Bojin yüz bakımı nedir? Lüks LA cilt bakımı tedavisini denedik

Arda

Global Mod
Global Mod
Yüz bakımı konusunda bilgim var. Kolajen yüz maskeleri ve lazer tedavileri hakkında iyi oluşturulmuş fikirlerim var. Seul'e bir gezi planladım, kısmen de olsa, ünlü bir spa gelişmiş cilt bakımı teknikleri ve K-drama ünlü müşteri kitlesiyle tanınıyor. Bu yüzden yerel bir LA tedavisini “gua sha steroidler üzerinde“Dayanamadım.

108 dolarlık hizmet San Gabriel'deki JY Beauty'de sunuluyor. Sahibi Yajing Lu, altı yıl boyunca yerel salonlarda deneyim kazandıktan sonra 2021'de dükkanı açtı. Kendi işini kurmadan önce Lu, ilham toplamak için Çin'e gitti ve yüz kaslarını uyaran geleneksel bir Çin tekniği olan Bojin gibi fikirleri spa'sının tekliflerine dahil etti. Menüde, Lu'nun bana bir tercüman aracılığıyla açıkladığı gibi, Çince'den doğrudan bir çeviri olan “yüz tendonu” olarak listeleniyor.

Lu, yüzün konturunu düzelttiğini, cildi sıkılaştırdığını ve kaldırdığını söyledi. Ayrıca gözeneklerin görünümünü azaltabilir ve burundan ağza doğru uzanan kukla çizgileri gibi kırışıklıkları en aza indirebilir. Genel olarak, yaşlanma belirtilerini azalttığını söyledi.

Bunların hepsi, en azından geçici olarak daha sıkı görünümlü bir cilt vaat eden başka bir güzellik trendi olan yüz şekillendirmenin iddialarına oldukça yakın. Ancak Bojin, yüz şekillendirmenin ötesine geçiyor ve vücudun enerji yollarını manipüle etmeye odaklanan geleneksel Çin tıbbı (TCM) uygulamalarına güveniyor.

JY Beauty'nin menüsünde Bojin yüz bakımlarının da yer aldığı farklı yüz ürünleri.

Yajing Lu, JY Beauty'de Bojin yüz bakımı sırasında yazarın yüzüne besleyici bir yüz maskesi uygularken ona masaj yapıyor.

David Geffen Tıp Fakültesi'nde yardımcı klinik tıp profesörü ve UCLA Sağlık Bütünsel Tıp İşbirliği'nin tıbbi direktörü Dr. Elizabeth Ko'ya göre, TCM'de meridyenler olarak bilinen bu yolların, vücuttaki qi'yi veya yaşam enerjisini yönlendirdiğine inanılıyor.

“TCM'deki temel inançlardan biri, meridyenlerdeki tıkanıklıkların hastalık veya ağrı dahil olmak üzere sağlıkta dengesizliklere yol açmasıdır,” dedi Ko. “İnce iğneler kullanan akupunktur gibi, Bojin de taştan veya boynuzdan yapılmış sivri uçlu bir alet kullanarak sıkışmış qi'yi açma yöntemidir.”

Bojin, genellikle yeşim veya taştan yapılmış düz, pürüzsüz kenarlı bir kazıyıcı kullanan bir diğer TCM tekniği olan gua sha ile aynı aracı içerir. Gua sha, qi'nin meridyenler boyunca düzgün bir şekilde akabilmesi ve böylece dengenin yeniden sağlanması için yüz ve boyun kasları, tendonları, bağları ve fasyaları boyunca gerginliği serbest bırakmak için hedefli bir masaj sağlar. Yu'ya göre, Bojin daha hedefli ve hassas bir tedaviye olanak tanıyabilir, dolaşımı iyileştirebilir ve lenf drenajını destekleyebilir.

“Cilt bakımının faydası cildin berraklığında ve sağlıklı olmasıdır ve Bojin, eğitimli bir güzellik uzmanının yetenekli ellerinde kapsamlı bir yüz bakımı ile birleştirildiğinde bazı faydalar sağlayabilecek bir araçtır,” diyen Ko, kullanılan sivri uçlu aletten kaynaklanan hafif bir ağrının dışında risklerinin düşük olduğunu sözlerine ekledi.

Yu, bu faydaların ötesinde, tedavinin göz çevresindeki koyu halkaları azalttığını ve birçok müşteri için cildi aydınlattığını gördüğünü söylüyor. “Steroidli gua sha”dan bu yana TikTok'a olan ilgi arttı video Ocak ayında yüz bakımı yaptırdığı bir fotoğrafı paylaşan ve 2,6 milyondan fazla izlenme alan Los Angeles merkezli güzellik fenomeni Jing Zhang'dan gelen bu paylaşım, Yu'nun sıklıkla “TikTok yüz bakımı” talebinde bulunduğunu söylediği yeni müşteriler kazandı.

Yu, videoyla ilgili olarak “Bojin'i çok daha fazla insan tanıyor ve seviyor” dedi.

