Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

HoloTile Floor, Disney’den Lanny Smoot’un son buluşu

Lanny Smoot’un en iyi bilinen icatlarının çoğu, en azından mühendis olmayanlar için, daha çok sihir numaraları gibidir. Yüzen bedensiz kafalar, gerçekten genişleyen, geri çekilen ve parlayan bir ışın kılıcı ve en son el çabukluğuyla zemini yeniden icat ediyor. Evet, bir kat.

68 yaşındaki Smoot, merkezi Burbank’ta bulunan Walt Disney Co.’nun en başarılı modern mucididir. Şirketin tema parkı deneyimlerine adanmış gizli kolu Imagineering’de çalışan Smoot, konuklara genellikle illüzyon gibi görünen bilimsel beceriler yaratıyor. Kariyeri boyunca 106 patenti var ve bu sayı artıyor – Smoot hemen öne eğiliyor ve bana hiçbir şeyin bitmediğini söylüyor – kariyeri, uygulamalı bilimlerin teknik olduğu kadar yaratıcı bir alan olabileceğini kanıtlayan bir kariyer oldu.

Disney’in HoloTile teknolojisinin mucidi Lanny Smoot’un kendi adına 106 patenti var.

(Christian Thom / Disneyland Tatil Köyü)

Yıllar süren bir yaratım olan yenilikçi yeni katı, yakın zamanda Imagineering’in Glendale araştırma ve geliştirme alanında saklanan izleyicilere gösterildi. Henüz Disney’in tema parklarında veya diğer deneyimlerinde belirlenmiş bir kullanıma sahip olmasa da, çok yönlülük meselesidir ve olasılıkları hayal etmek kolaydır.

Bir koşu bandı düşünün, çalışan tek şey ile geleneksel sınırlar olmadan, size karşı olmak yerine – bükülüyor, dönüyor ve vücudunuzun yönünde hareket ediyor. Disney buna HoloTile Floor adını veriyor ve aslında sizinle iletişim halinde, herhangi bir yönde hareket etmenize ve yüzeyinden asla düşmenize izin vermiyor. Açık bir kullanım alanı sanal gerçekliktir; artık kulaklık takılıyken kişi raylara veya kanepeye doğru yürüme tehlikesiyle karşı karşıya değildir. Ancak bir oyun cihazından daha fazlasıdır.

Smoot’un HoloTile’ında birden fazla kişi yürüyebilir veya dans edebilir; bu, örneğin bir sahne gösterisinde yaratıcı koreografiye olanak tanır. Smoot, HoloTile’da herkesin “ay yürüyüşü” yapabileceğine dikkat çekiyor. Veya nesneler, “Yıldız Savaşları” serisinden Güç’ün bazı manyetik yeteneklerini hatırlatan gösterilen hareketlerle, konuğun tercihi doğrultusunda yuvarlanacak şekilde yönlendirilebilir. HoloTile’ın üzerine bir sandalye yerleştirdiğinizde, operatör onu döndürebildiği veya ileri doğru çekebildiği için anında bir sürüş aracı haline gelir. Örneğin, “Encanto’nun” Casa Madrigal’indeki mobilyaların, konuklar kemerlerle bağlandığında birdenbire canlandıklarını hayal ettim.

Smoot’un pek çok tanınmış icadı gibi, bu da sadece teknik bir başarı değil aynı zamanda bir zevktir. Smoot kısa süre önce Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne alındı; diğerlerinin yanı sıra, arabalarda güvenlik ve stabilite alanında çığır açan buluşları yaygın olan ve NASA tarafından kullanıma sunulan Asad Madni ve öncü Andrea Goldsmith’in de dahil olduğu 2024 sınıfının bir parçasıydı. yüksek hızlı kablosuz iletişimde. Smoot’un ünlüler listesi eğlencenin gücünün bir kanıtıdır ve tema parkları gibi büyük ölçekli ortak alanlar için tasarım yapmak, hayatları iyileştirebilecek türden mucizelere ilham verebilir.

“Artık çok sayıda elektrik mühendisi tanıyorum ve onlara nasıl başladıklarını soruyorum. Disney’in araştırma ve geliştirme kampüsünde mütevazı bir ofiste oturan Smoot, ‘Ah, her şeyi parçalara ayırmaya devam ettim’ diyorlar” diyor. (Kapısının hemen dışında, geliştirilmekte olan robotlar için bir eğitim kapsülü bulunuyor; Hayalperestler burada yerinde zıplayabilen, başlarını eğebilen ve sanki robotik evcil hayvanlarmış gibi insanları dürtüp dürtebilen iki ayaklı droidleri test ediyor.)

