Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Huntington’un antik Japon Shoya Evi nasıl ziyaret edilir?

Huntington Kütüphanesi, Sanat Müzesi ve Botanik Bahçeleri’ndeki Japon shōya evinin (bir zamanlar Japonya’nın Marugame kentindeki küçük bir çiftçi köyünün merkezi olan asırlık ahşap yapı) veya nasıl inşa edildiğinin arka planında neyin daha havalı olduğunu söylemek zor. Huntington Japon Bahçesi’ndeki yeni evine kavuştu.

Yapıyı hareket ettirmek için shōya evinin orijinal konik seramik çatı kiremitlerinin kırılması gerekiyordu. Japon zanaatkarlar tarafından filizlenen tohum tasarımıyla tamamlanarak yeniden yaratıldılar.

(Jason Armond / Haberler)

Yolculuk, 3.000 metrekarelik evi ve bahçeleri sökmek, yeniden monte etmek ve bazı durumlarda yeniden yaratmak için yaklaşık sekiz yıl süren müzakereler, bürokratik çekişmeler ve yetenekli işçilik gerektirdi. Cumartesi gününden itibaren ziyaretçiler, her gün öğleden 16:00’ya kadar (bahçelerin kapalı olduğu Salı günleri hariç) açık olacak olan yerleşkeyi nihayet gezebilecekler.

Los Angeles merkezli Akira ve Yohko Yokoi, eski aile evlerini Huntington’a bağışladılar, ancak onu San Marino’ya taşımak gibi 10 milyon dolarlık bir iş, bir bulmacayı parçalara ayırıp tekrar bir araya getirmekten çok daha karmaşıktı.

Eğimli çatıyı sıkı bukleler halinde kaplayan ayırt edici konik seramik karoları düşünün. Tüm bu gümüş grisi kiremitlerin Japon ustalar tarafından yeniden yapılması gerekiyordu çünkü orijinalleri çatıya harçla yapıştırılmıştı ve evin sökülmesi için kırılmaları gerekiyordu. Evin en büyük ve en önemli odasının dışındaki muhteşem bahçe dikkatlice haritalandı ve ölçüldü ve Huntington’da yeniden yaratılabilmesi için her taş peyzaj tasarımcısı Takuhiro Yamada tarafından numaralandırıldı.

Akira ve Yohko Yokoi, Huntington’a bağışladıkları shōya evinin önünde.

(Sarah M. Golonka / Huntington)

Orijinali fırtınada hasar gördüğü için yeni inşa edilen evi koruyan kapı kulübesinin dışında, Huntington, küçük tarlalarda pirinç, karabuğday, susam, buğday ve diğer geleneksel Japon mahsullerinin yetiştirildiği teraslı bir mini çiftlik kurdu; etrafı rengarenk çiçeklerle çevriliydi. kozmos çiçekleri. Ev, tarım arazisinden daha yüksekte olduğundan çatıdan ve göletlerden toplanan suyun tümü, tarım arazisini sulamak için aşağıya akıyor.

Projeyi başından sonuna kadar denetleyen, Huntington’ın kültürel programlardan sorumlu direktör yardımcısı küratör Robert Hori, bu enstalasyonun sadece kültürel farkındalık egzersizi olmadığını söylüyor. Ona göre Japon Mirası Shōya Evi, sürdürülebilirliğin sessiz ama etkili bir örneğidir – “daha iyi bir gelecek için geçmişten ders almak” ve çiftçilerin “gerçekten toplumumuzun omurgası” olduğunun bir hatırlatıcısıdır.

Huntington’daki kültürel programlardan sorumlu direktör yardımcısı Robert Hori, shōya’nın giriş binasının dışındaki çiftlik alanındaki uzun kozmos çiçekleriyle çerçeveleniyor.

(Jason Armond / Haberler)

Shōya evinin dışındaki küçük teraslı tarım arazilerinde pirinç, susam, buğday, karabuğday ve diğer geleneksel Japon mahsulleri yetiştirilir.

