Bu yüzden biri öldüğünde pencereyi açıyoruz

oburefe

Member
Dökümlü siyah bir elbise, kafatasının üzerine çekilmiş başlık, kemikli elindeki orak; eğer ölüme bir şekil vermek zorunda kalsaydınız, muhtemelen çoğu insanın aklındaki görüntü bu olurdu. Bu yüzden ölümün bizi korkutmasına şaşmamak gerek. Yine de kaç yaşında olursak olalım, kimden gelirsek gelelim, cildimizin rengi ne olursa olsun, zengin ya da fakir olalım, iyi insanlar ya da sinsi kötü adamlar olalım, bu her birimizi etkileyecektir.

Ancak ölmek ve ölmek çoğumuz için hala tabu konulardır. Yoğun bakımdaki ben ve diğer birçok meslektaşım, çoğu insan için gizli kalan şeyleri her gün yaşıyoruz.

Yoğun bakım ünitemizde bir hasta ölürse havalandırma tüpüyle birlikte tüm erişim noktalarını ve tüpü çıkarıyoruz. Merhumumuzu son bir kez yıkar, kanlı ve kirli çarşaflarını değiştirir, yeni bir gecelik giyer, kollarımızı vücudun sağına ve soluna koyar ve hala açık olan göz kapaklarını kapatırız. Bir yandan hafif ölüm kokusunu temiz havayla uzaklaştırmak için, diğer yandan ruhun odadan çıkabileceği inancıyla pencereyi açıyoruz.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Akrabaların ölüm sürecinde veya kısa bir süre sonra veda etmek için gelmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. O zaman, zulmün bir kısmını gözden uzaklaştırmak için geçici olarak kana bulanmış bandajları battaniyeyle örtmek ve ciltteki görünür kan izlerini geçici olarak silmekten başka seçeneğimiz kalmıyor. Yatağın yanına elektrikli mumlar konulur ve mendil temin edilir. Akrabaların vedasını mümkün olduğunca onurlu bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 43, Berlin-Hellersdorf'ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022'de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung'un köşe yazarıdır.

Eğitimim sırasında bana bir şey önerildi: “Hastanın yatağını daima düz tutun!” Rigor mortis, ölümden yaklaşık bir ila iki saat sonra ortaya çıkar, buna sert mortis denir. Yatak başlığının katlanmaması halinde ölen kişinin vücudunun dik pozisyonda kalmasına neden olabilir. Ancak daha sonra ölen kişi artık buzdolabı bölmesine sığmayacaktır.

Dürüst olmak gerekirse bunu daha önce hiç yaşamamıştım. Bu konuyu özellikle Charité'deki adli patolog Michael Tsokos'a sordum. Bunun günlük hastane yaşamında herhangi bir rol oynamadığını bana doğruladı. Rigor mortis ilk olarak göz kapaklarında ve alt çenede fark edilir hale gelir ve altı ila sekiz saat sonra tam boyutuna ulaşır. Ağzınızı kapalı tutacak kadar uzun bir havlu rulosuyla çenenizi desteklemek mantıklıdır.

Kişisel bilgilerin yer aldığı ayak parmağı sayfası

Doktor ölüm şeklini açıklanamayan olarak sınıflandırdığında (örneğin merdivenlerden düştükten sonra) polis ortaya çıkıp bir cesede el koyuyor ve cinayet ihtimali göz ardı edilemiyor. Bu durumda cesedin durumuyla ilgili hiçbir şeyi değiştirmemize izin verilmiyor: tüm erişim noktaları orada kalıyor. Yalnızca infüzyon ve ventilasyon tüpleri çıkarılabilir.

Gündelik hayata dönelim: Bir ara yakınlar acıyla eve gittiğinde biz de merhumla ilgilenmeye devam ediyoruz. Doktor ölüm belgesini dolduruyor ve biz de kişisel bilgilerin yer aldığı ayak parmağı fişini merhumun ayağına iliştiriyoruz. Ölen kişi ya kaldırılıyor ya da biz bizzat onu morga götürüyoruz, sonra da onu boş bir buzdolabı bölmesine koyuyoruz.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Benim gibi her ölen kişi için ayrı bir bölme olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Her kapının arkasında cesetlerin yan yana yattığı geniş bir ortak soğuk oda bulunmaktadır. Ne zaman bir kapının kolunu çekip kapıyı kapatsam, bazı hastanelerde ambarın iç tarafında da cesetlerin bulunduğu soğuk odanın bulunduğu yerde bir kolun olduğunu hafif bir ürperti ile düşünmek zorunda kalıyorum. Bir ok, kapağı açmak için hangi yöne dönmeniz gerektiğini gösterir. Bugün hâlâ kendime bu kolu kimin çekmesi gerektiğini soruyorum; henüz ölü bir kişinin dirildiğini görmedim.

Bir şey benim için çok önemli: Ölmüş insanlara her zaman hayattaymış gibi değer veririm. Başımı ve uzuvlarımı yavaşça yana eğerek onlarla konuşuyorum. Bu insani davranış, bugün bile ölümle baş etmemde ve onu daha iyi işlememde bana yardımcı oluyor.