İddialı hedefler, ancak para nereden geliyor?

oburefe

Member
Ev
Sağlık
Berlin Senatosu ve sağlık: İddialı hedefler, ancak para nereden geliyor?

Sağlık sistemindeki en büyük sorun mesleki yerinden edilme olmaya devam ediyor. Daha iyi çalışma koşulları paraya mal olur. Sistemin bir parçasıdır, ancak diğerlerinin yararınadır. Bir yorum.

Hıristiyan Schwager

Hemşireler tarafından yapılan bir gösteride bir pankart

Hemşireler tarafından yapılan bir gösteride bir pankartKabak/dpa

Gelecek Berlin eyalet hükümetine, CDU ile SPD arasındaki koalisyon anlaşmasında kararlaştırılan sağlık hizmetleri hedeflerine ulaşmada başarılar diliyoruz. İyi şanslar ve gereken milyonlarca avro. Yeterince şantiye var. En büyüklerinden biri, aslında bir kalifiye işçi uçuşu olan hemşirelikte vasıflı işçi eksikliğidir. Bu ülke çapında bir sorun olsa da bir büyüteç altındaymış gibi Berlin metropolünde yoğunlaşmış durumda. Tahminlere göre, 2030 yılına kadar yaklaşık 10.000 çalışan açığı olacak.

Öte yandan büyük koalisyon ortakları kavramı: eğitim ve çalışma için daha fazla yer ve temel bir gereklilik olarak tıp eğitimi için daha fazla yer yaratılmalıdır. Bakımın akademikleştirilmesi, daha fazla yeterlilik, daha yassı hiyerarşiler, kronik eksikliği gidermeye yardımcı olmalıdır. Koalisyon, yabancı mesleki nitelikleri tanımak istiyor. Şimdiye kadar asıl sorun, örneğin Vietnam’daki hemşirelik personeline kendi ülkelerinde katı hiyerarşik Alman sağlık sisteminin izin verdiğinden çok daha fazla yetki verilmiş olmasıydı. Sistemdeki tek zayıf nokta bu değil.

Daha iyi ücret, daha esnek görev listeleri, cazip çalışma koşulları – sağlık sektöründeki birçok şirket ve politikacılar, şu anda sendikalar ve belediye işverenleri arasındaki ücret anlaşmazlığında gösterildiği gibi, görünüşe göre parayı bunun için harcamak istemiyorlar. Finans kaynakları sistemde mevcuttur. Ancak dayanışma topluluğu, yönetim ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 96 sağlık sigortası şirketinin lüksünü karşıladığı veya sigortalıların katkıları büyük hastane gruplarındaki hissedarların hesaplarına yattığı sürece, bir Berlin Senatosu için zor olacaktır. hedeflerine ulaşmak. Kulağa ne kadar umut verici gelse de.