İşyerinde oturma yerinin özgürce seçilmesi neden sizi hasta eder ve havlular nasıl yardımcı olur?

oburefe

Member
Yine oldu. Kendime Mallorca sendromu teşhisini koydum. Ve şöyle oldu: Bisikletimi, her iş gününde yaptığım gibi, özgüven dolu bir şekilde, ancak kısa süre sonra geçerliliğini yitirecek şekilde, yüksek katlı bir ofis binasının yer altı otoparkına ittim.

Benim yerime başka biri park etmişti. Burayı kiraladığımdan değil ama kendime belirli bir geleneksel hak tanıdım.

Kısa bir rahatsızlıktan ve asansöre bindikten sonra bir sonraki sürprizle karşılaştım. Artık sabahları neredeyse otomatik olarak oturduğum pencerenin yanındaki masa da doluydu. Bir not bana geniş alanın bu köşesinin artık bir meslektaşım için ayrıldığını bildirdi. Ortopedik tanı esastır ve onay gereklidir. Bazı yapılar konuyu destekliyor gibi görünüyordu.

Kendimi bir sağlık uzmanı olarak ilan eden biri olarak, sırf işim nedeniyle tıbbi ihtiyaçlar konusunda büyük bir anlayışa sahibim. Ben de koridor kenarındaki bir koltuğa geçtim ve yeni bakış açısını çekici buldum. Yine de şüpheler iyi hislerimi gölgeledi. Sürekli olarak kendime özel nişler talep etsem hâlâ normal miydim? İdeal olarak, tramvayda kısa bir yolculuk için çevrimiçi olarak bir sıra koltuk rezerve etmek ve evimin önündeki alanı araba için çitle çevirmek isterim. Ne yazık ki ne BVG ne de kamu düzeni ofisi bu duruma uyum sağlıyor. Eğer bu OKB değilse. BVG ya da asayiş ofisi ile değil, benimle.

Hatta bir arama motoru ve “kendisine yer kaplayan insanlar” tabirini kullanarak güvenilir bir teşhis koymayı başardım: Mallorca sendromu. Ben buna böyle derim. Oyun teorisi mahkumun ikilemi terimini tercih ediyor, ancak bunu açıklamak çok ileri gidiyor. Her halükarda, Alman ve İngiliz turistlerin otel havuzlarındaki şezlongları havlularla bloke ederek kavga etmesi, İspanyol tatil adasında bir sansasyon yarattı.

Paulus Ponizak/Berliner Zeitung

Hipokondriyak parlaklık

Christian Schwager sağlık editörüdür ve iki yıldır burada her iki haftada bir hayali hastalıkları hakkında yazılar yazmaktadır.

İnsanların kamusal alanlarda “benlik bölgeleri” yarattığını ve bunları işaretlediğini keşfeden sosyolog Erving Goffman'a internette rastladım. Meslektaşı Heinrich Popitz, doluluk sembolleri terimini kullandı ve şu anlama geliyordu: havuzdaki havlular veya masanın üzerindeki yarı boş kahve fincanları. Benim durumumda sabah park edilen bisikletti.

Sosyal psikologlara yönelik bir portal, suiistimalimin sonuçlarıyla beni yüzleştirdi: Bir bütün olarak toplumdaki sınırlı kaynakların kişisel kullanılabilirliğini optimize etmeye çalışarak, bir Pareto optimumu yarattığımı söyledi. İtalyan Vilfredo Pareto bunu 100 yıldan fazla bir süre önce icat etti; Kısacası: Benim gibi birinci şahıs nişancı oyunları, başkalarının pahasına her yere yayılıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Meslektaşlarınıza bir şey ısmarlayın: örneğin, pencere kenarında biraz güneş ışığı

Şans eseri portal bana zihinsel krizimden bir çıkış yolu gösterdi: Topluluk ve güvenlik duygusu kazanmama yardım etmem gerekiyordu. Bunun için de tüm insanların bir şekilde kısıtlamalara katlanması gerektiğinin farkında olmalıyım. Terapötik açıdan bakıldığında, kendi kendine telkin tercih edilen yöntemdir. Ve ne diyebilirim: işe yarıyor.

İçten içe meslektaşımı her gün açık pencereden evine gelen güneş ışığı için tebrik ediyorum, çünkü kemik yapısına iyi gelen D vitamini üretimini teşvik ediyor. Ben de yüksek katlı ofis binasının çatı terasında güzel bir yer fark ettim. Yarın bir havlu getireceğim.