“Berlin için 500 milyona karar verin – hemen!”

oburefe

Member
Pariser Platz’da konuşmacı masasının bulunduğu bir sahne kuruldu. Mekan kalabalık ve gürültülü. Yüzlerce kişi ıslık çalarak gürültü yapıyor, alkışlıyor ve “Hastanelerin ölmesini durdurun”, “Sağduyu nerede” ve “Enflasyon telafisi şimdi” gibi sloganlar taşıyan pankartlar taşıyor. Alman Hastaneler Birliği (DKG) CEO’su Gerald Gass daha konuşmaya başlamadan polis sahneye çıkıyor. Bir yetkili, başlangıçta planlanandan daha fazla kişinin geldiğini duyurdu. Kalabalık tezahürat yapıyor ve ıslık çalıyor.

Almanya’nın hastaneleri enflasyondan muzdarip. Klinikler mali sorunlar nedeniyle zaten iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. Harcamalar artıyor ve sağlık sigortası şirketlerinin ve federal eyaletlerin katkıları bunu telafi etmiyor. DKG’nin bu çarşamba sabahı insanları Pariser Platz’daki gösteriye davet etmesinin nedeni budur. Sloganı: “Hastanedeki ölümleri durdurun.”

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Aynı zamanda Almanya’nın diğer şehirlerinde de mitingler yapılıyor. Pek çok hastane sağlayıcısının çalışanları ülke çapında sokaklara çıkıyor: doktorlar, hemşirelik öğrencileri, idari personel ve yönetim çalışanları. Aralarında çok sayıda genç yüz var. Verdi sendikası da protestoyu destekliyor. Yönetim kurulu üyesi Sylvia Bühler, ekonomik zorluk yaşayan hastanelerin artan personel maliyetlerini finanse etmek için özel yardımlara da ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Bu arada Gerald Gass, Almanya’daki hastane personelinin neden gösteri yaptığını açıklıyor: “Siyasilerin bizi duyabilmesi için yüksek sesle konuşmalıyız” diyor DKG patronu: “Hastaneler yağmurda bırakılmamalı.” Gaß öndeki havayı ısıtıyor Brandenburg Kapısı’ndan önce Berlin’den, ardından Brandenburg’dan gelen katılımcılara sesleniyor ve son olarak Bavyera’nın veya Mecklenburg-Batı Pomeranya’nın diğer yerlerinden gelenleri selamlıyor. Hepsi günün sloganı olan “Kırmızı Alarm” ile karşılık veriyor.

Hastanelerin borçları var, enflasyon tazminatı istiyorlar

Pariser Platz’da tüm konuşmacılar Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’a (SPD) doğrudan hitap ediyor. Gass mikrofona bağırıyor: “Bu sorumlu bir politika değil.” Bu hem saygısızlık hem de doğru yol değil. Gaß, Almanya’daki hastanelerin değişikliğe ihtiyacı olduğunu kabul ediyor ancak düzenli bir yapısal değişiklik ve değişikliklere aktif olarak katılabilmek istiyorlar. Gaß, her şeyden önce adil finansman talep edeceklerini söylüyor.

Artık neredeyse her ikinci hastane iflas riskiyle karşı karşıya ve yalnızca birkaç klinik iflas durumunda. Federal hükümet enerji maliyetlerindeki artışa tepki gösterdi ve altı milyar avroyu kullanılabilir hale getirdi; bunun yalnızca dört milyarı doğrudan sabit oranlı yardım olarak ödendi. Enflasyona bağlı diğer ek maliyetler klinikleri etkilemeye devam ediyor. Kliniklerin fiyat artışları yasal olarak 2023 için yüzde 4,3 ile sınırlandırılmışken, enflasyon bu rakamın oldukça üzerinde olduğundan, hastanelerin artan fiyatları aktarma şansı yok. Hastanelere 175 milyon euro harcanacak. Bu, Alman Hastaneler Birliği’nin talebinin yarısından az.

Siyasilerden yardım çağrısı

Berlin Hastaneler Birliği Genel Müdürü Marc Schreiner ise ikinci konuşmacı olarak sahneye çıkıyor. Ayrıca Lauterbach’a sesleniyor ve kalabalığa “Berlin için 500 milyona karar verin, hemen!” diye bağırıyor. “Bir şeyler değişene kadar savunacaklarını” söylüyor. Kalabalık kükrüyor ve Schreiner sessiz bir “şşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşştt” diyerek insanları sakinleştirmek zorunda kalıyor. “Yardım çağrımızı politikacılara yönlendiriyoruz.” Hiçbir şey yapmamak hastanedeki bakımı tehlikeye atar. Bu yüzden kırmızı alarm veriliyor.Schreiner, yardım edebilecek tek kişinin sorumlu politikacılar olduğunu söylüyor.

Gaß aynı zamanda asıl sorumlu kişi olarak gördüğü şeyi de gözden kaçırdı. Kalabalığa soruyor: “Bay Lauterbach’ımızı Pariser Platz’da gören var mı?” Ardından Gaß, Lauterbach’ın 22 Haziran’da Markus Lanz’da sahneye çıkışından bahsediyor; Sağlık sisteminin maliyetlerini düşürmek için kaç hastaneyi kapatması gerektiği sorusuna bakanın cevabını aktarıyor: “Hiçbirini kapatmayacağım.”

Hastaneler korona salgını sırasında çok şey yaptı. Bu Çarşamba günü birçok konuşmacı bunu söyledi. Göstericiler hayal kırıklığına uğradı ve kendilerini terk edilmiş hissettiler. Kalite konusu gündeme geldiğinde kalabalık sessizleşiyor. Spandau Orman Hastanesi’nin hemşirelik müdürü Andrea Lemke öfkeyle şunları söylüyor: “Kalite sorunumuz yok, siyasi ve uzmanlık sorunumuz var.” Nitelikli işçilere ihtiyacınız var, onlar da iyi çalışma koşullarına ve iyi ücretlere ihtiyaç duyuyor. Takdir ve saygı gereklidir. Kalabalık bağırıyor: “Bizi dinleyin!”