Inglewood Pumptrack'ta bisiklet sürmek hakkında bilmeniz gerekenler

Arda

Global Mod
Global Mod
Inglewood'da yağmurlu bir Pazar sabahı, genişleyen Edward Vincent Jr. Park'ın çoğu boşken, bir alan hareketliydi: Inglewood Pumptrack. Çimenlik bir alandan çıkan modern bir heykeli andıran dalgalı asfalt pistte, bisikletli çocuklar ve yetişkinler etrafta dolaşıyor, çeşitli hileler sergiliyor ve dayanıklılıklarını test ediyor.

Eylül ayında açıldığından bu yana, Los Angeles'ın ilk pompa yolu olarak ilan edilen bölge, kısa sürede bisikletçilerin bisiklet sürmesi, başkalarıyla bağlantı kurması ve en önemlisi eğlenmesi için güvenli bir sığınak haline geldi.

BMX ve dağ bisikleti becerilerini geliştirmek için 12 yaşındaki kızı Alexandria'yı ayda en az iki kez piste getiren Corey Pasowicz, “Bu bir oyun değiştirici oldu” diyor. Black Crown BMX için bir fabrika ekibinde yer alıyor.

Bir pompa pisti, dalgalı tepeler, silindirler, eğimli virajlar (genellikle “berm” olarak anılır) ve sığ atlamalarla dolu bisikletler için bir oyun alanıdır. Bisikletçiler pedal çevirmek ya da bisikleti ileri doğru itmek yerine, momentumu korumak için vücutlarıyla yukarı aşağı pompalama hareketi yapıyor. Güney Kaliforniya'da yaklaşık 10 pompa yolu vardır; Uzun yıllar boyunca Los Angeles'a en yakın olanlar Temecula ve Thousand Oaks'taydı.

BMX sporcuları Eylül ayında açılan Inglewood pistinde bisiklet sürüyor.

(Alisha Jucevic / The Times İçin)

Inglewood'da bir pompa yolu inşa etme fikri, 2020 yılında çocukluğunu düşünmeye başladığında, en iyi 10 yokuş aşağı dağ bisikleti yarışçısı ve Dünya Kupası pistinde en iyi performans gösteren Eliot Jackson'a geldi.

Oklahoma'da büyüyen Jackson ve ağabeyi, arka bahçelerinde topraktan atlamalar inşa ederlerdi. Aile Los Angeles'a taşındığında araçlardan uzakta bisiklet sürecek bir yer yoktu, bu yüzden Jackson'ın annesi oğlanları yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki bir bisiklet parkuruna götürüyordu.

“Bisiklet şeridi çocuklar için güvenli bir yer değil ve çoğu zaman kaldırımlar da güvenli değil. [either]33 yaşındaki Jackson şöyle diyor: “Bence bizim için pompa yolu kalıcı bisiklet altyapısına atılan ilk adımı temsil ediyor; 'Bu hiçbir yere gitmiyor' diyebileceğim bir yer. … Her gün gidebileceğim bir yer var, orada topluluk var, güvenli [and] ailem oraya gitmemi onaylıyor.'”

Ziyaretçiler ayrıca Downtown Inglewood ve Fairview Heights istasyonlarına yürüme mesafesinde olduğundan piste ulaşmak için Metro trenlerini de kullanabilirler.

Profesyonel bir dağ bisikletçisi olan Eliot Jackson, yeteneklerini Inglewood Pumptrack'ta sergiliyor.

Jackson ayrıca pisti inşa ederek profesyonel bisiklet endüstrisindeki çeşitlilik eksikliğinin giderilmesine yardımcı olmayı umuyordu. On yılı aşkın uzun kariyeri boyunca, genellikle yarışmaların başlangıç çizgisinde yer alan tek Siyah kişi veya siyahi kişiydi. Ağustos ayında, Dünya Kupası yarışmasından emekli olduktan sonra Jackson, bisiklet sürmeyi daha kapsayıcı hale getirmeye adanmış Grow Cycling Foundation'ı kurdu.

