Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Joshua Tree’de gece gökyüzünün daha iyi fotoğrafları nasıl çekilir?

Bunlardan birinin olduğu bir sır değil en iyi yıldız izleme noktaları Güney Kaliforniya’da Joshua Tree Ulusal Parkı bulunmaktadır. Park bir Uluslararası Karanlık Gökyüzü Yeri – bu, Palm Springs ve Morongo Havzası’ndan gelen ışık kirliliğinin yanı sıra, bölgedeki en karanlık gökyüzüne sahip olduğu anlamına geliyor ve Los Angeles’tan arabayla sadece iki veya üç saatlik uzaklıkta.

Ancak oradaki yıldızları görmenin en iyi yolu gözlerinizle değil, bir kamerayla.

“Hava karardıkça Samanyolu kuşağının olduğu yerde hafif, benekli bir görünüm göreceksiniz” dedi Jon NorrisDört yıldır parkta fotoğraf atölyeleri dersleri veren Dr. “Samanyolu’nu algılayabileceksiniz ancak dijital kameranızın alacağı görüntü, gözlerinizin algılayabileceğinden çok çok daha net olacak.”

Eski bir havacılık mühendisi ve manzara fotoğrafçısı olan Norris, karanlık gökyüzü fotoğrafçılığı atölyelerinden bazılarını, park için eğitim programları sağlayan kar amacı gütmeyen bir işbirliği derneği olan Joshua Tree Ulusal Parkı’ndaki Çöl Enstitüsü aracılığıyla veriyor.

Desert Institute’un Desert Institute program direktörü Sarah Witt, “İnsanların parkı keşfetmeleri ve bu kaynağı daha uzmanlaşmış bir bakış açısıyla anlamaları için uzmanlaşmış veya derinlemesine fırsatlar sunmak için buradayız” dedi.

Joshua Tree Ulusal Parkı’ndaki Cap Rock Yolu boyunca Joshua Ağaçları.

(Julia Carmel / Haberler)

Eğitim programları okul gezilerinden yerel böcekler, flora ve faunaya ilişkin saha derslerine kadar değişebilir. Enstitü 24 yıldır dersler ve atölye çalışmaları sunmasına rağmen Witt, artık insanların katılabileceği daha kısa süreli, giriş seviyesi etkinlikler sunmaya çalıştığını söyledi.

Witt, “Bir çöle geldiğimizde her şeyi yapmak isteriz” dedi. “Biliyorsunuz, çakralarımızı temizlemek istiyoruz ve Pappy & Harriet’s’e gidip kovboy çizmeleri giymek istiyoruz. İki gün boyunca kuş gözlemciliğine gitmek istemiyoruz değil mi? Ama biz insanları kuşlar konusunda eğitmek istiyoruz!”

Çöl Enstitüsü’nün sunduğu bazı çok günlük programlarla karşılaştırıldığında, bu karanlık gökyüzü fotoğrafçılığı atölyelerine katılım oldukça düşüktür. Altı saatlik dersim sırasında, partnerimin kaburga kemiğini yediği ve izlediği süre ile aynı sürede yüzlerce fotoğraf çektim. Minnettar Parçalama yakındaki Pioneertown’daki Pappy & Harriet’s’te gösteri.

Astrofotografi atölyeleri genellikle Kuzey Yarımküre’de Şubat’tan Ekim’e kadar olan Samanyolu mevsiminde, gökyüzünün en karanlık olduğu yeni ay civarında planlanıyor. Eylül ayının yeni ayından sadece iki gün sonra, kendimi zifiri karanlık bir alanda bir kamerayla uğraşırken buldum. Yucca brevifoliabu hikaye için birkaç güzel fotoğraf çekmeye çalışıyorum.

Gece gökyüzünün kendi fotoğraflarını çekmek ister misin? İşte Norris’ten bazı gece fotoğrafçılığı ipuçları ve püf noktaları; eğer atölyeyi kendiniz denemek isterseniz yılın son oturumları Cuma ve Cumartesi günleri gerçekleşecek.

