Kayıp Sahil sahilinde kamp kurdum. Sonra bir dağ aslanı ortaya çıktı

Arda

Global Mod
Global Mod
Yıl 1996'ydı ve kuzey Kaliforniya'daki Kayıp Sahil'de seyahat ederken erkek arkadaşım ve ben sahilde çadırsız kamp yapıyorduk. Yosemite'e ve başka yerlere gitmiştik ama oraya yeni varmıştık.

Yukarıya çıkıp Kayıp Sahil bölgesinden geçen bu yolu kullandık. Sonunda Shelter Cove'a varıyoruz ve siyah kum gerçekten muhteşem. Sekoyalar doğrudan suya iniyor.

Among a Rock, Kaliforniya'nın vahşi doğasından hayatta kalma hikayelerini paylaşan bir Los Angeles Times dizisidir.

Pumalarla ilgili uyarı tabelalarını gördük, ancak bir nedenden dolayı okyanusa ve küçük köydeki diğer evlere yakın olduğumuz için daha güvenli olduğunu düşündük.

Aslen Harrisburg bölgesinin güney merkezindeki Pensilvanyalıyım. Pensilvanya'da da tonlarca puma var. Evimin arkasında orman vardı. Onları arka bahçemde tuttum. Her şey arka bahçemden geçip gitti.

Kaliforniya'ya 1988'de geldim ve yetişkinlik hayatımın çoğunu Kaliforniya'da geçirdim. Genelde dağ sıçanları dışında yaban hayatı görmedim (ki bunlar sinir bozucu) ve insanlardan uzaklaşmaya çalıştığım için insanları görmediğim parkurlara gitmeyi tercih ediyorum. Bir kediyle nadiren karşılaşacaksınız. Bu gerçekten nadirdir.

Ben de “Ne? Burası plaj.”

Çantalarımızı yoldan biraz uzakta kumun üzerine koyuyoruz, sahile doğru ve bazı kayalıkların dibinde yürüyüş yapıyoruz. Bunu sıklıkla yapardık. Herhangi bir yere gittim. 'Ah, bu gece burada kamp kuracağız' diye düşündük.

Gecenin bir yarısı, uykuyla uyanıklık arasındaki orta kısımda, bir kedinin kıl yumağı öksürmesine benzeyen seslerle uyandım. Üzerimizdeki sekoya ormanının başladığı uçurumun tepesinde bir el feneri tuttum.

Gecenin bir yarısı, uykuyla uyanıklık arasındaki orta kısımda, bir kedinin kıl yumağı öksürmesine benzeyen seslerle uyandım.

Bir dağ aslanı peşimizdeydi, ileri geri yürüyüşler yapıyordu, başı ve gözleri battaniyeye sarılı domuzlar gibi aşağıda bize sabitlenmişti. Kanım dondu.

Ortağım Steve'i uyandırdım ve paniğe kapılarak şöyle dedi: “Bir kedi var! Biz çok öldük!

Kaçamayacağımızı biliyordum. Bu, tüm durumu daha da kötüleştirir. Silahımız yoktu ve 'Vay canına, sanırım bu şekilde bitiyor, ben sadece 31 yaşındayım' diye düşündüm. Ne kadar süreceğini merak ediyorum.'

Bu arada, değersiz ortağım “Unut gitsin, tekrar uyu, sorun değil” diye mırıldandı. Hiç iyi değildi.

İlişkilerde bu tür şeyleri gördüğünüz ve “Gerçekten mi?” diye sorduğunuz anlar vardır. Birinden bahsediyor. 30 yıl sonra hâlâ iyi arkadaşız ama birbirimizi yalnızca bir yıldan az bir süre önce tanıyorduk. O gerçekten akıllıdır. Kendisi mühendis tipinde bir adamdır ama pratik olarak düşünmez bazen ve özellikle o zamanlar pantolonunun koltuğunun yanından uçup giderdi.

Holokost'tan sağ kurtulan birinin kızıyım ve şöyle düşünüyorum: “Peki, ne yapacaksın?” A, B ve C planınız olmalı.

Düşünmek için bu kadar zamanım vardı çünkü aslanın gözünü kör ediyorum. El fenerini ona doğru tuttuğum sürece beni göremez.

“Kaçamayacağımızı biliyordum. Bu, tüm durumu daha da kötüleştirir. Silahımız yoktu ve 'Vay canına, sanırım bu şekilde bitiyor' diye düşündüm.”

Acaba dev bir iplik yumağı fırlatsam, onu daha küçük bir kedi gibi kovalar mıydı? Ya kedim beni boğarken yaptığım gibi çenemin altını kaşısaydım? Gitmeme izin verir miydi?

Ben şöyle düşünüyorum: “En azından kurbanlarını boğuyorlar. En azından beni bir kurdun yaptığı gibi parçalamayacak çünkü bu çok kötü. En azından bu.”

Ne kadar dayanacağım? 20 saniye mi? Bilmiyorum. Bu şekilde gideceğim – gerçekten mi?

O korkunç bekleyiş sırasında kendimi eğlendirmeye çalışıyordum. O kadar uzun görünüyordu ki bunu ileri geri yapmaya devam etti.

El feneriyle onu kör ettiğim bir sonsuzluktan sonra, arkasını görmeye çalışmaktan yoruldu ve pes ederek ormana doğru ilerledi. Söylemeye gerek yok, tekrar uyumadım ama çantamı alıp arabaya doğru yola çıktım. Sonsuza kadar sürecekmiş gibi geldi ama gerçekte muhtemelen 15 ya da 20 dakika sürdü.

O gece bir kurşundan kaçtığımdan hâlâ eminim. O zamandan beri her yerde dağ aslanları yığınlarının hikayelerini okudum.

Yetişkin hayatımın 30 yılını High Sierra'larda ve Kaliforniya'nın diğer vahşi bölgelerinde sırt çantalı seyahat ederek geçirdim ve büyük kedilerle ilgili olarak şimdiye kadar yalnızca bir kez karşılaştım.

Bununla birlikte, zamanın %90'ında yalnızım ve zaman zaman izlendiğim hissine kapıldım – bu hepimizin sahip olduğu bir içgüdü ve bu büyük bir kedi olacak.

Onları neredeyse hiç görmeyeceksiniz. Ensemde o hissi hissettiğimde yavaşlıyorum ve büyük görünmek için elimden gelenin en iyisini yapıyorum; devasa bir çantaya sahip olmak yardımcı oluyor.

O gece başarılı olmuş olmalıyım çünkü avlanmadım.

Tania Davidson, boş zamanlarını sırt çantasıyla gezerek, yelken açarak ve başka türlü maceralara atılarak geçiren bir psikologdur. Yeniden anlatımı uzunluk ve netlik açısından düzenlendi.

Kaliforniya'nın vahşi doğasında hayatta kalma hikayeniz var mı? Sizden haber almayı çok isteriz. Yakın karşılaşmanızı paylaşın Burada.