Jackson, “Sadece hayatımı ve buna yol açan tüm tesadüfi şeyleri düşündüm” diyor. Ailesinin “dağların olduğu Kaliforniya'ya taşınması gibi” [and] arkadaşım beni Whistler Dağı Bisiklet Parkı'na götürecek ve tanıştıracak [to downhill].”

Red Bull'un dağ bisikleti uzmanı ve Grow Cycling'in genel müdürü Jackson, “Orada mevcut fırsatların eksikliğini düşünmeye başlıyorsunuz ve ben de 'Ne yapabilirim?' dedim” diye ekliyor.

1,2 milyon dolara mal olan Inglewood Pumptrack, bireylerin bağışlarıyla 300.000 dolardan fazla bağışla tamamen bisiklet topluluğu tarafından bisiklet topluluğu için finanse edildi. Jackson, geri kalanının Yeti Cycles, Ride Fox, Pinkbike, Santa Cruz Bisikletler, Rapha Vakfı ve Adidas gibi markalar da dahil olmak üzere kurucu ortaklardan geldiğini söylüyor. (Jackson aynı zamanda Santa Cruz Bisikletler, Rapha ve Fox'un da elçisidir.)

13 yaşındaki Jin Morita, Inglewood'daki Edward Vincent Jr. Park'taki Inglewood Pumptrack'taki iki pistten biri olan Dünya Şampiyonası Pisti'nde yarışıyor.

Velosolutions tarafından inşa edilen sitede iki asfalt parkur bulunuyor: The Woodlands ve Dünya Şampiyonası pistleri. Daha küçük olan ve çok sayıda ağacı çevreleyen ormanlık alanlar daha küçük silindirlere sahiptir ve daha düşük hızlar için tasarlanmıştır. Büyük silindirlerle daha geniş olan devasa Dünya Şampiyonası pisti ise iki sürücünün aynı anda zıt yönlerde yarışabilmesi için aynalı bir tasarımla inşa edildi. Bu pistin tasarımı ve adı, Jackson'ın orada dünya şampiyonası yarışmalarına ev sahipliği yapmayı planlaması nedeniyle tasarlandı. (Açılış gününde her iki parkur arasında yaklaşık 300 ila 400 kişi aynı anda bisiklet sürüyordu.) Her iki parkur da her yaştan ve seviyeden katılımcıya açık.

Inglewood Pumptrack özellikle bisikletçiler düşünülerek inşa edildi; Eliot'un annesi ve Grow Cycling'in başkanı Joi Jackson, yıllarca kaykay parklarından uzaklaştırıldıklarını ve kaykay camiası tarafından hoş karşılanmadıklarını söylüyor.

Bisiklet altyapısı için daha kapsayıcı bir örnek oluşturmak istediler, bu nedenle pistte bisiklet öncelikli günler var. Kaykaylar, longboardlar ve patenler gibi diğer tekerlekler haftanın belirli günlerinde kabul edilir. (Pist girişinin yanındaki bir tabelada bu ve piste ilişkin diğer kurallar hakkında daha fazla ayrıntı yer almaktadır.)

Tekerlekli sandalye veya adaptif bisiklet kullananlar da parkuru kullanabilir. Ancak hiçbir scooter veya e-bisiklet, uçan kaykay veya elektrikli scooter gibi motorlu araçlara izin verilmemektedir.

Answer BMX adlı bir şirketin fabrika ekibinde BMX kullanan 9 yaşındaki Ameri de Vera, ablasıyla ayda en az iki kez Inglewood Pumptrack'a gidiyor.

Geçtiğimiz Pazar günü BMX dünya şampiyonasına hazırlanan De Vera, “İlk başta korktum çünkü sallanma şekline alışmanız gerekiyor” diyor. “Farklı yönlerde sallanıyor ve bazı keskin dönüşler de var. Yani bunlara dikkat etmelisiniz ama alıştıktan sonra gerçekten çok eğlenceliydi. Ve kaykayınızı onun üzerinde sürebilirsiniz.

Eliot Jackson, BMX sporcuları Ameri de Vera (solda), 9 (solda) ve kız kardeşi Vida de Vera (11, ortada) ile Inglewood Pumptrack'te sürüyor.

