Çaglasın Spa & Masaj

Spa & Masaj Fırsatları'nı %30'a Varan İndirimle Yakala! Yoğun iş temposu, sosyal yaşamın koşuşturmacası derken kendinize motivasyon sağlamak, .

Mt. Baldy, Los Angeles’ın en sevilen dağıdır. İşte sorun bu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ölümcül dağlardan birinin zirvesinin yaklaşık 300 fit altında, Ron Bartell ve Christine Mitchell parlak mavi bir gökyüzünün altında yumuşak karda duruyordu.

Cuma günü öğleden hemen önceydi ve o kadar sıcaktı ki cekete ihtiyaçları yoktu. Ron eldiven takmamıştı.

Kar ve buzla kaplı dik bir patikada 3000 fit tırmanmışlardı. Daha az tecrübeli yürüyüşçüler muhtemelen durmazdı. Ancak Bartell ve Mitchell onlarca yıldır dağlara tırmanıyorlar; her biri bunu 400’den fazla kez topladılar. Neyin ters gidebileceğini biliyorlardı.

Zirveye bir kez daha çıkmanın kolay olabileceğini düşündüler; aşağı inmek olmayabilir.

Bilgili dağcılar Mt. Baldy Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ölümcül zirveler arasında.

(Luis Sinco / Haberler)

Mt. Baldy Los Angeles’ın üzerinde yükseliyor, 3.064 fit yüksekliğe çıkıyor ve aşağıda yaşayan milyonlarca insan için bir kış harikalar diyarı gibi görünüyor.

Claremont’tan yukarıya çıkan yolda “BUZLU YOLLARDA UYARI” ve “YÜRÜYÜŞ TAVSİYE EDİLMEZ” yazan yanıp sönen işaretlere rağmen, dağlarda çok az deneyimi olan bazı Angelenos – bırakın kışın – bunu denemeye karşı koyamaz.

“Kimse oraya kötü niyetle gitmiyor.”

— Eric Vetere, West Valley Arama ve Kurtarma Komutanı

Bu aşinalık ve büyük bir kentsel alandan kolay erişim, dağa ABD’deki en kötü ölüm ve yaralanma kayıtlarından birini vermek için bir araya geldi.

San Bernardino İlçesi Şerif Departmanına göre, 2020’den bu yana Mt. Karşılaştırılabilir istatistikler elde etmek zordur, ancak bilgili dağcılar Baldy’yi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ölümcül zirveler arasında, her ikisi de büyük şehirlerin erişebildiği New Hampshire’daki Washington Dağı ve Seattle dışındaki Mt.

Özellikle son birkaç hafta Mt. Baldy arama ve kurtarma ekipleri için yorucu oldu. Son epik fırtınalar dağların yamaçlarına metrelerce kar döktüğü için, ekipler kayıp dağcıları aramaya çağrıldı 14 Noel’den beri. İki bu insanlardan uzun düşmelerde aldığı yaralar nedeniyle öldü. Baldy’de 13 Ocak’ta kaybolan İngiliz aktör Julian Sands hala bulunamadı.

Dağda çalışan gönüllü bir kurtarma ekibi olan West Valley Arama ve Kurtarma Komutanı Eric Vetere, “Kimse oraya kötü niyetle gitmiyor” dedi. “Bence sadece farkındalık eksikliği var.”

Baldy Dağı

Mt. Baldy’nin devasa Güney Kaliforniya metro bölgesinden erişilebilir olması, acemi dağcıları cezbettiği için tehlikelerini artırıyor.

(Brian van der Brug / Haberler)

Baldy’nin sorunu, muazzam bir şehre kolay sürüş mesafesinde ciddi bir dağ olmasıdır. Yılın çoğu zaman, uzun ve zorlu bir yürüyüştür, ancak hiçbir özel ekipman olmadan kolayca yapılabilir.

Karla kaplı kışın bile zirve, bir saat uzaklıktaki Güney Kaliforniya sahilleri kadar keyifli ve davetkar olabilir.

Ancak güneş battıktan veya bulutlar içeri girdiğinde veya rüzgar şiddetlendiğinde, her şey dağdır – deneyimli dağcılar için bile risklidir.

“Sadece genel alana yürüyüş yapmak 3½ saatimizi aldı. Sonra onu bulmak için 10 saatlik bir iş günü daha.”

— Eric Vetere, West Valley Arama ve Kurtarma Komutanı

Vetere’nin ekibi, Baldy’ye koşu ayakkabıları ve hafif ceketler – tipik SoCal kışlık giysiler giyen kişileri aramak için düzenli olarak çağrılır.

“Sonra bir şey olur,” dedi Vetere. “Kayıyorlar, düşüyorlar ve kendilerini incitiyorlar. Ve varsa, zayıf hücre alımı var. Bir arkadaşınıza mesaj atamayacak veya 911’i arayamayacaksınız. Biri geciktiğinizi bildirene kadar saatlerce orada kalacaksınız.

