Berlin kliniği şiddetli yağmurda boğuldu – Ricardo Lange: “Sağlık sisteminin simgesi”

oburefe

Member
Bir Haber sosyal medyada viral oluyor. Su altında kalan bir kliniğin bodrum katını, kötü yamalanmış zemin kaplamalarını, inşaat kusurlarını gösteriyor. Kreuzberg’deki Kent Hastanesi’nin bodrum katı olduğu söyleniyor. Berliner Zeitung ilgili bilgileri çalışan çevrelerinden aldı. Yoğun bakım hemşiresi ve Berliner Zeitung köşe yazarı Ricardo Lange Haberyu Twitter’da yayınladı. Röportajda Haberin Detaylarıdan bahsediyor.

Bu Haber şiddetli yağmurda kaydedilen Berlin’deki bir klinikten geliyor.

Bugün kliniklerle nasıl başa çıkılacağını sembolik olarak gösteriyor:
Boğulmalarına izin verdin!

KH’de AI hakkında düşünmeye başlamadan önce, bu tür problemlerle ilgilenmeliyiz Bay Lauterbach! pic.twitter.com/RhhGvoKk1E

—Ricardo Lange (@RicardoLange4) 17 Ağustos 2023
Bay Lange, Haber kriz bölgesindeki bir klinikten gelmiş olabilecek görüntüleri gösteriyor. Ne düşünüyorsun?

Kayıt, Almanya’da kliniklerin nasıl tedavi edildiğini simgeliyor. Boğulmalarına izin verdin.

Berlin klinik sahnesinde iyi bağlantılarınız var. Arka plan hakkında ne biliyorsun?

Video iki aydır bende. Berlin’de şiddetli bir yağmur olayının olduğu bir günde çekildi. O zaman ilk olarak sosyal medyaya yüklendi. Videoyu kişisel bağlantılarım aracılığıyla aldım, ancak kaynağı veya konumu hakkında hiçbir şey söyleyemem.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

Neden?

İlk olarak, Habernun yaratıcısını korumak için. İkincisi, Berlin’de çalışmaya devam edebilmek.

Tamam, hadi “bir Berlin hastanesinden” bahsedelim. Videoyu neden bugün yayınladınız?

Çünkü bugün sağlık sisteminde pek çok şeyin bir arada yürümediği benim için çok netleşti.

Örneğin ne?

Karl Lauterbach

SPD’li Federal Sağlık Bakanı…

Tam olarak. Bugün, şu anda Hindistan’da olduğunu ve yapay zekayı orada öğrendiğini, örneğin yapay zekanın Hindistan’da felçleri tedavi etmek için nasıl kullanıldığını tweetledi. Bunun Almanya için de iyi bir fikir olabileceğini yazdı.

Bu değil mi?

Evet, ama sonra şunu yazdım: Neden siyaset hep birinciden önce üçüncü adımı atıyor?

Ricardo Lange: Klinikler hala faks makineleriyle çalışıyor

Bununla ne demek istiyorsun?

Kliniklerde hala analog hasta verilerimiz var. Bazen hala kalem ve kağıtla belgeliyoruz. Her yerde faks makinelerimiz var. Bir kiralama acentesi olarak dolaşıyorum, iyi bir genel bakışa sahibim ve dijitalleşmenin burada yabancı bir kelime olduğunu ilk elden görüyorum. Ve sonra bakan AI hakkında konuşuyor.

Bunun Kent Hastanesi’ndeki bodrum katını su basmasıyla ne ilgisi var?

çok düşünüyorum. Siyasette gerçeklikle bağlantıyı özlüyorum. Bu kliniğe sevk edildiğinde Herr Lauterbach neredeydi? Neden Alman hastanelerinin kötü durumu hakkında bir şey yapmıyor? Sorunları bilmiyor mu?

Ama federal eyaletler hastane yatırımlarını ödemek zorunda, değil mi?

Bu doğru, ancak yıllardır sadece Berlin’de milyonları bulan birikmiş yatırımlar var. Bir federal bakan orada durup “Benim bununla işim yok” diyemez, eyaletlere kliniklere daha fazla para harcamaları için baskı yapması gerekiyor.

