İnsanlara ne yapar ve ondan nasıl kurtulur?

oburefe

Member
Yine oldu. Kendime bir teşhis koydum: Fobu. Ve şöyle oldu: Kendimi sık sık asansörlerde buluyorum. Çalıştığım yüksek binada çok sık. Bir noktada 13. kata çıkıp tekrar iniyorum, hatta bazen günde birkaç kez. İnsanlar yollarına devam ediyorlar. Bana bakmıyorlar ya da tek kelime etmiyorlar.

Muhtemelen ofislerinin girişlerinin üzerinde yazan “Yenilik yapıyoruz ve gelişiyoruz”, “Uyum sağlıyoruz ve büyüyoruz”, “Birlikte kazanıyoruz” sözlerini zihinsel olarak tekrarlıyorlar. Zihinsel olarak yenilik yapar, geliştirir, uyum sağlar, büyür, birlikte kazanırlar ve şirketleri için önemli olan her şeyi yaparlar. Ya da işi onu sinirlendiriyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Ya da belki de küçük yaşta bana öğretilen şey tamamen yanlıştı: Asansör kabini de olsa bir odaya girdiğimde “Merhaba”, “Merhaba” ya da “Selam” demek. Maalesef içimde olan bu. Örneğin, stresi ve yağ rezervlerini yakmak için kendini beğenmiş olduğum ve birkaç kat merdiven çıktığım günler oluyor. Deodorant bozulmadan sekizinci ya da dokuzuncu kattaki asansöre biniyorum çünkü kokudan hoşlanmıyorsun. Orada bulunanları sevgiyle selamlıyorum. Zamanın yüzde 75’i merhaba demiyor. “Sessiziz, kabayız” – susuyoruz ve çözülmüş pantolon gibi davranıyoruz.

Bu sana bir şey yapar. Açıkçası bu cümleyi bir ana sayfadan çaldım, sanırım adı www.ichfühldich.org ve kendi itirafımla ruh sağlığını da çok iyi biliyordum. Biraz göz gezdirdikten sonra netleşti: Fobu denilen kritik bir durumdaydım: Soğukkanlı olma korkusu. Gevşek bir şekilde tercüme etmek gerekirse: Başka bir milenyumdan itibaren moda olma ve kanepe için açık bir örnek olma korkusu.

Paulus Ponizak/Berliner Zeitung

Hipokondriyak parlaklık

Christian Schwager sağlık editörüdür ve her iki haftada bir burada hayali hastalıkları hakkında yazılar yazmaktadır.

Ben buna makul bir fobi derim. Fobu’ya ulaşmak zor çünkü sonuçta bugünlerde hemen hemen herkes ve her şey harika. Sokaktaki insanları dinlemek lazım. “Yeni spor ayakkabılar aldım.” – “Harika.” “Dünya düz.” – “Harika.” “Hemoroidim var.” – “Harika.” Her şey yolunda. Bana göre hiç hoş olmasa da çevrimiçi bir sözlüğe göre “topal, aptal, kaba, bok”.

Artık her yerde görülen soğumanın, bir noktada her şeyin o kadar soğuk olduğu ve yeniden havalı sayılması gerektiği gerçeğinden kaynaklandığına inanıyorum. Mesela kıyafetlerim, birisi bana bunu öngörmüştü. Yani benim asansör fubo’mun da tamamen havalı olması çok uzun sürmeyecek.

Asansör sürücülerine sırıtarak merhaba deyin!

Caleb Warren’ın keşfettiği şey beni cesaretlendirdi. Arizona Üniversitesi’ndeki pazarlama profesörü, test deneklerine, reklam fotoğraflarındaki bazen dost canlısı, bazen de soğuk bir yüz ifadesine sahip modelleri değerlendirmesini sağladı. Sporcular arasında rekabetçi bir durum olmadığı sürece, gülümseyen versiyon puan açısından her zaman çok daha havalı oluyordu. Hatta poster ikonu James Dean’inki bile, soğukkanlılığın mükemmel vücut bulmuş hali.

“Gülümsüyor ve merhaba diyoruz”: Asansör sürücülerine sırıtarak merhaba deyin! Tekrar işe gitmek için nefes aldığımda bu sözü merdiven boşluğuna kat kat püskürtmeyi çok isterim. Bu güzel olurdu. Nefes nefese değil, sloganların püskürtülmesi. O kadar havalı ki inanılmaz derecede havalı değil.