Arches Ulusal Parkı'ndaki Utah'ın Ateşli Ocağında yürüyüş rehberi

Arda

Global Mod
Global Mod
“İz bu mu?” Uzun zamandır maceracı dostum olan Steve'e sordum. Hayal kırıklığından ya da endişeden değil. Bu izin nasıl işaretlendiğine daha çok şaşırdım, ki bu neredeyse hiç değil. Biliyorsun, Steve beni 10 yılda sadece bir kez düzinelerce yürüyüşte yoldan çıkardı. O O bir gezgin olarak iyidir.

“Matt… herhangi bir fikrin var mı?” Başı aşağıda GPS uygulamasına dalmış olan ve sözde “iz” ile konumumuzu gösteren yılan gibi karışıklığı çözmeye çalışan diğer arkadaşıma sordum.

Resmi korucu liderliğindeki yürüyüş yaklaşık üç kilometredir, ancak kendi başınıza keşfetmeyi tercih ederseniz yürüyüşünüz çok daha uzun olabilir.

(Blake Kar)

Devam etmeden önce, GPS'in gerçek konumunuzun yalnızca 3 metre yakınında çalıştığını anlamalısınız; bu, binlerce mil uzaktaki uyduları üçgenlemek için oldukça şaşırtıcı. Ancak Amerika'nın en seçkin yürüyüşlerinden birinde kaybolmaktan korkanlar için yeterince şaşırtıcı değil: Utah'ın Arches Ulusal Parkı'ndaki Ateş Ocağı. Burada tek bir yanlış adım atarsanız geriye doğru gidecek, kafanızı kaşıyacak ve kafa karıştırıcı bir şekilde kırmızı kayalardan, yarık kanyonlardan, yüksek kemerlerden, bölücü yüzgeçlerden, dev kulelerden ve mavi gökyüzünden oluşan bu labirentte yolu bir daha bulup bulamayacağınızı merak edeceksiniz.

Eğlencesi de bu. Çoğunlukla güvenli ve kapalı bir oyun alanını bir öğleden sonra veya daha uzun süre ziyaret etmeden önce bilmeniz gerekenler – keşke bilseydim -.

Utah Fiery Furnace, Moab, Utah'a arabayla 30 dakikalık mesafededir. Milli park sistemindeki korunan tek vahşi yaşam alanlarından biridir. Günde yalnızca 75 kişiye açık olan (ve yedi günden uzun rezervasyon yapılmayan) bu park, aynı zamanda alınması en zor park izinlerinden biridir. Diğer yürüyüşlerle karşılaştırıldığında, Fiery Furnace, Mars arazisini geçmeye gelince daha çok bir hedeftir. Yürüyüş öncesi oryantasyon sırasında rehberimiz bize “Park bekçileri dışında herkes kaybolur” dedi. “GPS bile sizi kurtaramaz, o yüzden en iyisi dolambaçlı yoldan gitmek ve akışına bırakmaktır.”

Bir şey dışında her konuda haklıydı: Her ne kadar popüler AllTrails uygulamasındaki GPS izleme bizi yolumuzda tutmakta olağanüstü derecede başarısız olsa da, sonunda Arches'taki bir sonraki yürüyüşümüze çıkabilmemiz için dışarı çıkmamıza yardımcı oldu. Ancak yeniden yapma şansım olsaydı, rehberin tavsiyesini kabul ederdim ve Utah'ın güneyinde zaten özel olan bu özel yerde daha fazla zaman geçirmek ve akılsızca dolaşmak için plan yapardım.

Bu dünya dışı labirentte yürürken yukarıya, aşağıya ve her yere baktığınızdan emin olun.