(Jason Armond / Haberler)

Evi taşımak ve yeniden inşa etmek için gerekli onayları ve oturma iznini almak üzere şehir, eyalet ve federal yetkililerle iki yıldan fazla süren müzakereler sonucunda pek çok zorlu dönem yaşandı. Pandeminin ortasında, demonte ev neredeyse dokuz ay boyunca düzinelerce ambalaj kasasının içinde dururken, Hori, eski ahşap parçaların SoCal’in kuru yaz sıcağında eğrilmemesi için isteksiz Japon zanaatkarları gelip evi bir araya getirmeye ikna etmek zorunda kaldı. .

Hori, “Bu ahşabı sevgiyle onarmak için iki yıl harcadığınızda ve sonra size her şeyin kaybolabileceği söylendiğinde, bu, bunun üzerinde titizlikle çalışan zanaatkarlara bir eylem çağrısıydı” diyor. “Oldukça korkutucu bir dönemle karşı karşıyayken bile bu evi yeniden bir araya getirmenin kendi sorumlulukları olduğunu hissettiler.”

Proje, 2016 yılında Los Angeles hayırsever Jacqueline Avant’ın Beverly Hills’teki evinde bir parti sırasında şans eseri bir toplantıyla başladı. Hori, Avant’la kuruma bağışlamak istediği Japon sanatı koleksiyonu hakkında konuşmaya gelmişti. Konuşmaları sırasında Avant, Hori’yi yakında Japonya’ya gidecek olan arkadaşı Yohko Yokoi ile tanıştırdı.

Hori şöyle anımsıyor: “’Ah, bu harika bir ziyaret olacak çünkü kiraz çiçekleri tamamen açacak’ dedim.” [Yokoi] ‘Hayır, çünkü evime bakmam gerekiyor’ dedi. Sonra bana bu evin hikayesini anlatmaya başladı.”

Shōya evinin çiftçiler ve diğer sıradan halk için ön girişi. Süpürülmüş toprak avlu köy etkinlikleri içindi. İleri gelenler soldaki özel bir kapıdan girdiler.

(Jason Armond / Haberler)

Hori, Yokoi’nin evin savaştan sonra inşa edildiğini söylediğini anımsıyor: “Bu yüzden bunun 1950’lerden kalma, kötü inşaatlı, II. Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş bir prefabrik ev olduğunu düşündüm. Ama sonra ‘Bizim bir kalemiz vardı’ diyordu ve işte o zaman bu evin 1700 civarında, Japonya’yı birleştiren savaştan sonra yapıldığı ortaya çıktı.”

Bu son savaştan önce Japonya’nın savaşan şehir devletleri ve eyaletlerden oluşan bir konfederasyon olduğunu söyledi. Tokugawa Shogunate olarak bilinen uyumlu bir merkezi hükümet oluşturmak 100 yıl süren savaşlar gerektirdi. Yokoi ailesinin kalesi savaş sırasında yıkıldı. Hori, kaybeden tarafta savaştıklarını söyledi, ancak muzaffer Tokugawa klanı, vergi tahsildarları ve shōya veya köy liderleri olmak için tüm kaybeden grupları yeni bürokrasisine dahil etmeye karar verdi.

Hori, Yokoi shōya evinin Marugame’de 1700 civarında inşa edildiğini ve ailenin özel konutu olmasının yanı sıra köy için bir tür toplum merkezi olduğunu söylüyor.

Kapı evinin içinde düğünler, cenazeler ve kutlamalar için geniş bir avlu bulunuyordu. Çiftçiler ve tüccarlar, pirinçlerini ölçmek ve depolamak, vergilerini ödemek ve diğer erzak için fon toplamaya çalışmak amacıyla shōya evine tek bir girişten giriyorlardı. Bu odalarda sert topraktan yapılmış zeminler ve çamdan elle kesilmiş rustik kirişler vardı.

