“Acı çeken aileler tüm Berlin’de kovalanıyor”

oburefe

Member
Çocuklar için antibiyotik suları şu anda yetersiz. Bir kızıl ateş dalgası ve diğer enfeksiyonlar, hassas ilaç dağıtım sistemini kırılma noktasına kadar test ediyor. Bir röportajda, Berlinli eczacı Steffen Reinholz günlük çılgınlığı anlatıyor. “Sağlık sistemi maliyet baskısı altında olduğu sürece hiçbir şey değişmeyecek” diyor.

Bay Reinholz, tedarik durumu şu anda ne kadar kritik?

Antibiyotikli sulara olan talep aşırı. Örneğin amoksisilin’in küçük paket boyutuyla, şimdiden önceki yılın satışlarını aştık, bir sonraki daha büyük paketle şimdiden önceki yılın tamamının satışlarını ikiye katladık.

Hangi müstahzarlar hala nadirdir?

Penisilin suları ile ilgili sorunlar var. Geçmişte en küçük şişe boyutu neredeyse hiç talep görmemişti. Şu anda eczanemizde 160 civarında şişe sattık. Antibiyotik içeren göz damlalarının elde edilmesi son zamanlarda giderek zorlaştı. Geçenlerde bir çocuk doktoru bana hastalarından bazılarının ikinci kez kızıl ateşle başvurduğunu bildirdi. Şu anda olanlar çılgınca.

Kızıl?

Bu, bu yılki en büyük hastalık dalgalarından biriydi. Ocak ayı ortasında belirgin bir şekilde başladı ve birkaç hafta sürdü.

Eczacı: “Bazı müstahzarlar 2024’e kadar olmayacak”

Aceleyi kaldırabilir misin?

Şimdiye kadar eczanemiz krizi nispeten iyi atlattı çünkü üreticilere belirli ilaçları ne zaman teslim edebileceklerini sorup duruyorum. Ve eğer bir müstahzar stokta yoksa, olası bir ihtiyacı karşılayacak kadarını ayırırım. Çok fazlaysa, malları her zaman iade edebilirim. Ancak bazı hazırlıklar 2024 yılına kadar tekrar mevcut olmayacak.

Önümüzdeki yıl? Orada nasıl plan yapabilirsin?

Bu çok karmaşık. Müşterilerin doktorlarıyla da koordinasyon içinde olmanız gerekiyor. Bazıları bunun çok spesifik bir antibiyotik olması gerektiğinde ısrar etse de.

Ve sonra insanlar birbiri ardına eczaneye mi gidiyor?

Kesinlikle. Bu arada, Brandenburg bölgesinden birçok müşteri bize gelip belirli bir antibiyotik sıvısının hâlâ bir yerlerde bulunup bulunmadığını soruyor. Bu tür meyve sularının her zaman basitçe değiştirilemeyeceğini tamamen anlıyorum çünkü bir direnç olabilir. Ancak bazı durumlarda, reçete yazan doktorların şu anda burada neler olup bittiğini fark edip etmediklerini merak ediyorum. Fakir, acı çeken bir aileyi Berlin’in her yerinde kovalamak kabalıktır.

Özel

Kişiye

Steffen Reinholz, 33 yaşında, Braunschweig’de eczacılık okudu. Westend semtindeki bir Berlin eczanesinde çalışıyor. Üç şubeden oluşan bir ağa aittir ve bu nedenle başkentteki yaklaşık 750 eczanenin en büyüğünden biridir.

Hastaları ne sıklıkla geri çevirmeniz gerekiyor?

Antibiyotikler gibi temel ilaçlar söz konusu olduğunda, durumun böyle olduğunu hatırlamıyorum. Evet, bir dakika – amoksisilin ile bunu kısa bir süre için yapmak zorunda kaldım.

Birkaç şubeden oluşan bir ağda çalışıyorsunuz, peki ya daha küçük mahalle eczaneleri?

Örneğin Koblenz’de antibiyotik suları ön siparişi veremeyen arkadaşlarım var. Bazı eczanelerin stok yapabilmesini, bazılarının ise tamamen eli boş gitmesini sorunlu buluyorum. Kıtlık zamanlarında, herkes hastalarına mümkün olan en yüksek bakım güvenliğini sunmaya çalışırken, sistem çok adaletsizdir.

Ne kadar çaba sarf etmeniz gerekiyor?

Yalnızca teslimat sorunlarıyla ilgilenen bir kişiye ihtiyacınız olacaktır. Üreticilerin neden bu işi yapmadıklarını ve planlanan kullanılabilirliği listeledikleri bir web sitesi kurmadıklarını bilmiyorum.

Bu nedenle ilaç kıtlığı özellikle kanser hastaları için tehlikelidir.

Bu nedenle ilaç kıtlığı özellikle kanser hastaları için tehlikelidir.
  • hisseler
İlaç üreticileri sistemi daha adil hale getirebilir mi?