Jon Norris, Samanyolu’nun yerini belirlemek için dönen yıldız bulucunun nasıl kullanılacağını gösteriyor (gerçi telefonundaki bir uygulamayı kullanmayı tercih ediyor).

(Julia Carmel / Haberler)

Hala ışık yokken kurulumunuzu yapın

Akşam 5.30’da beş kişilik sınıfımız Cap Rock otoparkında toplanmıştı. geceleri açık kalır yıldız gözlemcileri için. Norris ve Chris adındaki bir park gönüllüsü isimlerimizi kontrol edip feragatnamelerimizi kontrol ettikten sonra doğrudan kameralarımız üzerinde çalışmaya başladık.

Katılımcıların aşina oldukları bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi getirmeleri gerekiyor ancak Norris, karanlıkta çekime hazırlanmak için her birimizin odak noktasını, diyafram açıklığını, pozlamayı ve ISO’yu manuel olarak ayarlamasına yardımcı oldu.

Norris, “Yapmaya çalıştığımız şey çok karanlık bir sahnenin görüntüsünü yakalamak ve o sahnedeki en önemli şey yıldızlardır” dedi. “Yıldızların kesinlikle keskin olmasını istiyoruz, bu yüzden hava kararmadan önce yapmamız gereken şeylerden biri de odak noktamızı sonsuzluktaki bir şeye odaklamak.”

Hepimiz uzaktaki bir dağa odaklanmayı başardığımızda ve çeşitli kamera ayarlarımız ve lenslerimizle uğraşmayı bitirdiğimizde Norris, karanlıkta düzgün bir şekilde odaklanmak “imkansız” olduğundan, gece boyunca yerinde kalmalarını sağlamak için odak halkalarımızı bantladı. Gecikmeleri ayarlamamıza yardımcı oldu (böylece çekimlerimizin başında deklanşöre basmak kameraları sarsmayacaktı) ve RAW görüntüler en yüksek düzeyde ayrıntıyı yakaladığı için JPEG yerine RAW formatında çekim yapmamız talimatını verdi.

Su getirmemiz gerektiğini hatırlattıktan ve otoparkın yakınında bir banyo bulunan 0,4 mil uzunluğundaki Cap Rock Trail’in özetini aldıktan sonra Norris, çekimlerimizi planlamaya başlamamız için bizi patikaya yönlendirdi.

Jon Norris, Samanyolu’nun birkaç saat içinde nerede olacağını görmek için PhotoPills’i kullanıyor.

(Julia Carmel / Haberler)

Teknolojiden korkmayın

Otoparktan ayrılırken Norris, “Karanlık gökyüzü fotoğrafıyla tercihen ilgi çekici bir ön plana sahip olmak istersiniz, çünkü bu, görüntüyü ölçeklendirmeye ve görüntünün daha ilginç görünmesine yardımcı olur” dedi. “Öyleyse önümüzdeki bir saati bu patikada dolaşarak farklı kompozisyonlar arayarak geçireceğiz.”

Norris, çekimlerini planlamak için bir telefon uygulaması kullanıyor. Fotoğraf HaplarıBu da ona çekim kompozisyonlarını önceden belirleme olanağı sağlıyor. gece artırılmış gerçeklik. Uygulama aynı zamanda ayın evrelerini ve ayın doğuşu, batışı ve günlük zamanlamalarını da takip ediyor. galaktik merkez görünürlük.

PhotoPills kablosuz bağlantı olmadan çalışıyor, bu nedenle Samanyolu’nun 20:14 ile 23:22 arasında (o gece galaktik merkezin görünür olduğu zaman) her dakika nerede olacağını görebildik.