Toprak zeminli odaların bitişiğinde ailenin yaşadığı ve çalıştığı yerler vardı. Bu yükseltilmiş zeminler pirinç samanından tatami paspaslarla kaplıydı. Ahşap çerçeveli duvarlar ve kirişler, saten çarşaflar kadar yumuşak bir dokunuş hissi verecek şekilde planlandı. Pirinç kağıdı ve camla kaplı pencereleri olan sürgülü duvarlar, yalnızca kendi özel kapılarından giren ziyaret eden ileri gelenlerin keyif aldığı enfes bahçeleri ortaya çıkarmak için açılıyordu.

Shōya’nın ileri gelenler için büyük odasının dışında, kendine özgü taşlar, gölet, ağaçlar ve çalılardan oluşan zarif Japon bahçesi.

(Jason Armond / Haberler)

Yokoi ve kocası Akira’ya göre, 19. yüzyılın sonlarında askeri şogunluk sisteminin devrilmesinin ardından ev, Yokoi’lerin özel konutu haline geldi ve çeşitli tadilatlardan geçti. Orada yaşayan son aile üyesi, 1988 civarında ölen Akira’nın annesiydi. Hori, çiftin 1960’ların sonunda Kaliforniya’ya taşındığını söylüyor; burada Akira, Panasonic’in ana şirketi Matsushita Panasonic’te yönetici olarak çalışıyordu. Evi düzenli olarak ziyaret ettiler ve bir gün orada emekli olma düşüncesiyle evin bakımını yaptılar. Ancak bu plan geçerliliğini yitirdi ve sonunda bakımın bir angarya haline geldiğini ekliyor.

Hori, Yohko Yokoi ile ilk tanıştığında zaten Japon Bahçeleri için büyük bir proje düşünüyordu. Hori, Huntington’ın Çin Bahçesi’nin büyük bir genişlemenin ortasında olduğunu ve bu ikisini dengelemek için Japon Bahçesi’ne nasıl ekleneceği tartışıldığını söylüyor. “Bu, yapmakta olduğumuz devam eden bir konuşmaydı [at the Huntington] 2012’den beri o bahçenin yanına ne eklememiz gerektiğini bulmak için Japonya’ya birkaç geziye çıkıyordum” diyor.

Yokoi’nin evi umut verici görünüyordu, bu yüzden Japonya ziyaretinden yeni dönmüş olmasına rağmen, Yokoi ziyaret ederken evi görebilmek için birkaç hafta içinde başka bir gezi daha yaptı. Ve işte o zaman, gelecek tüm zor yıllarda onu ayakta tutacak vizyona kavuştu.

“İlk baktığımda iyi kemiklere sahip olduğunu düşünmüştüm ama aynı zamanda ev de ilgimi çekti çünkü gerçekten çeşitli tarzların bir araya geldiği bir yerdi: oldukça rustik ahşap kirişleri ve bir tarafında tarzı olan ön oda, ve diğer tarafta zarif oymalar ve çeşitli tarzların karışımıyla resmi bir resepsiyon odası; İçinde dolaşan ziyaretçileri barındıracak kadar büyük ölçekte kamusal bir yüz ve özel bir yüz.

Başka işaretler de vardı. Küçük bir göl üzerindeki kavisli ahşap Ay Köprüsü ve bir Japon evinin sergilendiği Huntington’ın tarihi Japon Bahçesi, ilk kez 1912’de Batı’nın Japon kültürü, bitkileri ve mimarisine hayran kaldığı dönemde açıldı. Bahçe, 2. Dünya Savaşı sırasında bakıma muhtaç hale geldi ancak San Marino Ligi’nin desteğiyle yenilendi. 1968 yılında bahçe, bir bonsai koleksiyonu ve bitkilerden ve tırmıklı taşlardan oluşan Zen Avlusu ile genişletildi. Daha sonra 2010 yılında Pasadena Budist Tapınağı bahçeye küçük bir tören çay evi bağışladı; bu ev sökülüp yenilenmek üzere Japonya’ya gönderildi ve ardından yeniden bir araya getirileceği San Marino’ya gönderildi.