Bu insanların çoğu, elementler herhangi bir gerçek zarar vermeden önce bulunur ve güvenli bir yere götürülür, ancak herkes o kadar şanslı değildir.

28 Aralık’ta 43 yaşındaki Jarrett Choi, yakınlardaki Icehouse Kanyonu’nun eteğine henüz varmıştı ve pitoresk Cucamonga Zirvesi’ne doğru ilerliyordu. Vetere, patikanın sola dik bir düşüşle daraldığı bir noktada ayağını kaybettiğini söyledi.

Choi, birçok ziyaretçiden daha hazırlıklıydı. Krampon giymişti – botlarına uzun, ağır çelik çiviler bağlıydı – ama botlarında onları yerinde tutmak için gereken sert tabanlar yoktu: yaygın bir hata.

Vetere, hayatı tüm ağırlığını taşıyan çivilere bağlıyken, botun esnediğini ve kramponlardan birinin bükülerek yerinden çıktığını söyledi.

Kurtarıcılarla temasa geçilip seferber edildikten sonra, sarp arazi ve kötü hava koşulları çabalarını zorlaştırdı.

Vetere, “Sadece genel alana yürüyüş yapmak 3½ saatimizi aldı,” dedi. “Sonra onu bulmak için 10 saatlik bir gün daha.” Choi o zamana kadar ölmüştü.

8 Ocak’ta, 57 yaşındaki Crystal Paula Gonzalez, deneyimli dağcıları ve sosyal medya zaferinin peşinde koşanları cezbeden, dağın üst kesimlerinde dik ve teknik olarak zorlu bir rota olan Baldy Bowl’da 150 fitten fazla düştü.

Gonzalez, Facebook’ta “yürüyüş kraliçesi” olarak biliniyordu. Profili, yumuşak karda Baldy Bowl’un 2019’daki başarılı tırmanışından acı bir şekilde muzaffer bir video da dahil olmak üzere dağlardaki görüntüleriyle dolu. Kazadan iki gün önce “Ah anılar” başlığıyla yeniden paylaştı.

Ancak dağlarda koşullar her zaman değişiyor. Sıcaklık ve nemdeki görünüşte ince değişimler, hatta doğrudan güneş ışığından gölgeye geçiş bile davetkar bir yokuşu ölümcül bir yokuşa çevirebilir.

Vetere, Gonzalez’in düştüğü sırada çok sayıda künt kuvvetle yaralandığını, ancak bir helikopterden indirilen bir kurtarma ekibi ona ulaştığında hala hayatta olduğunu söyledi. Sonra bulutlar içeri girdi ve helikopter, güvenli bir yere kaldırılmadan önce ayrılmak zorunda kaldı.

Kurtarma ekipleri, onu yürüyerek aşağı taşımak gibi yavaş ve zahmetli süreci başlattı. Yol boyunca durumu kötüleşti; ekip, kalp masajı yapmak için yaklaşık iki saat harcadı. Hava açmaya başlamıştı ve kalbi durduğunda helikopter onu almak için geri geliyordu.

Dağda en sık seyahat edilen rotalardan biri olan Baldy Bowl yolunda 2500 metre yükseklikte ünlü bir dönüm noktası ve toplanma yeri olan kayak kulübesinin yakınında öldüğü açıklandı.

Kısa sarı saçlı bir adam mavi bir arka planda mor bir ceketle poz veriyor.

2019’da gösterilen aktör Julian Sands, 13 Ocak’ta Mt. Baldy’de kayboldu ve bulunamadı.

(Arthur Mola / Associated Press)

“The Killing Fields” ve “A Room with a View” filmlerinde rol alan 65 yaşındaki Sands, aynı zamanda deneyimli bir dağcıydı. Eylül ayında, İsviçre Alpleri’nin yükseklerinde baş dönmesine neden olan bir tepeye tutunurken çekilmiş aile fotoğraflarını paylaştı. Bir İngiliz gazetesi olan The Independent’a göre, bir keresinde en mutlu anını “muhteşem soğuk bir sabahta bir dağ zirvesine yakın” olarak tanımlamıştı.

Cuma günü, Bartell ve Mitchell devam edip etmemeye karar vermek için Baldy’nin zirvesinin altında dururken, Sands’i arayan bir helikopter tepemizde daireler çizdi: Güm güm güm güm dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyordu.

Saatlerine baktıklarında neredeyse öğlen olduğunu gördüler ve bu onları programın gerisinde bıraktı. Deneyim onlara, günün geç saatlerinde dönüş yolculuğunda, üzerinde durdukları karın dağın gölgesi tarafından örtüleceğini ve hızla sertleşerek acımasız buza dönüşebileceğini söyledi. Düşmenin yıkıcı sonuçları olabilir.

Daha da kötüsü, patikanın çanağın altından geçtiği yerde, öğleden sonra güneşi tarafından ısıtıldığında dik baş duvarı buz ve kayalar dökebilir. Bu, aşağıdaki yolu, lobut olarak dağcıların olduğu yüksek rakımlı bir bowling salonuna dönüştürebilir.