Uygulama aynı zamanda kamera modelinizi, hangi milimetrede çekim yapmak istediğinizi ve en geniş diyafram açıklığınızı girerek kameranız için en uygun deklanşör hızını hesaplamanıza olanak tanıyan “spot yıldızlar” etiketli bir fotoğraf hesaplayıcısına da sahiptir. Bu, kameranın ISO’sunu yalnızca tahmin olarak bırakıyor; Norris, 1600 ile başlamanızı ve çekime başladığınızda yukarı veya aşağı (3200 veya 800’e) geçiş yapmanızı öneriyor.

Kompozisyon açısından Norris, silüetin gece gökyüzüyle kontrast oluşturabilmesi için her birimizin sırt çizgisinin üzerine en az bir ağaç koymamızı önerdi. Her birimiz beğendiğimiz bir çekim bulduğumuzda, kompozisyonun ekran görüntüsünü PhotoPills’de alabildik ve daha sonra aynı noktaya dönmek için haritalar uygulamamıza bir raptiye bıraktık.

Norris, “Yani, nerede olduğunu bilmek savaşın sadece yarısıdır” dedi. “İyi bir atış yapmak hâlâ yeterince zor.”

Karanlık gökyüzü fotoğrafçılığı atölyesinde manzara ve yaban hayatı fotoğrafçısı Pam Atkins tarafından çekilen, yıldızlı gece gökyüzüne karşı bir Joshua ağacı.

(Pam Atkins)

Hayal gücünü serbest bırak

Çoğu astrofotoğrafçı için kamera ayarları benzer olsa da, aynı yıldızların farklı fotoğraflarını çekmenin sayısız yolu vardır.

Norris, görüntülerini gerçek hayatta yakaladıklarıyla oldukça tutarlı tutmayı sever, ancak bazı fotoğrafçılar gerçeküstü ışıkla boyamayı da kullanır (yakın zamanda sunulan başka bir ders Çöl Enstitüsü tarafından) ve diğer sanatsal efektler.

UC Riverside’da biyoloji profesörü olan Lucy Delaney, atölyemiz sırasında yıldızlarla birkaç otoportre çekmeyi umuyordu. Etrafta dolaşıp farklı ISO değerlerini denedikçe, insanların kırmızı farlarının ve el fenerlerinin bir portrede ön planı yüzünü (ve çevredeki Joshua ağaçlarını) aydınlatacak kadar parlak hale getirebileceğini fark etti.

Lucy Delaney, karanlık gökyüzü fotoğrafçılığı atölyemiz sırasında otoportre için poz veriyor.

(Lucy Delaney)

Norris, geçen uçaklardan ve araba farlarından kaynaklanan gürültüyü azaltmak için fotoğrafçıların birden fazla görüntüyü bir araya getirmesinin de yaygın olduğunu açıkladı. Birden fazla fotoğrafı üst üste koymak manzaranın biraz daha ilginç görünmesini de sağlayabilir; örneğin, ön plandaki karanlık bir siluetten daha fazla ayrıntı görebildiğiniz görüntüler muhtemelen kompozittir.

Norris, “Alacakaranlığın sonunda ön planın fotoğraflarını çekecekler, böylece hâlâ bazı tanımları görebilirsiniz; böylece çalıları, diğer ağaçlardan bazılarını ve sırt çizgisini görebilirsiniz,” dedi. “Sonra iki üç saat bekleyecekler ve tripodu hareket ettirmeden Samanyolu’nun fotoğrafını çekecekler.”

Joshua Tree’de 16 Eylül 2023’te Desert Institute liderliğinde gerçekleştirilen karanlık gökyüzü fotoğrafçılığı atölyesi sırasında çekilen yıldız fotoğraflarından oluşan bir kompozit.

(Julia Carmel / Haberler)

Yıldız izlerini takip edin

Norris’in atölye çalışmasının ikinci yarısı, yaklaşık bir saat boyunca yüzlerce çekim yapacak şekilde kameralarımızı sabit bir noktaya kurmayı içeriyordu. Kameranızda yerleşik bir tane yoksa, otomatik olarak hızlandırılmış fotoğraflar çekmek için bir aralık ölçer getirmenizi önerir.

