“Alexanderplatz'taki evsizleri rahat bırakın!”

oburefe

Member
Tıp okumaya başlamadan önce, doktorların işten sonra evlerine anlamlı bir şey yapmış gibi hissederek gittiklerine inanırdım. Eğitimim sırasında bana mesleklerini dünyada hiçbir şeye değişmeyeceklerini söyleyen doktorlarla tanıştım.

Ama aynı zamanda hastalarına karşı tatminsiz, bunalmış ve küstah görünen bazıları da vardı. Bu doktorlardan birini özellikle çok iyi hatırlıyorum.

Obezler yoğun bakımda

Bize acil durumlardan bahsetti ve yoğun bakımdaki günlük yaşamını anlattı. “Fazla kilolu olmak için iyi bir neden yok” dedi. Güldük. “Ciddiyim. Bunu en geç pandemi döneminde herkesin fark etmesi gerekirdi. Yoğun bakımdaki hastaların yüzde 80'inin oraya gitmesi kaçınılmaz. Sadece dışarı çık ve etrafına bak. Bir gün yoğun bakımda kimlerin olacağını hemen görebiliyorsunuz.” Hayali insanları işaret etti: “Sen, sen, sen.”

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Daha sonra sokakta ya da tren istasyonlarının önünde hareketsiz yatan evsizlerle ilgiliydi. Doktor, “İlk dönem tıp öğrencisi ile pratik yılına başlamak üzere olan bir tıp öğrencisi arasındaki farkı nasıl anlarsınız?” diye sordu.

Kimse cevap vermedi. “Pekala, son sınıf öğrencisi evsiz adamın yanından geçecek, birinci sınıf öğrencisi ise vücut kontrolü yapmaya başlayacak. Arkadaşlar size söylüyorum, evsizleri rahat bırakın, rahatsız edilmek istemiyorlar.” Kahkahalarımız daha da şiddetli bir hal aldı.

Siemens kaşlarını çattı. “Ama en azından gidip onunla konuşmak daha iyi değil mi?” diye sordu. Doktor gözlerini devirdi, “Bu insanlar akşamdan kalma olmak ve bazı genç tıp öğrencileri tarafından rahatsız edilmemek istiyorlar.”

Epileptik nöbetler konusunda şöyle açıkladı: “Bir hasta sarsılırsa bu onun hatasıdır. İlaçlarını düzgün almalı.” Bu hepimizi etkiledi. Yakın bir arkadaşımız epilepsi hastası.

İlaçlarını almayan hastalar

Anna, “Pekala,” diye ağzından kaçırdı. “Bazen unutursun ya da ilacı biraz sonra alırsın.” Bir süre tartıştılar. Bir noktada doktor şunları söyledi: “Hastalar ilaçlarını almazlarsa ne olacağını biliyorlar. Bunu yapmamak çok aptalca.” Anna kollarını kavuşturarak arkasına yaslandı.

Kurs bitiminde hepimiz rahat bir nefes aldık. Çünkü sonunda bitmişti. Onunla bizim aramızdaki kavga. Artık hayalleri kalmamış bir doktor ve dünyayı kurtarabileceklerine inanan öğrenciler. Hiçbir zaman onun gibi olmayı istemedim. Ama bugün bazen bundan gerçekten kaçınılabilir mi diye merak ediyorum.

İlk dönem öğrenci arkadaşlarımla akşam Alexanderplatz'ta tren değiştirdiğimi hatırlıyorum. Tren istasyonunun önünde kirli elbiseli iki kişi, görünüşe göre baygın halde yatıyordu. Yanlarına gittik, yüksek sesle her şeyin yolunda olup olmadığını sorduk ve istasyon güvenliğini uyardık. Bugün şunu biliyorum: Alexanderplatz'ta her tren değiştirdiğimde bunu yaparsam hiçbir yere zamanında varamam.

Hastanede, kalp ameliyatından sonra sigara içen, tekrar yürüyemeyen hastalar gördüm. İlaçlarını düzenli olarak almayı başaramayanlar ise tekrar tekrar koğuşta kaldılar. Aynen doktorun tarif ettiği gibi. Haklıydı: Kurtarılmak istemeyen insanları kurtarmak zordur. Ama bence denemelisin. Ve işten sonra değerli bir şey yaptığınızı hissederek eve gidin.

Mascha Osang ve Leon-Alexander Regin (“Siemens”), Berlin'deki tıp öğrencileri olarak sırayla günlük yaşamlarını aktarıyorlar. Sütunlar iki haftada bir görünür.