Dağcılar, düşen enkazın sesi karşısında, geri kalanımızın ani bir araba kornası ve gıcırdayan lastikler karşısında irkildiği gibi irkilir.

Manhattan Beach'ten emekli mühendisler olan Ron Bartell ve Christine Mitchell, Baldy Dağı'na 400'den fazla kez tırmandı.

Manhattan Beach’ten emekli mühendisler olan Ron Bartell ve Christine Mitchell, Baldy Dağı’na 400’den fazla kez tırmandı.

(Jack Dolan / Haberler)

Seçim açıktı: Bartell ve Mitchell geri döndüler.

Aşağı inerken kayak kulübesinde öğle yemeği için mola verirken, ilk kez çanağa tırmanmış olan Tony Banuelos ile karşılaştılar.

İstediğinden daha fazla maceraydı.

Yukarıdan düşen bowling topu büyüklüğündeki bir buz parçasının göğsüne çarptığını söyledi, ayaklarını yerden kesip kendini tutuklamaya zorladı: son çare, hayat kurtarıcı bir balta ve krampon kazma eylemi kar.

Banuelos, “Hemen tepki göstermelisin,” dedi.

Herhangi bir gecikme, birkaç saniye bile olsa, düşen bir tırmanıcının o kadar hızlanması için yeterlidir ki, dağcılık araçları işe yaramaz hale gelir. Profesyonel bir rehber, Haziran ayında Shasta Dağı’ndaki benzer bir düşüşte kendini kurtaramadı.

Banuelos kaymayı bıraktığında, korunmak için bir top gibi kıvrıldı ve etrafına daha fazla molozun akmasını bekledi. Bazıları miğferinden sekti, dedi.

Jesse Saldana, 27 Ocak 2023'te Baldy Bowl'a tırmandıktan sonra.

Jesse Saldana, 27 Ocak’ta Baldy Bowl’a tırmandıktan sonra. “Eğer herhangi bir eğitim almadıysanız, daha önce yapmadıysanız, yapmayın” dedi.

(Jack Dolan / Haberler)

Banuelos hikayesini anlatmayı yeni bitirmişti ki, 28 yaşındaki Jesse Saldana, uzun saçları ve sakalı sert esintiyle dalgalanarak patikadan kulübeye doğru koştu. Uzaktan, kendi kendisiyle hararetli bir konuşma yapıyormuş gibi görünüyordu.

Saldana varışta “Eğer herhangi bir eğitim almadıysanız, daha önce yapmadıysanız, yapmayın” dedi.

O da az önce çanağa tırmanmıştı. Ekipman için hiçbir masraftan kaçınmamıştı: miğfer, balta, tırmanma botları, kramponlar. Kurtarıcıların cep telefonu sinyali olmadan da sizi bulmasını sağlayan en son GPS teknolojisine sahipti.

Ve profesyonel rehberlerle dağcılık derslerine ve dağ gezilerine binlerce para harcadığını söyledi.

Yine de kase onu biraz sarsmıştı. Daha alçak, daha düz kısım aldatıcı bir şekilde kolaydı, dedi. Ancak çekişin bir ölüm kalım meselesi olabileceği en dik yokuşa yüzlerce fit yükselirken, rüzgar “dönmeye” başladı ve karın birkaç santim altında kramponlarının geçemeyeceği kalın bir buz kütlesiyle karşılaştı. tamamen nüfuz.

“Başkalarını dışarı çıkıp seni kurtarma zahmetinden kurtar,” dedi. Hepsi birkaç fotoğraf için mi? Buna değmez.”

Bartell ve Mitchell, öğleden sonra güneşinde patika başına iki saatlik iniş yaparken kat kat giysi çıkardılar. Yumuşak, çamurlu kar yerini kire ve kuma bırakırken çizmelerindeki çivileri çıkardılar. Sohbet, dağcılıktan, insanların arkadaşlarıyla bir yürüyüşte sohbet ettikleri şeylere dönüştü – iş, aile, akşam yemeğinde ne var.

Alt kısma yakın bir yerde, arazi koşucuları giymiş, ince pamuklu bir gömlek giymiş, düzgün, orta yaşlı bir adamla karşılaştılar. Sırt çantası, dağcılık ekipmanı, fazladan kıyafeti yoktu. Yiyeceği ve suyu varsa, onu nerede sakladığı bir muammaydı.

“Ne kadar yükseğe çıkıyorsun?” diye sordu.

“Yukarıya,” dedi.

Bugün LA Times’ı saat 19:00’da Spectrum News 1’de Channel 1’de izleyin veya Spectrum News Uygulamasında canlı yayın yapın. Palos Verdes Yarımadası ve Orange County izleyicileri, kanal 99’da Cox Systems’da izleyebilir.

Mt. Baldy, Los Angeles’ın en sevilen dağıdır. İşte sorun bu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
kadıköy escort ataşehir escort şişli escort sweet bonanza oyna kartal escort kadıköy escort halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort
mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.