(Blake Kar)

Oryantasyondan bahsetmişken, bu zorunludur. 10 dolarlık izninizi aldıktan sonra, küçük bir konferans odasına girmeniz ve yürüyüşün su açısından neler gerektirdiğini, sözde patikaları takip etmeyi ve katı çevre ve koruma düzenlemelerine uymayı anlatan 10 dakikalık bir video izlemeniz gerekiyor. Hatta izledikleriniz konusunda sözlü olarak teste bile tabi tutulacaksınız ve korucular, doğru cevapları alana kadar ayrılmanıza izin vermeyecek.

Bundan sonra tek başınasın. Kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak.

Yürüyüşümüz sırasında, üç kişilik grubumuz içeride bulunduğumuz üç saat içinde sadece üç grupla karşılaştı. Şaka yaparak şakalaştık ve hiçbirimizin nereye gittiğimizi bilmediğini kabul ettik. Ancak nerede olduğumuza dair yararlı ipuçları sunduk. “Arkada harika bir kemer var… İlerideki devasa boşluğa dikkat edin… Solda kalın, yoksa uçurumun kenarında çıkmaza girersiniz.”

Ateşli Fırın diyorum çoğunlukla Güvenli çünkü bir boşluktan atlamak zorunda kaldım ve neredeyse 20 ila 30 fit aşağıda ciddi yaralanmaya neden olacak bir şeye takılıp düşüyordum. Hay aksi. Bu mutlaka fiziksel olarak zorlayıcı veya aşırı teknik bir deneyim değildir. Ancak fırının bazı kısımları zorludur ve durumu kötü olan hiç kimsenin içeri girmesini tavsiye etmem. Ancak yetenekli yetişkinler ve ayakları yere basan çocuklar düzenli olarak bu yollardan geçiyorlar. Diğer herkes için, yaklaşmakta olan yoldan ve resmi bakış açısından fırının muhteşem bir manzarası var.

Utah Arches Ulusal Parkı'ndaki Fiery Furnace kanyonuna yapılan gezinin görünümü. (Blake Kar)

Utah Arches Ulusal Parkı'nın içinde mavi gökyüzü ve kırmızı kayalar. (Blake Kar)

Yazar, merkez ve yürüyüş arkadaşları bir sonraki Utah yürüyüşleri için Ateşli Fırın'dan zamanında çıkmayı başardılar.

(Blake Kar)

Fırında yürürken, birkaç kemer, dengeleyici kayalar ve mantar gibi mantarlardan oluşan bir deniz, devasa uçurum duvarları, inanılmaz derecede dar yarık kanyonlar, manzarayı bölen katmanlar halinde kumtaşı yüzgeçleri ve hatta birkaç açık alan bekleyebilirsiniz. Parkın başka yerlerinde derin kanyonlar, çıkmaz sokaklar, uzaktaki oluşumların panoramik manzaraları ve sağır edici bir sessizlik var.

Arkadaşlarım ve ben, iki büyük kaya duvarın arasına sıkıştırılmış doğal taş bir kemer olan Sürpriz Kemer'in bahar gölgesinde öğle yemeği yedik. Onun ya da herhangi birimizin buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikrim yok. Ama işte oradaydık, bu dünya dışı yerde açık havada yemek yiyorduk.

Ateşli Fırın'ın bilinmeyenini tek başına keşfetmeye cesaret edemiyorsan, park korucuları izin verilen misafirlere günde birkaç kez rehberli turlar sunuyor.

Ateşli Fırın'a giren şanslı azınlık için tavsiyem şu: GPS'inizden kurtulun — en azından ayrılmaya hazır olana kadar. Bütün gün olmasa da içeride fazladan birkaç saat geçirmeyi planlayın. Menderes. Kaybol. Elbette yürüyüş yapın – ancak ortalama noktadan noktaya veya döngü izi beklemeyin. Muhtemelen tüm alanı göremeyeceksiniz ve bu iyi bir şey. Geri dönmek ve tamamen yeni bir deneyim yaşamak için bir neden var.

Korucu haklıydı. Sadece içeri girin ve manzaranın tadını çıkarın.