Antik Yunan şehir devleti nedir ?

Sohret

Global Mod
Global Mod
Antik Yunan Sehir Devletleri

Antik Yunan sehir devletleri, ilk olarak M.O. 8. yuzylda ortaya ckmstr. Bu devletler, M.O. 7. yuzylda Buyuk Iskender'in saldrlarndan sonra Yunanistan'n cesitli bolgelerinde ortaya ckan, kucuk capl, ozerk, siyasi birimlerdir.

Antik Yunan sehir devletlerinin yonetim bicimi, ozerkligi ve kulturel ozellikleri, genellikle cok farkl olsa da, hepsinde ortak olan bir temel olmakla beraber, genellikle demokrasi, adil yarg ve hurriyetlerin bir araya getirildigi bir kavram olarak tanmlanabilir.

Demokratik Yaps

Antik Yunan sehir devletlerinin en onemli ozelliklerinden biri, demokratik yaplaryd. Yonetimde, her bireyin esit ve hak ettigi soz soyleme hakkna sahip oldugu ve toprak sahibi olanlarn ozel haklar olmadg demokratik bir yonetim bicimidir.

Her sehir devleti, esitlik ilkesi cercevesinde, her uyesine hak ettigi degeri ve hurriyeti vermek icin kurulmustu. Her sehir devleti, ozel siyasi partiler olusturmams ve insanlarn esit olarak katlmn tesvik etmisti.

Siyasi Islevleri

Antik Yunan sehir devletlerinin siyasi islevleri, genellikle demokratik yonetimler icin gecerli olan temel islevleri olusturmakt. Bunlar arasnda uyelerin haklarnn korunmas, yarg, savunma, ticaret ve para kullanmnn yonetimi, ekonomi ve yonetim arasndaki catsmann kontrolu ve kamu hizmetlerinin saglanmas saylabilir.

Kulturel Etkileri

Antik Yunan sehir devletlerinin kulturel etkileri, klasik Yunan kulturunun olusumunda ve gelisiminde cok onemli bir rol oynamstr. Bu devletlerin ortak ozellikleri arasnda, Yunan mitolojisinin gelismesi, sanatlarn, edebiyatn, filozoflarn ve matematikcilerin ortaya ckmas ve Yunan kulturunun uluslararas alana yaylmas saylabilir.

Antik Yunan sehir devletlerinin buyuk katks, demokratik yonetim bicimlerinin gelismesi ve klasik Yunan kulturunun olusumunda ve gelisiminde onemli bir rol oynamasdr.