Smoot şöyle devam ediyor: “Ben biraz farklıydım.” “Onları parçalara ayırmadan önce nasıl çalıştıklarını ve içlerinde hangi bileşenleri çıkarabileceğimi ve kendi eşyalarımı yapabileceğimi anladım. Bunun yaratıcılığa neden olan şeyin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Olumsuz başkasının şeyini görmek istiyorum. Kendi işimi görmek istiyorum.”

HoloTile’a gelince Smoot, en sevdiği televizyon serilerinden birinden bir şeyin hayata geçirildiğini görmek istedi. Brownsville’in Brooklyn mahallesinde yoksulluk içinde büyüyen bir çocuk olarak bunun kendisi için ne kadar önemli olduğunu belirterek “Star Trek”ten hevesle bahsediyor. Smoot, kariyer yolculuğuna kısmen ilham veren kişinin Nichelle Nichols’un iletişim sorumlusu Uhura olduğunu söylüyor. Smoot, “Kısmen teknoloji yüzünden ‘Star Trek’ hayranıydım ama teknolojik şeyler yapan Uhura adında siyahi bir karakter gördüğüm için” diyor.

Lanny Smoot, 1990’ların sonunda Walt Disney Co.’ya katıldı ve şu anda 106 patenti var.

(Christian Thom / Disneyland Tatil Köyü)

“Star Trek”e olan sevgisi hiç azalmadı. Smoot, HoloTile’ın Disney’in çözmesi gereken herhangi bir soruna çözüm olarak değil, bilimkurgu evreninde gerçek dünya ortamlarının hayata geçirildiği bir “Holodeck” yaratmanın mümkün olup olmadığını merak etmesiyle başladığını söylüyor. hologramlar aracılığıyla.

Smoot, “İnsanların 24 fite 24 fitlik bir odada sonsuza kadar dolaşabileceği ‘Holodeck’ denen şeyi biliyordum” diyor. “Uzak dağlara ve derelere gidiyorlar. Bu nasıl olabilir, değil mi? ‘Holodeck’in zemini, insanları herhangi bir yöne hareket ettirebilecek, herhangi bir yönde yürümesine olanak tanıyacak, odanın duvarları veya birbirlerine çarpmalarını önleyecek özelliğe sahip olmalı. Beni düşündürdü. Üzerinde sonsuza kadar herhangi bir yönde yürümenize izin veren hareketli bir yüzeye nasıl sahip olursunuz? Yaptığım şaka şu; eğer bu işin içindeyseniz ve birisi odadan çıkıp sizi çıkarmazsa açlıktan öleceksiniz. Kıvılcım buydu.”

Geliştikçe potansiyel kullanımlarını da gerçekleştirdi.

Disney’de Smoot’la uzun süre yakın işbirliği içinde çalışan Bobby Bristow, “Gerçekten ‘Holodeck’ sorununu çözmek istiyordu” diyor. “Oraya nasıl gideceğinden pek emin değildi. Birden fazla yinelemeyle başladı; başlangıçta çok farklı bir teknoloji. Şu anda sahip olduğumuz sürümü alana kadar ‘Bunu yapmak için de kullanabiliriz’ dedik. Bütün bunları başka şeyler de yapabiliriz. Kilidini açtığı sadece insanları değil aynı zamanda nesneleri de hareket ettiriyor. Şirket içi kişilerin bize bunun için başka ne gibi kullanımlara sahip olabileceklerini söylemeleri bizi heyecanlandırıyor.”

Konukların bir tema parkında Smoot’un HoloTile’ını kullanması veya buna tanık olması biraz zaman alabilir, ancak Smoot’un birçok çalışması Disney’in lokasyonlarına dağılmış durumda. Örneğin Disneyland’ın Perili Köşkü, bir kristal kürenin içinde, çekimde gösterilen ruhları çağıran Madame Leota’nın kafasının bulunduğu bir seans odasına ev sahipliği yapıyor. Madam Leota hayaletleri çağırırken masanın üzerinde sabırla havada süzülüyor. Bu, Malikaneye 2004 yılında eklenen bir Smoot hilesiydi ve nasıl çalıştığına dair sırları açıklamayacak ancak çözümün kısmen mühendislik başarısı, kısmen de illüzyon olduğunu belirtiyor.

Lanny Smoot, Madame Leota’nın kafasını Perili Köşk’te yüzdürmenin bir yolunu bulmasıyla tanınır.

