kıyafetlere sahip olmak çok önemlidir. Gediman, çeşitli koşullar için katmanlar getirmenin ideal olduğunu söyledi.

Bir kadın vahşi doğada kamp ateşinin ve çadırın yanında oturuyor.

Yazar bir kamp alanında dinleniyor ve sivrisinek sürülerine katlanıyor.

(Emanuel Röhss)

Bishop ve Lone Pine gibi dağlara yakın kasabalara ilişkin tahminler, 10.000 feet’in üzerinde neler olup bittiğine dair fikir vermiyor.

Skurka, kullanıcıların haritadaki bir noktaya tıklayarak daha spesifik tahminler almalarına olanak tanıyan Weather.gov’u kullanmanızı öneriyor.

Hava sıcaklığının yanı sıra yağış, rüzgar ve diğer faktörlere bakmak da önemlidir.

Açık havada çalışan kişiler genellikle, hazırladıkları macera için en avantajlı görünen “hava durumu pencereleri” veya tahminlerdeki çizgiler açısından düşünürler.

El Niño iklim düzeni Haziran ayında geldi, ancak tahmin edilen etkisi konuma bağlı.

Tipik olarak, ılımlı veya güçlü bir El Niño, Güney Kaliforniya’da normalden daha yağışlı bir havanın sinyalini verir ve Southland’in San Bernardino Dağları daha fazla yağmur görebilir.

Central Sierra Kar Laboratuarı’nın baş bilim adamı ve yöneticisi Andrew Schwartz, Orta ve Kuzey Kaliforniya’nın yağış açısından daha çok çalkalandığını söyledi.

Sıcaklık tahminleri daha net: “Baktığımız trend sıcak olacak” dedi.

İzinler nasıl alınır

High Sierra’da sırt çantasıyla seyahat etmek izin gerektirir. Günübirlik yürüyüşler genellikle Whitney Dağı’nı ziyaret ettiğiniz zamanlar dışında geçerli değildir. Nelerin mevcut olduğunu görmek ve seyahatinizi ayırtmak için Recreation.gov’a göz atın.

Rekreasyonun en yoğun olduğu aylara denk gelen kota sezonunda, her gün belirli bir parkurdan başlayan kişi sayısı sınırlandırılır.

JMT ve High Sierra Trail gibi ikonik yürüyüş izinleri rekabetçidir ve hızla tükenir. Mt. Whitney yakalanması en zor dağlardan biridir. Diğer pek çok parkurun güvenliğini sağlamak da zordur, ancak daha az önceden planlama ile rezerve edilebilecek daha düşük talep alanları vardır.

İzin almak başlı başına vahşi bir beceridir. Farklı alanların farklı izin süreçleri vardır, araştırmanız da öyle.

Basit bir tüyo, seyahat tarihlerinizi belirlemek ve ardından Recreation.gov’u sık sık kontrol etmektir. Bazı izinler yıl boyunca verilirken diğerleri, insanların gezileri iptal etmesi nedeniyle periyodik olarak serbest bırakılır.

Aralığın doğu tarafındaki giriş noktalarına sahip izinler, Lone Pine’daki Doğu Sierra Ziyaretçi Merkezi’nden şahsen alınabilir. Sierra seven ortağım Emanuel Röhss, bölgeyi keşfetmeye yeni başlayan kişilerin, koşullar ve kısıtlamalar hakkında bilgi verebilecek korucularla planlarını tartışma fırsatını değerlendirmelerini tavsiye ediyor.

Seyahatinize ne getirmelisiniz

Eksiksiz bir donanım listesi bu kısaltılmış kılavuzun kapsamı dışındadır. Ne getirmeye karar vereceğiniz yolculuğunuzun uzunluğuna, deneyiminize, seviyenize ve ağırlık taşıma toleransınıza bağlı olacaktır.

Ancak birkaç Sierra bilgesine, kış kargaşasının kalıcı izleri ışığında herhangi bir tavsiyeleri olup olmadığını sordum.

Nispeten normal koşullara dönüş göz önüne alındığında Skurka, mikro sivri uçların eklenmesiyle tipik bir kitin yeterli olması gerektiğini söyledi. Çekiş cihazları ayakkabıların üzerine takılır ve ılımlı karda geçin.

Ayrıca iki çift yürüyüş çorabı getirmenizi de tavsiye ediyor. Dağlardan çok fazla su akarken, ıslak ayaklardan kaçınmak zordur. Çiftlerden biri ıslanırsa diğerine vuruyor.

