Asi Disney hayalcisi Rolly Crump'un kayıp sanatı Los Angeles'ta nasıl görülebilir?

Arda

Global Mod
Global Mod
Rolly Crump'ın çok büyük bir itibarı vardı. Disney katındaki bir asi. Bir beatnik. Özür dilemeyen, bildiğin gibi anlat.

Geçen yıl 93 yaşında ölen Crump, Disneyland'ın çehresini de sonsuza dek değiştirdi. Sanatı Büyülü Tiki Odası'nda ve yakın arkadaşı ve sanatçı arkadaşı Mary Blair ile birlikte It's a Small World'de bulunabilir.

Crump'ın tarzı, olağanüstü bir kapris ve sirk benzeri ses yüksekliğine sahipti ve Walt Disney'in dikkatini çekti; Walt Disney, Crump'u animasyondan çekip bir gün ona Güney Kaliforniya'nın tartışmasız en tanınabilir saatini atadı. Saat, Disneyland'ın It's a Small World filminin cephesinin dayanak noktasıdır.

Rolly Crump, Batı Hollywood halk kulübü Unicorn için bir poster tasarladı. Poster, Crump'ın erken dönem çalışmalarını sergilemeye adanmış yeni bir serginin parçası.

(Christopher Crump'tan)

Bu hafta Crump'ın daha az bilinen kişisel çalışmalarından oluşan bir seçki Batı Hollywood galerisi Song-Word Art House'da sergilenecek. “Crump'ın Kayıp Sergisi” olarak adlandırılan gösterinin küratörlüğünü, şirketin tema parkı tasarımından sorumlu bölümü olan Walt Disney Imagineering'de çalışmak üzere babasının izinden giden Rolly'nin oğlu Christopher yapıyor. “Kayıp Sergi” ağırlıklı olarak Crump'ın 1950'lerin sonları ve 1960'ların başlarındaki çalışmalarından, özellikle de halk evinden ilham alan rock 'n' roll tarzı poster serisinden yararlanacak.

Etkinlik cumadan pazara kadar halka açıktır ve galeri, Crump'un eski mekanlarından biri olan halk kulübü Unicorn'un orijinal yerinin yakınındadır. Crump'ın mekan için çizdiği poster serginin en önemli parçası olacak. Christopher, 50'li yılların halk sahnesinin serbest doğasının, bir dövme salonunda görülen cesur renklere ve karmaşık, çizgi ağırlıklı çalışmalara sahip olan babasının sanatı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirtiyor.

Diğer posterler Crump'ın asidik ama aptalca mizah anlayışını sergiliyor; örneğin kendisinin “dopers” olarak adlandırdığı, yani Beat kuşağı bar odası posterleri tarzında uyuşturucuları mizahi bir şekilde kutlayan sanat (“Kendi başına hayal kuran bir adam ol” yazıyor) amigo kız afyonu tablosu).

Crump, Disney'deki işinin dışında kariyeri boyunca eksantrik Pop sanatı üzerinde çalışmaya devam etti. Psychedelic rock grubu West Coast Pop Art Experimental Band için çizgi romanlardan ilham alan 1967 posteri, New York Modern Sanat Müzesi koleksiyonuna aittir. Song-Word'de bir baskı gösterilecektir.

Crump 1970 yılına kadar Disney'de kaldı, ancak 1996'da emekli olmadan önce birçok kez geri dönecekti. Ayrıca Knott's Berry Farm için bir cazibe merkezi tasarladı, kısa süreliğine kendi tasarım firmasını yönetti ve Crump's adında sanatına adanmış kısa ömürlü bir mağazaya sahipti. Crump, 2017'de Oceanside Sanat Müzesi'nde bir kariyer sonrası sergisi açtı, ancak Christopher, “Kayıp Sergiyi”, Crump'un Perili Köşk ve Bu Küçük Dünya, ikincisinin prömiyeri 1964 Dünya Fuarı'nda yapıldı.

Christopher, “Bu benim için kişisel bir şey” diyor. “Bu asla gerçekleşmemiş bir sergi. Bunu yapmalıydı. Daha çok galeri sergisi yapmalıydı. Galerideki tek gerçek olay Ventura Bulvarı'nda Crump'ın dükkanının olduğu zamandı ama hiçbir zaman resmi bir galeri sergisi yapmamıştı.”