Ama Lauterbach bir şeyler yapıyor. Mesela ısı koruma planı kurmadı mı?

Harika bir plan, evet. Örneğin, yaşlıları aramanız ve sıcak olduğunda onları uyarmanız gerektiğini söylüyor. Onlara daha fazla içmek istediklerini söylemelisin. Ve sonra bir hemşire olarak, yoğun bakım ünitesinde 30 dereceden fazla bir sıcaklıkta durup fena halde terliyorsunuz ve hastaların nasıl acı çektiğini görüyorsunuz. Bu daha dün başıma geldi.

Söylemek.

Koğuşta KOAH’lı 60 yaş üstü bir hastamız vardı. KOAH ciddi bir akciğer hastalığıdır. Kadının yüksek nem nedeniyle büyük sorunları vardı, hava almak için mücadele etti. Klima? Hiçbiri! Tam bir panik içindeydi. Yataktan çıkmak istedi ve kıyafetlerini yırttı. Ölüm korkusunu morfinle gidermek zorunda kaldık. Isı koruması bu kadar Bay Lauterbach.

Bu sık sık olur mu?

Her durumda, sıcakta büyük stres hastalar için bir istisna değildir. Sekiz saat sonra eve gidebilir, duş alabilir, gölgede oturabilirim. Zavallı hastalar haftalarca, aylarca bütün gün bu korkunç sıcakta yatıyorlar.

Bilinç hastanesindeki koşullar hakkında ne biliyorsunuz?

Videoda gördükleriniz.

Vivantes Genel Müdürü Johannes Danckert, LinkedIn sosyal platformunda Urban Hospital ile ilgili olarak şunları yazdı: “Çalışanlarımız, şiddetli yağmur sırasında suyun girdiği ve zeminin yamalandığı yerleri uzun zamandır biliyor.” O Haberyla bir bağlantısı var mı? gönderdin mi

Bay Dankert ayrıca, sorunlara rağmen personelin hasta bakımının zarar görmemesi için gece gündüz ellerinden gelenin en iyisini yaptığını yazdı. Orada öğrendim ve bunu ancak doğrulayabilirim. Şehir Hastanesi önemli ve öyle kalacak. Bölgede, bağımlı olan birçok uyuşturucu bağımlısı da dahil olmak üzere, sosyal açıdan dezavantajlı pek çok insan yaşıyor. Urban aynı zamanda iyi bir meme merkezi, prostat merkezi olan, bu zor koşullara rağmen harika bir iş çıkaran birçok insanın çalıştığı gerçekten harika bir kanser hastanesidir. Birçok klinik yapısal kusurlarla mücadele ediyor. Bazı kliniklere gerçekten ihtiyaç olmayabilir ama o zaman kontrollü bir şekilde kapatmanız gerekir. Her beş klinikten biri kapanmanın eşiğinde olamaz.

Berlin kliniklerindeki yapısal kusurlar açısından genel olarak ne hissediyorsunuz?

Isıdan zaten bahsetmiştim ama bu kışın da devam ediyor: yalıtım eksikliği, camların sızdırması, ısıtıcılar tam gaz çalışıyor ve siz yine de bir tanesini donduruyorsunuz. Bazen boru patlamaları oluyor, kanalizasyon boruları tıkanıyor. Hatlar eskidiği için elektrik sistemleri çöküyor.

Almanya korona salgınından hiçbir şey öğrenmedi mi?

Hayır, belli ki değil. Sağlık sisteminin aşırı yüklenmemesi gerektiği her zaman vurgulanmış ve bu nedenle vatandaşlara birçok kısıtlama getirilmiştir. Bir gün içinde onlarca kişinin ölmesinin kabul edilmeyeceği söylendi. Görünüşe göre bu sadece Sars-CoV-2 adlı bir virüs için geçerliydi. Görünüşe göre bugün artık durum böyle değil. Personel eksikliğinden insanlar ölüyor. Çünkü hijyene zaman kalmıyor ve multi dirençli mikroplar hastaları öldürüyor.

Ve bodrumlar sular altında olduğu için mi?

Dediğim gibi bu Haber sembolik olarak görülebilir: Sağlık sisteminin boğulmasına izin veriyorsunuz.