İlk kez kullanacaklara, güvenlik için kask takmalarını ve kask takmalarını öneriyor “çünkü ilk seferde muhtemelen düşeceksiniz.” Ayrıca insanları çevrelerinin farkında olmaya ve kazaları önlemek için başkalarının ne yaptığına dikkat etmeye teşvik ediyor.

Parkta bir paten rampası olmasına rağmen 50 yaşındaki Erik Barnes, pompalı pistte kaymayı tercih ettiğini söylüyor.

Gençliğinden beri hevesli bir kaykaycı olan West Adams'tan Barnes, “Burada çok sayıda kaykay parkı var ama hiçbiri bunun gibi değil” diyor. Bazen ergenlik çağındaki oğlunu da kendisiyle birlikte piste getiriyor.

“Benim yaşımdaki birçok erkekle ya da buraya aşık olan biz yaşlı patencilerle tanışıyorum. Herkes 'Benim için kaykay yeniden alevlendi' diyor. Beni tekrar işin içine soktu ve bu benim için kesinlikle geçerli.” Barnes, genellikle işten önce haftada en az iki kez piste çıkıyor.

Barnes'ın parkurla ilgili en çok sevdiği şey şu: “Bu parkın tadını çıkarmak için gerçekten iyi olmanıza gerek yok.”

“Kendinizi sadece gezinmenin gerçekten eğlenceli bir alanına sokabilirsiniz, bu da gerçekten zevkli ve eğlenceli bir şeydir” diyor. “Çok zor değil.”

Şöyle ekliyor: “Güzel bir akışa girebilirsiniz. Bu ritmik. Meditatif ve gerçekten iyi bir egzersiz çünkü temelde tüm zaman boyunca sadece squat yapıyorsunuz.

26 yaşındaki Bily Ruiz, Inglewood Pumptrack'i her ziyaret ettiğinde çok fazla patenci görmedikten sonra, Khaotic Quads adlı haftalık bir buluşmaya başladı. Yaşları 1 ile 50 arasında değişen üyelerin yer aldığı grup, pazar sabahları burada buluşuyor.

“Topluluğu seviyorum [the track] çünkü bazı parklarda kültür çok soğuk olabiliyor veya birbirleriyle pek konuşmuyorlar” diyor Ruiz. Oysa Inglewood Pumptrack'te “herkes çok heyecanlı olduğu için herkes 'Naber? MERHABA. Seni görüyorum. Aferin.'”

Ruiz grup hakkında “Her hafta sonu sabırsızlıkla bekliyorum” diyor. “Çok heyecan verici ve her buluşmamızda içim çok fazla enerjiyle doluyor.”

Eliot Jackson, “İnsanların sevdiği ve beni en çok mutlu eden bir şey inşa ettik” diyor.

Genç BMX sporcularının ebeveynleri, Inglewood Pumptrack'ta ortadaki Eliot Jackson ile fotoğraf çekiyor.

Grow Bisiklet Vakfı ayrıca yakındaki Inglewood ilkokul ve ortaokullarına eğitim programları için kullandıkları kalıcı bisiklet filoları bağışladı. Kuruluş, pompa yolunu şehirde bisiklet sürmenin kültürel açıdan anlamlı hale getirilmesine yönelik uzun vadeli bir misyonun ilk adımı olarak görüyor.

Ancak bu arada Jackson, daha önce hiç pompa pisti görmemiş ya da duymamış çocukların ilk kez böyle bir pist deneyimi yaşamasını ya da bisiklet sürmeye yeniden aşık olmalarını görmekten keyif aldığını söylüyor.

“İnsanların sevdiği ve beni en çok mutlu eden bir şey inşa ettik” diyor. “Büyüdüğümüzde bir aile olduğumuzu düşünüyorum ve annem bizi her gün yanına alırdı, bakın şimdi neredeyim?

“Ve bu olacak. Benden daha iyi olacak bir çocuk olacak çünkü burada bir bisiklet keşfettiler.”