Babasıyla ilgili hikayeleri paylaşmak için üç gün boyunca hazır bulunacak olan Christopher, program hakkında The Times'a konuştu. Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Rolly Crump, oğlu Christopher'ın Ventura Bulvarı'nda kısa süreli bir operasyon olduğunu söylediği Crump's adlı dükkanında.

(Christopher Crump'tan)

Babanız 1952'de Walt Disney Co.'da çalışmaya başladı. 1954'te doğdunuz. Bu sergide o döneme ait sanat eserleri özellikle vurgulanıyor. Babanızın çalışmalarından ilk ne zaman haberdar oldunuz?

Her zaman çizim yapıyordu. Beni model yapımcısı olarak destekledi, bir masam ve aletlerim vardı ve bana kitler satın aldı. 6 yaşımdayken model yapmaya başladım. Çizim yapmasını izledim. Ancak daha sonra bu devasa işi her zaman yaptığını fark ettim. O ile takıldı [animator-artist] Walter Peregoy çok. Walter Peregoy sabah saat 4'te kalkıp çizim yapıyor ve resim yapıyordu. Ve bu beni etkilemeye başladı. Babamın iki işi vardı; animasyonda çalışıyordu ve hafta sonları inşaatta çalışıyordu ve tüm bu sanat eserlerini ve cep telefonlarını yıkıyordu. Birisi kendine sanatçı dediğinde başka seçeneği yok. Bu sabittir. Bu her zaman böyledir.

Kültürü de düşünmek lazım. Babam bebek bezini değiştirmiyordu, yemek pişirmiyordu, temizlik yapmıyor, bulaşık yıkmıyordu ve bunun gibi şeyler yapmıyordu. Erkekler bunu yapmadı. Onda bir sorun varmış gibi değildi ama daha sonra şöyle oldu: “Hey baba, ev işlerine yardım etmelisin.” Babam ne yapmak isterse onu yapardı; yani babamın durumunda resim yapar, çizer, heykel yapar ve cep telefonları yapardı. Böyle şeyleri yapma zorunluluğunun getirdiği kaşıntıyı gidermeye devam edecekti.

Ve herkes yardım ederdi. Annem babamın eşyalarının üzerine bir sürü resim yapardı. Onu çizdi ve şöyle dedi: “Şunu kırmızıya boya. Şunu yeşile boya.” Resimlere renk uyguladığımı hatırlıyorum ve bu 60'ların başı ve ortasıydı. Hepimiz babamın küçük sanat makinesinin parçasıydık.

Bugün bu poster sanatını toplarken sizi etkileyen ne oldu? Animasyonda çalışırken yaptığı kişisel çalışmalarla ilgili neyi takdir ediyorsunuz? Babanın animatör olarak kendini güvensiz hissettiğini söylediğini hatırlıyorum.

Sanatçının erken dönem çalışmalarının yer aldığı bir serginin parçası olan, Rolly Crump tarafından tasarlanmış bir poster.

(Christopher Crump'tan)

Bunlar [animation] sanatçılar – Walter Peregoy, Dale Barnhart, Frank Armitage ve tabii ki Ward Kimball ve Marc Davis – bu adamların hepsi muhteşemdi. Babam “Kalem kullanmayı biliyordum” derdi. Resim yapabiliyordu ama sanat alanında resmi bir eğitimi yoktu. Bu adamlar onu etkiledi ve onlardan bir şeyler öğrendi ama kendi sesini bulması gerekiyordu. Geçenlerde onun bir konuşma yaptığı bir röportajı yakaladım – biri bana gönderdi – ve babam resim yapmayı öğrenmek, sanatçı olmak istemesiyle ilgili harika bir hikaye anlattı. Walt Peregoy'un tarzını taklit etmeye çalışıyordu ama işe yaramıyordu. Gerçekten sinirlenmeye başlamıştı.

Stüdyodaki bir sanat sergisine gitmekten bahsetti ve bir kütüğün üzerinde uçurtma uçuran bir grup çirkin yaratık gördü. Ve ampul söndü. “Bunu yapabilirim” dedi. Babamın harika bir mizah anlayışı var ve animasyon dünyasının amacı insanları güldürmekti, o da eve gitti ve martini içen ıstakozların resmini yaptı. Ve bu, küçük bir hikaye anlatma ve bunun komik olduğundan emin olma fikrini ortaya attığı ilk resimdi. Bu onu harekete geçirdi.

