İklim çıkartmalarına neden bu kadar sempati duyuyorum?

oburefe

Member
Ev
Sağlık
Kendi kendine teşhis: klima etiketlerine neden bu kadar sempati duyuyorum?

Yazarımıza bir yol bloğunun yanından geçerken, bir ev zanaatı ve mali sıkıntıya yardımcı olacak bir fikir hatırlatılır. Hipokondriyak Sütunu.

Hıristiyan Schwager

Bir iklim yapıştırıcısının eli, sokağın asfaltından koparılır.

Bir iklim yapıştırıcısının eli, sokağın asfaltından koparılır.Kay Nietfeld/dpa

Yine oldu. Kendime hiperempati teşhisi koydum. İşte böyle oldu: Yarım düzine iklim çıkartmasıyla karşılaştım. Artık onları Berlin’de geçemezsin. Bisiklete binmiyorsanız, protesto alanından iki metre uzaklıktaki bir bisiklet şeridindesiniz ve yolunuza devam ediyorsunuz. Bu sabah yaptığım gibi.

Bir el gördüğümde çevredeki yayaları ilerlemeye teşvik eden bir grup rahatlamış polis memurunun arasından ilerliyordum. Asfalta dayanmıştı ve genç bir kadına aitti. Kırmızı bir sınırı vardı. Kadın değil, el. En azından bir cilt tahrişi fark ettiğimi düşündüm. Aklıma bir kelime geldi: siyanoakrilat.

Bir ev işi projesi sırasında başparmağım ve işaret parmağım ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı gibi göründüğünde, bu maddeyle zaten ilgilenmiştim. Siyanoakrilat, süper yapıştırıcının bileşenlerinden biridir. Bunu internetten öğrendim ve o zamanlar çok pratik olmayan el pozisyonunu çözebildiğimi hatırladım. Ancak bundan sonra parmak uçları yandı, cilt gerildi ve macun kabuğu ancak kuvvet ve tırnak fırçası kullanılarak çıkarılabildi. O günlerde, yemeklik yağın püf noktası muhtemelen yalnızca, iklim felaketinden çok DIY’e odaklanan bir tutkal sahnesinin içindekiler tarafından biliniyordu.

Şu anda kavşakta sıkışıp kalan ben olmasam da, arabayı sürerken bir anlığına o duyguyu o zamanlar yaşadığımı düşündüm. Bir déjà vu ya da daha doğrusu déjà senti, temeline inmem gereken hayalet bir acı. Sonuçta, hayali acının eğlencesini anlamıyorum.

bilgi kutusu resmi

Berliner Zeitung/Paulus Ponizak

hipokondriak parlaklık

Christian Schwager bir sağlık editörü ve burada iki haftada bir hayali hastalıkları hakkında yazıyor.

Kısa süre sonra hiperempati denen bir sendrom geliştirdiğim anlaşıldı. Bu bana Gefuehlskosmos.com veya Geistwelt.org veya her neyse adlı bir web sitesi tarafından açıklandı. Her halükarda, sanırım ancak herkese bir iyilik yaptığımda kendimi gerçekten değerli hissettim. Bu yüzden böyle bir iyiliğin ne zaman yapılması gerektiğini zamanında belirlemek için her zaman sempati duydum. Umarım bunu kendi kelimelerimle doğru ifade ediyorumdur.

Tamamen yeni olan bu yanıma hayran kaldım. Empatinin duygusal mı yoksa bilişsel mi olduğuna karar vermem gerekiyordu. Yani, gerçekten sabah iklim yapıştırıcısıyla aynı yanık ve gerginliği hissediyor muydum, yoksa sadece o anda nasıl hissetmesi gerektiğini anlıyor muydum?

Eylül ayına kadar 840.000 avro mu? Neden bir sponsor çubuğu değil?

Bilişsel gelişime yöneldim ve kısa süre sonra bulgularımın doğrulandığını gördüm. Çünkü herhangi bir semptom göstermeden aktivistlerin sosyal medyada paylaştığı bir mesajı kaydettim. Çok paraya ihtiyaçları olduğunu belirttiler. Posterleri, eğitimi ve diğer ihtiyaçları finanse etmek için Eylül ayına kadar tahminen 840.000 avro. Ve süper yapıştırıcı, ama söylemeye gerek yok, benim açımdan nabız artışı yok, okurken nefes nefese kalmak yok, şefkat yok.

Bunun yerine, bilişsel olarak tepki verdim, aklıma bir fikir geldi – koşmadan sponsorlu bir koşu için: etiket başına en az bir donör, yolla her dakika el teması için seçtiğiniz bir miktar. Bir sponsor çubuğu! Hiperempatimin buna nasıl tepki verdiğini bilmiyorum ama kişisel olarak bu konuda iyi hislerim var.