Üreticiler normal satış üzerinden ne kadar ürettiklerine, ne kadar depolayabileceklerine bakıyorlar. Ancak kızıl vakalarında hızlı bir artış gibi bir şey planlanamaz. Firmalar malları zamanında tedarik edebilmek için üretimlerini bu kadar hızlı artıramazlar. Antibiyotik suları söz konusu olduğunda, bunların cam şişelere doldurulması da söz konusudur.

Sorun nerede?

Bu arada, enerji fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle üretim daha pahalı hale geldiğinden, cam şişe kıtlığı yaşandı. Ve biz daha yüksek maliyetlerden söz etmişken: Sağlık sigortalarının çocuk ilaçları için daha yüksek fiyatları üstleneceği üç aylık bir geçiş yönetmeliği sona erdi. Ebeveynler birçok hazırlık için koydu.

Sadece antibiyotik suları mı az bulunur?

Son birkaç ayda olduğu gibi, hala bir şeyler bulabileceğinizi görmek için tüm aktif içerik gruplarına bakmanız gerekiyor.

Örneğin?

Kolesterol düşürücü ilaçlar, tansiyon ilaçları, mide asidi fazlalığı için ilaçlar. Helicobacter enfeksiyonlarına karşı Pylera adı verilen bir kombinasyon ilacı, tıpkı cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklara karşı bir ilaç olan Aldara gibi, şu anda elde etmek çok zordur. Bir hasta aradığını bulmadan önce birkaç eczaneye sormak zorundadır. Bir ayda ne alabileceğimi bilmediğim için giderek daha fazla satın almaya çalışıyorum. Sağlık sigortası şirketlerinin sözleşmeli ortağı olmasalar bile acil bir durumda devreye girebilecek üreticiler vardır, ancak onlarla planlama yapamazsınız.

Çocuklara antibiyotik yok mu?  Isı pompasını açmaları gerekmez mi?

Çocuklara antibiyotik yok mu? Isı pompasını açmaları gerekmez mi?
  • hisseler
Kalıcı olarak ilaca bağımlı olan insanlar için bu ne anlama geliyor?

Bazı hastalar için her zaman aynı üretici olması önemlidir. Örneğin, yaşlı insanlar ve bunama hastaları, aksi takdirde, özellikle birden fazla ilaç almaları gerektiğinde, kafaları karışır. Önemli bir soru da, peşin ödeme yaptığınız için bir eczanenin bu tür depolamayı finanse edip edemeyeceğidir. Büyük eczaneler bu konuda küçük eczanelerden daha iyidir. Almanya’daki eczane sayısının 40 yılın en düşük seviyesi olan 18 binin altına düşmesi boşuna değil.

Berlin ve Brandenburg, yurtdışından antibiyotik suları ithal etmeyi kolaylaştırıyor. Böyle bir şey yardımcı olur mu?

Soru, Avrupa pazarının ne kadar mal sunabileceğidir. Bu başka bir soruya yol açıyor: Almanya antibiyotik suları ithal ederek yurtdışındaki tedarik durumunu kötüleştiriyor mu?

Berlinli eczacılar yurtdışındaki meslektaşlarıyla pazarda rekabet ediyor

Berlin ve Brandenburg eczacıları şimdi Fransız, İtalyan veya Polonyalı eczacılarla rekabet mi ediyor?

Buna bakmanın yolu bu ve sonunda bu yarışmayı kimin kazanacağını göreceğiz. Bunun bir sonucu, diğer ülkelerdeki yetkililerin kendileri bir darboğazdan korktukları için ihracat yasağı koymaları olabilir.

Alman politikacılar sistemi krize dayanıklı hale getirmek için yeterince çalışıyor mu?

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ın Almanya’da daha fazla üretim çağrısında bulunması takdire şayan. Teslimat hatalarını telafi edebilmek ve kaliteyi garanti edebilmek için çeşitliliğe ihtiyacımız var. Ama bunun bir şekilde ödenmesi gerekiyor. Politikacılar sağlık sisteminin üzerindeki maliyet baskısını ortadan kaldırmazlarsa hiçbir şey değişmeyecek. Sağlık sigortası şirketleri en ucuz fiyatı sunan imalatçıları tercih etmektedir. Tereddüt halinde, bu Çin veya Hindistan’da üretimi olan bir üreticidir. Örneğin Hexal, Avusturya’da hala antibiyotik üretiyor. Ancak şirket, en azından enerji krizi nedeniyle, buna bağlı kalıp kalmamayı düşündüğünü söyledi.

Mevcut krizde, herkesin maliyet baskısının ölümcül sonuçlarını kabul etmesi gerekmez mi?

Henüz bir rahatlama görmüyorum. Kliniklerden, muayenehanelere ve hemşirelik hizmetlerinden biz eczacılara kadar tüm sağlık sistemi etkileniyor. Sistemin piyasa kapitalizminin mekanizmalarına tabi olması deliliktir.