Belki biz hemşireler bazen sokağa çıkmak zorundayız

oburefe

Member
Her şeyi başlatan tek Facebook gönderisini yazdığımı hâlâ hatırlıyorum.

O zamanlar Brandenburg’lu bir adamdım ve günlük işini yoğun bakım hemşiresi olarak yapıyordum – o sabaha kadar: Cep telefonu hafızam, arama ve mesaj seline dayanamadığı için tamamen aşırı yüklenmişti. Gönderi yüz binlerce kişiye ulaştı ve medyanın ilgisini çekti.

Üç yıldan fazla oldu. Üç zor yıl. Diğerleri gece vardiyasından sonra yatağa giderken, ben saatlerce randevudan randevuya gittim, arada arabamın arka koltuğunda uyudum. Bu süre zarfında birçok röportaj verdim ve politikacılar ve diğer karar alıcılarla konuştum. Sık sık bu zamana dönüp bakıyorum ve geriye ne kaldığını, tüm çabaların neler getirdiğini merak ediyorum.

Bizi ne uyandırabilir, bir pandemi bile uyandıramaz?

Kesin olan bir şey var: Halkla ilişkiler çalışmalarım nedeniyle pandemi sırasında beni engelleyen iki Berlin kliniğinde çalışmama hala izin verilmiyor. Geriye kalan, daha da kötüleşmediyse, hemşirelikte kamuoyunda neredeyse hiç tartışılmayan berbat çalışma koşullarıdır. Bununla birlikte, olumlu değişiklikler yapmaya devam etme inancım ve hırsım da değişmedi.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

Belki biz hemşireler sokakta kalmalı, güvenlik çitlerini aşmalı ve kendimizi bir sonraki Malle tatil uçağına zincirlemeliyiz. Dürüst olmak gerekirse, tüm dünyamızı alt üst eden bir salgın hastalıktan başka ne uyandırabilir ki bizi!

Geçenlerde Haberler’de şu başlıklı bir makale okudum: “Hastanede mutsuz musunuz? Bunu yapabilirsin.” Diğer şeylerin yanı sıra, bu hayal kırıklığıyla ilgili çünkü gece acıdan zili çaldığınızda kimse gelmiyor. Bir operasyon sırasında belki de önlenebilecek komplikasyonlardan da bahsediliyor. Birçoğu bunu çoktan unutmuş veya bastırmış görünüyor: Özellikle geceleri, yirmi veya daha fazla hastanın bulunduğu bir koğuşun tamamından genellikle yalnızca bir hemşire sorumludur. İnan bana, elinden gelse anında gelirdi. Ameliyat sırasındaki komplikasyonlara gelince, çoğu cerrahın ve anestezistin neşterle eti milimetre hassasiyetinde kesmeden önce 24 saat veya daha uzun süre ayakta kaldığını bilmekte fayda var.

Doktorların sarhoş olduğu gibi koşullarda çalışmak

Bu iyi bilinmesine ve 24 saatten daha uzun süre uyanık kalan herkesin mil başına 1,0 ile sarhoş gibi tepki verme yeteneğine sahip olduğu artık bilinmesine rağmen, burada haykırış yok, rapor yok. Hava trafiğinde veya karayolu trafiğinde ise pilotlar ve kamyon şoförlerinin dinlenme sürelerine uymamaları veya sürüş sürelerini aşmaları durumunda ciddi önlemler alınmaktadır.

Öte yandan, “Ne yapabilirsin?” Sorusunu gerçekten beğendim.

Haklı olarak şikayet edin! İlaç yok mu? Ameliyatınız ertelendi mi? Ailen bir evde yer alamıyor mu? Barikatlara geçin ve sonunda sıvaya basın! Her gün Federal Sağlık Bakanımıza şikayet e-postaları gönderin – ne olursa olsun, ama yüksek sesle. Sadece siz veya yakınlarınız etkilendiğinde değil, çünkü o zaman şikayet etmek için çok geç! İyi bakım ve yeterli tıbbi bakım hepimizi ilgilendiriyor ve yaklaşan sağlık çöküşünü önleyecek çözümler zaten masada – sadece küflenmelerine izin vermeyin.