“Birçok kişi Karl Lauterbach’ın istifasını istiyor”

oburefe

Member
Doktorlar, eczacılar, hemşireler: Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’a (SPD) karşı protestoların olmadığı neredeyse bir hafta geçmiyor. Yoğun bakım hemşiresi Ricardo Lange de eleştiriyi paylaşıyor. Şöyle diyor: Lauterbach pek çok konuya değiniyor ama yapmayı planladığı hiçbir şey iyi düşünülmüş gibi görünmüyor.

Karl Lauterbach bunaldı mı?

Göreve geldiğinde pek çok kişi heyecanlandı. Ayrıca sahadan da çok sayıda kişi var. Bu arada kendime şunu soruyorum: Sağlık sisteminde Karl Lauterbach’ı başka kim iyi bulabilir?

İyi bağlantılara sahiptirler. Lauterbach’ı kim, ne için eleştiriyor?

Sadece son birkaç haftaya bakmanız yeterli: eczacılara, özel muayenehanelerdeki doktorlara, hastanelere, en azından üniversite hastaneleri gibi büyük şirketlere ait olmayan klinik operatörlerine. Geçici işte çalışan bir yoğun bakım hemşiresi olarak çok sayıda bağlantım var, toplumla etkileşimim sayesinde etrafta dolaşıyorum ve birçok bağlantım var. Bu yüzden biliyorum ki, başta sağlık sektöründen birinin bakan olmasını iyi bir şey olarak gören çoğu insan, doktor ve hemşire, şimdi sadece kafa sallıyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Neden?

Artık gevezeliğe dayanamıyorlar. Karl Lauterbach pek çok konuya değiniyor ama aklındaki hiçbir şey gerçekten düşünülmüş gibi görünmüyor. Çoğu zaman kendisiyle çelişiyor, bu yüzden çoğu kişi öfkeleniyor ve şöyle diyor: “Karl Lauterbach gitmeli!”

Mesela bunlar ne tür çelişkiler?

Dediğim gibi Berlin’de çeşitli yoğun bakım ünitelerinde geçici bir iş bulma kurumunda çalışıyorum. Lauterbach, geçici çalışmanın iki aşamalı bakıma yol açtığını söylüyor. Ayrıca hemşirelerin birbirlerine karşı kışkırtıldığını da iddia ediyor. Bu tür beceriksiz sloganlar tam da bunu yapıyor! Lauterbach’ın kendisi de sağlık çalışanlarını bölüyor. Gerçek şu ki, birçok hastane geçici işçiler olmadan da idare edebilir.

Karl Lauterbach’ı kişisel olarak nasıl deneyimlediniz?

Onunla ilk kez bir talk show’da tanıştım. Korona salgını sırasında öyleydi. Diğer şeylerin yanı sıra, kendisine göre sağlık sisteminin ne zaman aşırı yükleneceği sorusuyla ilgiliydi. Bana kesin bir cevap veremedi ama benimle iletişimde kalacağına söz verdi.

Ve?

Uzun süre yanıt gelmedi. Bir ara bir talk show’da tekrar birlikte oturduk ve sonrasında bizzat tanıştık. Bakım ve genel olarak sağlık sisteminin sorunlarına büyük bir anlayış gösterdi, şununla bunun sözünü verdi ama o zamandan bu yana pek bir fark yaratmadı. Artık Lauterbach’ın gerçekten bunalmış olduğunu düşünüyorum. Dışarıdan iyi görünmek istiyor ama perde arkasında yanında olması gereken kişilerin çıkarları doğrultusunda hareket etmiyor.

Ricardo Lange: Lauterbach eczanelerdeki düşüş konusunda hiçbir şey yapmıyor

Yani?

Onun görevi hepimizin yanında olmaktır. Hepimiz işleyen bir sağlık sistemine bağımlıyız. Sistemi çalışır halde tutanların şu anda Karl Lauterbach’ın politikalarına karşı gösteri yapması beni şaşırtmıyor. Eczacıları ele alalım.

Evet?

Lauterbach önemli ilaçların kıtlığı konusunda gerçekten hiçbir şey yapamıyor. Ayrıca eczanelerin ölmesini durdurmak için de hiçbir şey yapmıyor, ancak şimdi eczanelerin kapanmak zorunda kaldığı bölgelerde lisanslı eczacıların artık ilaç dağıtamayacağını, bunun yerine daha fazla veya daha az sayıda asistanın dağıtımını yapabileceğini öne sürüyor. Dürüst olalım: Hem ilacımı alıp, hem de yine bulunamayan ürünlerin alternatifleri hakkında bilgi sahibi olmayı istemedim. Ya da artık sokağa çıkacak noktaya gelmiş pratisyen hekimler. Lauterbach yıllık gelirlerinin 230.000 euro olduğunu hesaplıyor. Kimse bunu nasıl bulduklarını bilmiyor. Sorumlu bir doktor olarak sürekli araştırmaları okumakla övünen ve kanıta dayalı tıptan bahseden biri için bu biraz tuhaf. Çünkü aldığım geri bildirimlere göre pratisyen hekimlerin neredeyse hiçbiri bu kadar gelir elde edemiyor. Aile hekimleri de yakınlarda bir şey yapmıyor.

Ne diyorsunuz: Karl Lauterbach’ın istifa etmesi gerekiyor mu?

Bu arada Karl Lauterbach’a karşı hisleri olmayan kimseyi tanımıyorum. Hastane reformundan yararlananlar dışında. Uygulamaları satın alan ilaç endüstrisi ve finans şirketleri de muhtemelen bir şeyler yapmalarına izin verdiği için onu seviyor.

Ama bunu kim daha iyi yapabilir?

İyi soru. Kesin olan bir şey var: Artık pek çok kişi Karl Lauterbach’ın istifasını istiyor.