PhotoPills’i kullanarak yıldız izlerinin hangi yolları izleyeceğini de görebildik.

Norris, “Yıldız izleri konusunda birkaç farklı seçeneğiniz var” dedi. “Yani çekimde Polaris’in olduğu bir kompozisyon bulabilir ve eşmerkezli halkalar elde edebilirsiniz veya kutup yıldızına doğru 90 derece sola veya sağa hareket ederseniz gök ekvatoru adı verilen çapraz bir çizgi oluşur.”

Her ne kadar yıldızların hareket halinde olduğunu varsaymak mantıklı olsa da, bu izler aslında bize gezegenin nasıl hareket ettiğini gösteriyor.

Norris, “Yıldızlar hareket etmiyor, biz hareket ediyoruz” dedi. “Biraz akıl erimesi bu. Temelde Dünya dönerken fotoğraf çekiyorsunuz ama bu bize yıldızların hareket ettiği izlenimini veriyor.”

Norris genellikle aynı noktada yaklaşık 200 fotoğraf çekiyor ve daha sonra temizliyor; “çünkü her beşinci çekimde, size garanti ederim, uçak ışıklarınız olacak” dedi. Daha sonra herhangi bir veri kaybetmediklerinden emin olmak için bunları TIFF dosyaları olarak dışa aktarır ve adlı bir uygulamaya yükler. Yıldızlı Gökyüzü İstifleyicigerçek yıldız izlerini oluşturmak için tüm fotoğrafları birleştiren.

Desert Institute liderliğindeki karanlık gökyüzü fotoğrafçılığı atölyesi sırasında Joshua Tree’de Starry Sky Stacker yazılımıyla çekilen yıldız fotoğraflarından oluşan bir kompozit.

(Curtis Bojorquiz)

Gece boyunca farklı projeler üzerinde çalışmak, amatörlerin genellikle yaptığı fotoğrafçılık hataları hakkında da biraz daha fazla bilgi edinmemizi sağladı.

“Ben her zaman deklanşörü açık bırakıyorum, nasıl oluyor da kimse bunu yapmıyor?” Derse katılan mühendis Sung-Ho Tsai akşamın erken saatlerinde sordu.

Norris, “Temel olarak enstantane hızının mümkün olduğu kadar kısa olmasını, ancak yeterince ışık yakalamasını istiyorsunuz” diye açıkladı. “Şort çekmenin iyi yanı, daha az dijital gürültü elde etmenizdir, ancak aynı zamanda Bozo’nun biri dükkanınıza farları açık olarak girerse – ki bu olur – bu yalnızca 15 saniyelik bir çekimi mahveder ve onu çöpe atabilirsiniz. son yıldız izinizin geri kalanını etkilemez.”

İntervalometrem olmadığı için bir saat boyunca her 20 saniyede bir manuel olarak fotoğraf çektim. Kesinlikle kameramın kendi başına uzay çekimleri yapmasından daha fazla iş gerektiriyordu, ama en azından iyi bir arkadaşlığım vardı.

Kendi yıldız izlerimizin fotoğraflarını çekerek bir saat geçirirken, sınıf büyük bir kayanın üzerinde oturup uçaklar, uzaylılar ve uzun mesafe ilişkileri hakkında sohbet ediyordu.

Konuşmamız ara sıra birimizin kayan bir yıldızı fark etmesiyle kesintiye uğruyordu; grubun geri kalanı ise uçsuz bucaksız karanlıkta hızla onu bulmaya çalışıyordu.

Daha fazla dilek bulmak için yıldızlarla dolu gökyüzünü tararken Norris, “Onları gerçekten bulamazsınız – onlar bizi bulurlar” dedi. “Sadece bakman gerekiyor.”

Joshua Tree’de gece gökyüzünün daha iyi fotoğrafları nasıl çekilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.