Babanın kişisel işinde her zaman sevdiğim şey, işin serbestçe akan bir doğası olması. Bunu Unicorn'un posterinde bile görüyorsunuz. Doğaçlama ve caz hissi veriyor.

Ve bence, ki bunu söylediğini duydum, o her zaman farklı bir şey arıyordu ve sonra onu biraz farklılaştırıyordu. Halk dönemini düşündüğünüzde, havanın gerçekten sıcak olduğu, yani yakıcı bir sıcak olduğu dönemde, yük gemilerindeki berduşların sosyal adaletsizlik hakkında şarkılar yazmasıydı. Bunlar “adamın üstüne yapışan” insanlardı. Bütün bunlar onu etkiledi; halk müziği fikri ve ifade özgürlüğü.

Rolly Crump, 1957'de sanatçı Walt Disney Co.'da animasyon alanında çalışırken.

(Christopher Crump'tan)

Mesela diğer adamlar gibi resim yapmasına imkân yoktu. Ama sesini buldu ve bu posterler daha hicivli hale geldi. Bir nevi sahte reklam ama çok şakacı. Babamın evdeki koleksiyonundaki birçok müziğin müziğini çalacağım. Miles Davis, Nina Simone, Peter, Paul ve Mary, Quincy Jones, Harry Belafonte, Wes Montgomery'nin 4½ saatlik bir derlemesi; evde dinlediğimiz veya Porsche'sinde caz istasyonunu dinlerken duyduğumuz her şey.

Bu gösteride göreceklerimizi onun en tanınmış Disney çalışması olan It's a Small World or the Enchanted Tiki Room ile nasıl ilişkilendirirsiniz?

Her gün resim yaptığı için çizgi çalışmaları, kompozisyonu, teknik becerileri bir sanatçı olarak daha da gelişti. Bu, Tiki Odası'nda, Küçük Dünya'daki oyuncaklarda nasıl bir şeyler bulabilmesine yol açtı. Bir sabah uyanıp yataktan kalkmadı ve gerçekten iyi bir hale gelmedi. Kim olduğuna dair kademeli bir gelişme oldu. Daha sonra özgüven seviyesine ulaştı. Kim olduğunu biliyordu ve bu konuda pişmanlık duymuyordu.

“Crump'ın Kayıp Sergisi”

Walt'un nasıl olduğunu izlemeye başladı [Disney] davrandı ve Walt'la arasını buldu. Gerçekten inatçı olmaya başlamadan önce birkaç yıl bekledi ve sonra Walt onu dinlemeye başlayınca bu, diğer tüm Hayalperestleri kızdırdı. Hepsi şarkı söyleyip dans ediyordu. “Walt ne isterse.” Rolly dansçı değildi. Bu çılgın beatnik karakteri nasıl Disney olabilir? Tıpkı müzisyenler gibi. Pirzolalar. Caz olayından bahsettiniz; caz doğaçlamayla ilgilidir. Caz, akış nasıl gidiyorsa öyle gitmek ve çılgın fikirlerinizi takip etmektir. Walt, babamın çılgın fikirlerine inanıyordu.

Yine de bu çılgın fikirler Disneyland'ın havasını belirlemeye yardımcı oldu. Modern tema parkları film ve televizyonun görünümüyle büyük ölçüde uyumludur, ancak It's a Small World'de Rolly'nin etkisinin ne olduğunun çok açık olduğu birçok kez vardır.

Eşim Disney hakkında pek bir şey bilmiyordu. Burası Küçük Bir Dünya'ya biniyor – ve babam doğum günü kartları ve Noel kartları yapıyordu – ve It's a Small World'e baktı ve “Aman Tanrım, bu benim kayınpederim” dedi. Ve bu benim düşüncem. Bunların hepsi geliştirildi ve halledildi ve Dünya Fuarı başladığında ve 60'lı yıllarda, sekiz ya da dokuz yıl boyunca ortalıkta dolaştı ve şimdi çiçek açıyor. Artık üzerinde çalışması gereken bir sahne var.

Yani tüm bunlardan önceki 50'li ve 60'lı yılların başlarından bahsediyorum. Onu geliştiren ve o büyük adam olma özgüvenini geliştiren, başına gelen şey neydi?

Müzikteki gibi olurdu. Büyük sahnelere çıkmadan önce birçok küçük kulüpte çalıyordu. Benim düşüncem, insanların sanatçıların nasıl dönüştüklerini hatırlamalarını sağlamak.