JY Beauty'deki 90 dakikalık tüm yüz bakımları temizleme, çıkarma ve nemlendirme gibi olağan yüz adımlarını içerir. Ayrıca göğüs, boyun ve omuzları içeren lenfatik yüz masajı bölümü de vardır.

JY Beauty'nin girişi çerçevelerle süsleniyor.

Yajing Lu, yazara yüz ve omuz lenf detoksu masajı yapıyor.

Yajing Lu, Bojin yüz bakımı sırasında yazarın yüzüne besleyici bir yüz maskesi uyguluyor.

Tedavi, koltuk altlarımın hemen altına kadar uzanan, omuzlarımı ve üst göğsümü açığa çıkaran bir sabahlık giymemle başladı. Sonra rahat bir odaya uzandım ve Yu yüzümü hızla temizledi. Beni nemli tutmak ve gözeneklerimi açmama yardımcı olmak için bir buhar makinesi kurdu.

Yu daha sonra parmaklarıyla yüz lenfatik masajı yaptı, bu işlem sadece çenemdeki kaslar gibi belirgin bölgelere değil, aynı zamanda kaşlarımın altı gibi şaşırtıcı derecede gergin bölgelere de odaklanıyordu. İşlem, yüzümün bu kısımlarını ne kadar ihmal ettiğimi açıkça ortaya koydu. Yüzümden yavaşça aşağıya, boynumdaki lenf düğümlerine ve göğsüme doğru nazik bir baskı uyguladı. Yu'ya göre, harika hissetmenin ötesinde, yutkunmaya devam etmek zorunda kaldım, bu da lenfatik drenajın gerçekleştiğinin bir işareti olabilir.

Yüz bakımının Bojin bölümünü yapmak için iki gua sha çıkardı ve aletleri yüzüm ve boynum boyunca gezdirdi. Bu bölüm oldukça nazikti ama yine de masajın bir parçası gibi hissettirdi ve Ko'nun uyarısına rağmen acı yoktu.

Sonra herhangi bir yüz bakımının en sevmediğim kısmı geldi: çıkarma veya siyah ve beyaz noktaları iterek tıkalı gözenekleri temizleme süreci. Bu kısım her zaman bir “Testere” filminin başlangıcı gibi hissettirir, ancak belki de masaj beni rahatlattığı için bu çıkarma o kadar da acı verici değildi.

Sırada nemlendirici bir serum vardı. Yu, serumun etkinliğini artırmak için diğer yüz bakımlarından tanıdığım bir serum güçlendirici cihaz çıkardı. Çıkarma işleminden sonra güzel bir soğutma deneyimiydi.

Yajing Lu yazarın yüzünde ekstraksiyonlar yapıyor.

Yazar kırmızı ışık muamelesi görüyor. (Dania Maxwell/Los Angeles Times)

Daha sonra Yu, yüzümün etrafına kırmızı ışıklardan oluşan bir panel yerleştirmeden önce gözlerimin üzerine örtüler koydu. Kırmızı ışık tedavisi kırışıklıkları, akneleri, yara izlerini ve o an benim için en önemlisi kızarıklığı tedavi edebilir. Yüzüm patlatılırken Yu, ellerimi ovuşturdu ve nemlendirdi, ardından onları sıcak eldivenlere koydu, bu işlem bana sanki bir yerlerdeki bir plajda güneşte uyuyormuşum gibi hissettirdi.

JY Beauty ayrıca yüz bakımına eklenebilen 30 dakikalık göz ve baş Bojin bakımları da sunuyor. Yu, baş eklemesinin nasıl hissettireceğini birkaç dakika boyunca gösterdi. Hiçbir şekilde acı verici olmasa da, iyi bir baş kaşıma istedim, ancak belki de benim için orada daha az gerginlik var.

Final, beni kremayla kaplanmış bir pasta gibi hissettirecek kadar kalın, serin bir kil yüz maskesiydi. Kururken Yu bacaklarımı ovdu. Maske tek bir dev parça halinde soyuldu.

Yazar, JY Beauty'den Bojin yüz bakımı yaptırdıktan sonra.

Son olarak, Yu yüzüme biraz güneş kremi sürdü ve sırtıma birkaç hızlı vuruşla yüz bakımını tamamladı. Yarı yüz bakımı, yarı masaj ve tamamen rahatlamaydı.

Yüz bakımı sonrası Lu'ya tıkanıklıklarım hakkında soru sordum. Gözlerimi işaret ederek bir dahaki sefere ekstra göz bakımına ihtiyacım olabileceğini ima etti. Bu tamamen adil: Bu makaleyi yazarken bile gözlerimin ağrıdığını hissedebiliyorum.

Kesinlikle geri gelip deneyeceğim. Cildim nemlenmiş ve qi'm bloke olmamış haldeyken cildim parladı. Bu karma cenneti deneyimledikten sonra artık sade eski yüz bakımlarına veya masajlara geri dönebileceğimden emin değilim.