Herkes bir insanı hayata döndürmeyi bilmeli

oburefe

Member
Ev
Sağlık
Ricardo Lange: Herkes birini hayata döndürmeyi bilmeli

Yoğun bakım hemşiresi Ricardo Lange, hızlı bir şekilde ilk yardım alırlarsa binlerce kişinin hayatta kalacağını söylüyor ve ilk kalp masajını hatırlıyor.

Ricardo Lange

Almanya genelinde, daha fazla ilk müdahale ekibi derhal göğüs kompresyonlarına başlamaya cesaret ederse, her yıl yaklaşık 10.000 ek hayat kurtarılabilir.

Almanya genelinde, daha fazla ilk müdahale ekibi derhal göğüs kompresyonlarına başlamaya cesaret ederse, her yıl yaklaşık 10.000 ek hayat kurtarılabilir.Matej Kastelic/imago

Kan, her yerde kan var! Travma odasına girdiğimde tamamen dehşete düştüğümde bunu düşündüm. Hemşirelik eğitimimi neredeyse tamamlamıştım ve eğitimimin üçüncü yılında, sınavlarımdan hemen önceydim. Yoğun bakımdaki ilk görevimdi. O sırada uygulama amiri çılgınca bana yaklaştı ve hiç resüsitasyona katılıp katılmadığımı sordu.

Hemşirelik eğitimi sırasında bu amaç için özel olarak yapılmış oyuncak bebeklere göğüs kompresyonları uyguladık. Travma odasındaki hasta 60 yaşlarında bir adamdı, vücudu solgun ve cansız bir sedyede yatıyordu, kolları iki yanında gevşekçe sarkıyordu. Onu henüz hayata döndüren kıdemli doktor bana kısaca ve özlü bir şekilde şunları bildirdi: “Kalp krizi, dolaşım yok!”

Kısa bir talimat verdi, sonra geri saydı: “3, 2, 1!”, sonra ben devraldım. İlk kez avuçlarımı birinin göğsüne bastırdım – ve şok oldum. Kaburgaların direncini hissetmek yerine yumuşak bir kütleye doğru itiyorum. O zamanlar, güçlü kompresyonun sıklıkla kaburga kırıklarına yol açabileceğini bilmiyordum. Ama bir hayat kurtarmak için bunu kabul etmek zorundasın. Kulağa korkunç gelse bile baskı işini kolaylaştırır çünkü artık göğsünüzle savaşmak zorunda kalmazsınız.

Doktor ve ben sırayla göğüs kompresyonları yaptık, ancak yarım saatten fazla bir süre sonra onu geri getiremeyeceğimizi hayal kırıklığıyla fark ettik. Tüm detayları hatırlamıyorum, ama biz sıkarken adamın kollarının nasıl kontrolsüzce sallandığını ve gözlerinin boş boş tavana baktığını asla unutmayacağım.

bilgi kutusu resmi

Berliner Zeitung/Markus Wachter

Kişiye

Ricardo Lange, 41 yaşında, Berlin-Hellersdorf’ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme yaptı. Yoğun bakım hemşireliği eğitimi almadan ve bu meslekte aradığını bulmadan önce bir fitness eğitmeni olarak ve polisle birlikte çalıştı.

Bir geçici ajans için
Lange, personel eksikliğinin en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye girer. Ocak ayında hemşirelik acil durumu hakkında bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşam olduğunda – acil durum çağrısı” (dtv). Berliner Zeitung’da köşe yazarlığı yapmaktadır.

Şimdi uzun yıllardır yoğun bakım hemşiresi olarak çalışıyorum ve sayısız reanimasyon yaşadım. Birçok hayat kurtarmayı başardık ve maalesef bazılarını da kaybettik. Yalnızca Almanya’da, her yıl 60.000’den fazla insan bir hastanenin dışında kalp krizi geçiriyor. Acil göğüs kompresyonları, hayatta kalma şansını iki ila üç kat artırır. Vakaların neredeyse yarısının yakınında hayata döndürebilecek insanlar olmasına rağmen, ilk müdahale ekiplerinin yalnızca yüzde 42,6’sı bunu yapmaya cesaret ediyor. Sonuç olarak, etkilenenlerin yalnızca yüzde on biri hayatta kalıyor.

Danimarka’da canlandırma önlemleri 2005’ten beri okul derslerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Göğüs kompresyonlarını erken yaşta öğrenmek ve düzenli olarak tekrarlamak, acil bir durumda bu önlemi uygulayabilme özgüvenini artırmakla kalmaz, aynı zamanda etkinliğini de artırır. Danimarka’da hayatta kalma oranı üç katına çıkabilir!

Ricardo Lange: 10.000 kişi daha kurtarılacak

Daha fazla ilk müdahale ekibi derhal göğüs kompresyonlarına başlamaya cesaret ederse, Almanya genelinde her yıl yaklaşık 10.000 ek hayatın kurtarılabileceği tahmin edilmektedir.

Herkese sadece düzenli olarak ilk yardım kurslarına gitmelerini ve acil bir durumda hayata döndürmekten korkmamalarını tavsiye edebilirim. Ne yazık ki, acil servis gelmeden kimse kalp masajına başlamaya cesaret edemedi.

İlk müdahale ekibi olarak asla yanlış gidemeyeceğinizi anlamak önemlidir. Kendinizi güvensiz hissetseniz veya tüm detayları bilmeseniz bile, hiçbir şey yapmamaktansa bir şeyler yapmak daha iyidir. Her birimiz hayat kurtarıcı olabiliriz.