Japon karaçamı (Pinus thunbergii) shōya evinin giriş kapısının üzerinde yükseliyor. Shōya evinin büyük odasının girişinin üst kısmında çiftlik yaşamının karmaşık bir oymacılığı. Shōya evinin çevresini yumuşak ahşaptan bir yürüyüş yolu çevreliyor. (Jason Armond / Haberler)

Huntington botanik bahçeleri müdürü Nicole Cavender, çay evinin shōya evinden çok daha küçük olduğunu ancak bunun onlara çok daha büyük bir yapıyı ele alma ve köy yaşamını yeniden inşa etme konusunda güven verdiğini söylüyor.

Cavender şöyle diyor: “Bunun sürükleyici bir deneyim olmasını istedik, bu yüzden güzel olduğu kadar üretken de olmalı.” Çiftliğin kenarındaki uzun macenta, pembe ve beyaz kozmos çiçeklerinden oluşan tarlalar sadece büyülemek için değil, aslında bir şeyler yetiştirmeye çalıştığımızı göstermek için eklendiğini söyledi. Çiçekler, mahsullerin büyümesine yardımcı olan tozlaştırıcıları çekiyor.

Sonunda evin yanındaki bahçe havuzunda koi olacak ve havuzda dolaşan su onların dışkılarıyla zenginleşecek ve aşağıdaki tarım arazilerinin beslenmesine yardımcı olacak, diyor. Evin etrafında yağmur tutucu adı verilen dekoratif kenarlar var; çatıdan düşen yağmuru veya çiyleri toplamak için pürüzsüz gri kayalarla doldurulmuş dar kanallar var ve bunlar aynı zamanda aşağıdaki tarım alanlarına da akıyor.

Hori, üç yüz yıl önce Japonların sürdürülebilirlik için bir kelimeye sahip olmadıklarını ancak bu tür yenileyici tarımla bu kavramı her gün yaşadıklarını söylüyor. “Bu şekilde hayatta kaldın. İnsanların, süs bahçeciliğinin, tarımda sahip olduğumuz, suyu ve toprağı hareket ettirme yeteneğiyle başladığını anlamasını istiyoruz. Bunların hepsi çiftçilikten geldi.”

Robert Hori, shōya’nın ileri gelenlere ayrılmış en büyük odasında yürüyor. Duvarlar her iki taraftan kayarak açılarak bahçeyi ortaya çıkarıyor.

(Jason Armond / Haberler)

Hori’nin vizyonu daha incelikli dersleri de kapsıyor. Evin çok az eşyası var. Evin çevresindeki pürüzsüz ahşap zemin kaplaması, ahşabın aşındığı yerlerde yamalanmıştır, ancak yamalar dekoratif olarak küçük bir kabak şeklinde yapılmıştır. Ve mobilyaların sadeliği nazik bir sorudur.

“Bu sizi düşündürüyor… sahip olduğumuz tüm bu şeylere gerçekten ihtiyacımız var mı? Bunun yaşayan bir müze olmasını istiyoruz ve evin içinde yürürken gerçekten sürdürülebilirliğin üç R’sini bulabilirsiniz: azaltın, onarın ve geri dönüştürün, yeniden kullanın veya yeniden yapın,” diyor Hori.

“Bu, hiçbir şeyin israf edilmediği döngüsel bir ekonominin parçasıydı. ‘Döngüsel ekonomi’ büyük bir kavram, ancak büyük bir kavramın bu küçük dozlarının insanların bu dersleri alıp anlamalarına yardımcı olabileceğini umuyoruz. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak hayatlara ilham verme ve onları değiştirme işindeyiz. Biz olabilmek bir fark yaratın ve bu, üzerinde çalışmak için harika bir şey.

Huntington’un antik Japon Shoya Evi nasıl ziyaret edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.