Alman Tiyatrosu'nda nasıl yönetmen oldum ve bunun psikolojiyle ne alakası var?

oburefe

Member
Yine oldu. Kendime bir teşhis koydum: taklit. Ve şöyle oldu: Yeni sezonun programını Deutsches Theatre'da almak istedim. Tam bisikletimi kilitliyordum ve henüz kaskımı çıkarmamıştım ki bir adam bana el salladı. Pencerede Nina Hoss'u gördüğüm yerin önünde sigara içiyordu ama bu başka bir hikaye.

Neyse adam yanıma geldi. Deutsches Theatre'ın potansiyel izleyicileri kişisel olarak selamlamak için oyuncuları görevlendirmesine şaşırdım. Elleriyle havaya bir dikdörtgen çizerek jest yapmaya başladı, ona şaşkınlıkla baktım. Adam, “Peki, sözleşme” dedi. “Hangi sözleşme?” diye sordum.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Artık tam karşımda duruyordu ve aptal olup olmadığımı merak ediyor gibiydi: “Dostum! İmzaladın mı?” Ben: “Hayır.” O: “Neden olmasın?” Ben: “Neden imzalayayım?” O: “Şaka yapıyorsun.” Ben: “Beni biriyle karıştırıyor olabilir misin? ” O: “Sen Jossi Wieler değil misin?” Ben: “Kim?” O: “Peki, yönetmen.” Ben: “Hayır.” O: “Öyle bir şey yok; tamamen benzerler. Sadece Google'da arayın.” Ben de öyle yaptım.

Benimkine benzeyen gözlük takan bir adam internette bana gülümsedi ve ben zihinsel olarak başına bisiklet kaskı takarken, sinema salonunun dışındaki olayı makul buldum. Özellikle YouTube'da Jossi Wieler'in bilinçli bir açıklama yaptığı bir Haberyu izledikten sonra. Hafif boğuk tınısıyla röportajlarımın kayıtlarında bana benziyordu. Mimikleri bana tanıdık geliyordu. Onu neredeyse mükemmel bir şekilde kopyaladım. Bu kişiyle daha önce hiç tanışmamış olmama rağmen muhtemelen tüm hayatım boyunca.

Berliner Zeitung/Paulus Ponizak

Hipokondriyak parlaklık

Christian Schwager sağlık editörüdür ve her iki haftada bir burada hayali hastalıkları hakkında yazılar yazmaktadır.

Bu, Neukölln'de sık sık SüdHaberler'den bir bar sahibiyle karıştırıldığım ve sokaktaki tamamen yabancıların muhtemelen akşamları bedava bira almayı umdukları için neredeyse bana kollarını doladıkları zamanları hatırlattı. Kendimden korktuğum için hiç mağazaya girmeye cesaret edemedim.

Sonra, uzun zaman önce bir kadının bir süpermarketin önünde yanıma yaklaştığını ve benim Berni olduğumu sandığını hatırladım. Onu hayal kırıklığına uğratmamaya çalıştım ama çok geçmeden dayanıksız bir bahaneyle veda ettim. Çok ilginç şeyler yapan insanların yer aldığı hikayelerine bundan daha fazla tarafsız yorum gelmiyordu aklıma.

Karşılaştırma için: Yönetmen Jossi Wieler, Salzburg Festivali 2021'de

Karşılaştırma için: Yönetmen Jossi Wieler, Salzburg Festivali 2021'deManfred Siebinger/imago

Taklitçilik evrim tarafından icat edildi, akıllı kaltak

Geriye dönüp baktığımda, başkalarını taklit etmeye yönelik neredeyse telepatik bir dürtüden muzdarip olduğumu şimdi fark ettim. Psikologların bu tür davranışlara taklit adını verdiklerini öğrendim. Görünüşe göre bu meslek grubunun bununla hiçbir sorunu yok. Anlaşılabilir, çünkü beyindeki kolaylıkla uyarılabilen ayna nöronlar çıldırırsa buna kimse engel olamaz.

Bu taklit bir kez daha evrim tarafından, akıllı kaltak tarafından icat edildi. Psikologlara yönelik bir portal bana başkalarını taklit etmenin sosyal birleştirici görevi gördüğünü söyledi. Buna göre, doğrudan etkileşim ikilisinin ötesine geçen, üçüncü taraflara yönelik toplum yanlısı eğilimleri teşvik eder. Bunun ne anlama geldiğine dair hiçbir fikrim yok ama kulağa hoş geliyor. Bozulmuş taklit süreçlerinin ciddi hastalıklara işaret ettiği iddiasını takip etmedim. Sonuçta ben en yüksek seviyede kendini kanıtlamış bir taklitçiyim.

Yani benim yapacağım hiçbir şey kalmadı. Jossi Wieler'ın yönettiği bir oyunu izlemenin dışında. Bir yönetmen olarak nasıl göründüğümü bilmek isterim.