Bir tren yolculuğunda “kaçırma korkusu” ile nasıl hastalandım

oburefe

Member
Ev
Sağlık
ICE kaosu: Bir tren yolculuğunda “kaçırma korkusu” ile nasıl hastalandım

Giderek daha fazla sayıda demiryolu müşterisi, özellikle uzun mesafeli toplu taşıma araçlarından dışlanmaktan korkuyor. Biri ne zaman müdahale edecek? Hipokondriyak Sütunu.

Hıristiyan Schwager

Kaybetme korkusu mu?  Bu ICE çalıyor olacak.  Planlanandan bir saat önce yola çıkıyor.

Kaybetme korkusu mu? Bu ICE çalıyor olacak. Planlanandan bir saat önce yola çıkıyor.Christoph Söder/dpa

Yine oldu. Kendime bir teşhis koydum – Kaybetme korkusu. Ve şöyle oldu: Hafta sonu trene bindim. Bana yaptığı onca şeyden sonra. Tripofobi, mizofoni, ataksofobiye rağmen. Bunu yapmayı bırakamam. Böylece batıya yöneldik. Bir gece önce Bahn uygulamasını “Trenim zamanında hareket ediyor mu?” başlığı altında kontrol ettim. Ve ne kadar dakik sürdü!

Bir saat on dakika önce başladı. İyi ki önceden bu durum hakkında beni aydınlatacak bir mesaj gelmemiş. Gereksiz yere endişelenmiş olurdum. Bu yüzden bu sefer maruz kalacağım zihinsel, fiziksel veya zihinsel-fiziksel hasara sadece kısa ve gergin bir şekilde şaşırdım.

İlk başta her şey plana göre gitti. Aktarma istasyonuna 15 dakikalık bir gecikmeyle ulaşıldı, bağlantı uzun sürdüğü için bizi rahatsız etmedi, 20, 30, 40 dakika: bir anahtarın onarımı. Durum böyle olmalı.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

Bir noktada yolculuk devam edebilir. İki istasyon, ardından erken kapanış saatiydi. Görünüşe göre tren tüm trafiği durdurdu ve içinden çekildi. Bunu da tesadüfen öğrendiğim için sürekli tren uygulamamı açıp sefer tarifelerini, olası alternatifleri, otobüs bağlantılarını inceliyor, taksi ücretlerini hesaplıyordum. Yeni takıntım sadece iki gün sonra kendini kanıtlamaktı çünkü dönüş yolculuğunun sabahı rezerve ettiğim ICE’nin iptal edildiğini gördüm.

bilgi kutusu resmi

Berliner Zeitung/Paulus Ponizak

hipokondriak parlaklık

Christian Schwager bir sağlık editörü ve burada iki haftada bir hayali hastalıkları hakkında yazıyor.

Her zaman müsait koltuk olmadığı için kendiliğinden iki aşamalı başka bir tren için rezervasyon yaptırdım. Sonunda yolda, bu sürekli bir şeyleri, bir bilgiyi, bir bağlantıyı kaçırma hissinin patolojik olup olmadığı sorusunun özüne indim. Araştırma için yeterli zamanım oldu: Yeni motor muhtemelen demiryoluna çok fazla güvendiği ve devir teslim noktasına çok geç geldiği için motor sürücüsünün değiştirilmesi ertelendi. Kısa süre sonra itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yol durma noktasına geldi.

Kaybetme Korkusu yani kısaca Fomo hastalığına yakalandığımı öğrendim. Bir psikolojik danışma sitesine göre, “teknolojinin tetiklediği dünyadan bıkkınlık belirtisi”. Örneğin Instagram, Twitter veya Bahn uygulaması aracılığıyla. Kurbanlar kendilerini dışlanmış hissederler. Benim özel durumumda uzun mesafeli toplu taşıma.

Bir şeyi kaçırma korkusu strese, ajitasyona ve kendinden şüphe duymaya yol açar

Sağlık sigortası şirketimin ana sayfası bana Fomo’nun bir akıl hastalığı olarak kabul edilmediğini açıkladı. Ama olmayan, yine de olabilir. Ayrıca şikayetler açıklanamaz. Benim için stres, ajitasyon, kendinden şüphe duymaktı. Sabah ilk iş akıllı telefonumu aldım ve ancak yatmadan hemen önce bıraktım. Yorgunluk, depresyona da yol açabilecek bir fomo belirtisidir.

Bir terapi olarak, sağlık sigortam şirketim dijital bilgilerden kaçınmayı önerdi. Ancak trenin değişken zaman çizelgesi göz önüne alındığında bu nasıl çalışmalı? Zorlu ulaşım hizmetlerinden vazgeçmeli miyim? Yoksa her yolculukta biraz daha artarak dayanışma camiasının başına dert mi olayım?

Bir noktada, sağlık sigortam aşırı gezgin olarak benden ek bir katkı talep edecek. Korona pandemisi döneminde çok istekli kişiler aşı olmak istemeyen kişiler için böyle bir ek ücret talep etti. Bulaşıcı serbest dağcılara karşı artan bu nefretin kesinlikle bir adı var. Bir bakacağım.