Giysiler ve kamp malzemeleri gölün yakınındaki bir ağaca asılıyor.

Charlotte Gölü yakınındaki bu ağaç harika bir derme çatma palto ve elbise askısı yaptı.

(Lila Seidman / Haberler)

Robinson’un bahşişi aynı zamanda ayakla ilgiliydi: Yürüyüşçüler, sağlam bir çift su geçirmez bot ve tozluk getirmeyi düşünmelidir.

“Ekim ayına kadar yarım metre kar yağdığı biliniyor. Arkanı kolla; Sierra’dan çıkışınızı düşünmeye devam edin” dedi. “JMT’den bakıldığında bu, bir geçişte 3000 feet yüksekliğe kadar çıkılması anlamına gelebilir. Muhtemelen tenny-runner’larda donma olmadan bunu başarabilirsin, ama biraz acı çekmeden de başaramazsın – destansı faktör.”

Daha kalın ayakkabıların ayak bileği burkulmasını önlemeye de yardımcı olabileceğini söyledi.

Ayrıca hataları hafife almayın. Son haftalarda Sierra’nın kırsal kesimlerine gitmeye cesaret eden ben de dahil olmak üzere pek çok insan kan emici bir belayla karşılaştı: sivrisinekler. Bazen kabus gibi sürüler halinde gelirler.

Rekor kar yağışı ve ardından gelen gecikmeli erime, tipik sivrisinek patlamasını geri itti.

Bir şelalenin yanında kamp kurduğumuz üçüncü günde, yulaf ezmesi yemeye çalışırken kanatlı haşaratı ağzımdan tükürdüm. Güneş kapşonlumu ısırdılar ve Citronella spreyi tarafından etkisiz hale getirildiler.

Benzer acılardan kaçınmanın yolları vardır:

  • DEET içeren böcek spreyi
  • Kafa ağları
  • Permetrinle işlenmiş giysiler

Neyse ki sıcaklıklar soğudukça sivrisinekler de soğuyacak.

Her şeyden önce esnek olmak önemli

Dünyadaki tüm planlamalar ve birinci sınıf ekipman yığınları, işlerin plana göre gideceğini garanti edemez.

Deneyimin bir işareti, sınırlarınızı bilmek ve ne zaman geri dönmeniz gerektiğini bilmektir.

Robinson, “Seyahat planınız kesin değil” diye vurguladı. “Vahşi doğadasınız ve güvenliğiniz iyi kararlar vermenize ve bu kararlara bağlı kalmanıza bağlı.”

Skurka, sert hava koşulları veya beklenmedik başka bir sıkıntı durumunda hazırda bekleyen bir B Planına sahip olmanın faydalı olduğunu söyledi.

Fernando Garcia, geçen ay John Muir Yolu üzerinde şiddetli kar hasarı nedeniyle yıkılmak üzere olan bir köprüyle karşılaştığında alternatif bir rotaya başladı. Ancak 54 yaşındaki Los Angeles sakini, su bulmak için kullandığı telefonuyla sorun yaşamaya başladı.

Bu noktada, geri çekilmeye ve bir sonraki yıl geri dönmeye karar verdi. Bu onun zafer duygusunu azaltmadı.

Ağaçlar ve dağlarla çevrili yansıtıcı bir gölün görünümü.

Görkemli 60 Göller Havzası’nın bir görünümü. Adına uygun olarak bu, bölgedeki birçok gölden sadece bir tanesidir.

(Lila Seidman)

Yosemite Vadisi ile Whitney Dağı arasındaki ünlü patikada yürüyüş yapmak, 2020 yılında beyin tümörü nedeniyle ameliyata girecek olan Garcia’nın umut ışığı oldu. Hastane çalışanlarına rüyasını gerçekleştirebilmek için bunu başarması gerektiğini anlatmaya başladı.

Geçen yıl, Garcia rotada 138 millik bir kutlama turu attı. Ağustos ayında daha fazla mil kat etmek için geri geldi.

“İyi anlamda, zaman zaman kesinlikle duygusal açıdan bunaltıcı oluyor” dedi. “Orada olmaktan duyduğum minnettarlık… Yol boyunca muhtemelen gülümseyen deli bir insana benziyordum.”

High Sierra’da yürüyüş ve sırt çantasıyla seyahat rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.