(Joshua Sudock / Disneyland Tatil Köyü)

Smoot ayrıca Konağın girişindeki portreleri de yeniden yaptı. Burada görüntüler, ölümlü dünya ile daha yasak diyarlar (hayalet şövalyeler, gemiler, kedi benzeri yaratıklar) arasında gidip geliyor. Smoot, “Önceki değişen portreler bir oda dolusu ekipman gerektiriyordu” diyor. “Karmaşık bir etkiydi. Etkim çok daha küçüktü ve yıldırım sırasında Köşk’ün anında değişmesine neden oldu. Şimşek çaktığı anda portreler değişiyor.”

Dünyanın dört bir yanındaki Disney parklarında diğer Smoot icatları: Smoot, Florida’daki Epcot’ta “Ateş Nerede?” adlı eski bir sergi düzenledi. Smoot’un yarattığı ve insanların duvarların arkasını görmesine olanak tanıyan bir araçtan çıkan bir enstalasyon, konukları X-ışını benzeri bir cihaz görevi gören bir el feneri kullanarak tehlikeleri ortaya çıkarmaya davet etti. Aynı zamanda parkın etkileşimli çöpçü avı, artık emekli olan “Kim Olası: Dünya Sergisi Macerası” üzerinde de çalıştı ve yakın zamanda birçok çevrimiçi patent avcısının da beğendiği, aydınlatılmış, geri çekilebilir bir bıçağın görünümünü simüle eden gerçekçi bir “Yıldız Savaşları” ışın kılıcı tasarladı. Basitleştirilmiş terimlerle bir tür ters şerit ölçüsüyle karşılaştırdık.

Işın kılıcı, kısa ömürlü ama sevilen Star Wars: Galactic Starcruiser’da yer aldı. Smoot ise ayrıntıları konuşmaktan çekiniyor, sırlarını, yani sırlarını saklamayı tercih ediyor. Işın kılıcı hakkında “Yapılması eğlenceli bir şeydi” diyor.

Lanny Smoot, kariyerine “Star Trek” sevgisinin ilham verdiğini söylüyor.

(Disneyland Tatil Köyü)

Kariyerini ömür boyu sürecek bir hobiymiş gibi tartışmak yerine daha rahat. Smoot’un yolculuğu onu ilk olarak Bell Laboratuvarlarına götürdü ve burada ilk video telekonferans teknolojisi üzerinde çalıştı ve ardından 1998’de Disney ile görüşmelere başladı. Firma ilk olarak Florida’nın Animal Kingdom parkı için isteğe bağlı görüntü değişikliklerine izin veren kamera mekanizasyonu konusunda Smoot’un tavsiyesini aldı. Smoot, “Şirket pan kamerayı denedi – her şey yolunda – ama mucitten daha çok hoşlandıkları ortaya çıktı ve ben tam anlamıyla Walt Disney Co.’ya çekildim” diyor.

Buluş sevgisini babasına borçludur ve ilk bilimsel deneylerden sanki oyuncakmış gibi söz eder. Smoot, 5 yaşındayken babasının eve bir pil, bir elektrikli zil ve bir ampul getirdiğini söylüyor. Smoot, “Ben orada masada oturuyorum ve o bunları bir araya getiriyor ve zili çaldırıyor” diyor. “Bu sihir gibiydi. Daha sonra ışığı yakıyor. Bunun şiirsel olduğunu söylüyorum ama doğru. Kariyerimin geri kalanını aydınlattı. Bilime, çoğunlukla da elektriğe kilitlenmiştim.”

Disney’in çok iyi bir uyum sağladığını çünkü teknolojisinin şirketin zanaatkâr ve mimarlardan oluşan personeli tarafından nasıl gizlendiğine sürekli hayret ettiğini söylüyor.

Smoot, “Her zaman işlerimin işe yaradığını söylerim” diyor. “Bunun garantisini veriyorum. En iyi görünümlü olmayabilir ama işe yarıyor. Oraya varacak.”

Şimdi ‘Holodeck’ zemini ile ne yapmalı? Smoot ve ekibi etkileşimli bir dans pisti gibi yaratımlarla dalga geçti, ancak daha fazlasına da yer var – örneğin “Coco’nun” Ölüler Ülkesi’nde masalar arasında döndüğümüz bir restoran, Mei’nin kırmızıya büründüğü bir “Kırmızıya Dönüş” gösterisi panda formu binaları hareket ettirebilir, Star Wars: Galaxy’s Edge’de Güç ile bir olabileceğimiz bir sergi. Zemini yeniden hayal ettiğinizde olasılıkların tavanı kalmaz.

HoloTile Floor, Disney’den Lanny Smoot’un son buluşu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.