Klinikler kuvöz oluyor ama klima yerine ısı koruma planları var!

oburefe

Member
Ev
Sağlık
Klinikler kuvöz oluyor ama klima yerine ısı koruma planları var!

Kışın evler aşırı yüklenirdi, şimdi havalar ısınmaya başladı. Köşe yazarımız, Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ın personel sıkıntısı konusunda hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Ricardo Lange

Havelhöhe toplum hastanesinin yoğun bakım ünitesinde bir hastayla birlikte bir doktor yardımcısı

Havelhöhe toplum hastanesinin yoğun bakım ünitesinde bir hastayla birlikte bir doktor yardımcısıChristoph Soeder/dpa

Kısa bir süre önce şu tür manşetler medyayı meşgul ediyordu: “Yoğun bakım doktorları sağlık sisteminin aşırı yükleneceğinden korkuyor” veya “Bundestag’daki triyaj yasası: Son yoğun bakım yatağını kim alacak?” kapasiteleri tükenmişti. Sayısız ameliyat iptal edildi ve kliniklerin daha fazla yüklenmesini önlemek için sert önlemler alındı.

Ve bugün? Her şey unutulmuş gibi! Federal hükümet yaz tatilinde, halk hak ettiği yıllık tatilinin tadını çıkarıyor ve sahilde kokteyllerini yudumluyor. En azından bunu karşılayabilenler. Ama bu başka bir konu.

Kliniklerde ise tablo yıllardır aynı: Tükenmiş ve tamamen tükenmiş personel, planlanabilecek operasyonlar için uzun bekleme listeleri ve birçok ilaç için hala tedarik darboğazları var. Çocuklar için ilaç sıkıntısı özellikle ciddi. Ateş şurupları ve öksürük şuruplarını bulmak zor veya imkansızdır, ancak yetişkinler için önemli kanser ilaçları ve antibiyotikler de etkilenmiştir.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

Ne yazık ki, bunca zaman içinde pek bir şey olmadı. Burada küçük bir reform, orada boş vaatler – hepsi bu. Aralık ayındaki RSV dalgasında, çocuk hastanelerinin sırtlarını duvara dayadıkları ve annelerin yatak olmadığı için çocuklarıyla birlikte koridorlarda yatmak zorunda kaldıkları haykırışları hala hatırlıyorum. Şu anda her beş klinikten birinin mali çöküşle karşı karşıya olması benim için daha da anlaşılmaz. Anlaşılmaz!

bilgi kutusu resmi

Markus Wächter/Berliner Zeitung

Kişiye

Ricardo Lange, 42 yaşında, Berlin-Hellersdorf’ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme yaptı. Yoğun bakım hemşireliği eğitimi almadan ve bu meslekte aradığını bulmadan önce bir fitness eğitmeni olarak ve polisle birlikte çalıştı.

Bir geçici ajans için
Lange, personel eksikliğinin en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye girer. 2022’de hemşire açığı hakkında bir kitap yayınladı: “Yoğun: Olağanüstü hal günlük yaşam olduğunda. – Bir acil durum çağrısı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung’da köşe yazarıdır.

Bay Lauterbach çok fazla yatağımız olduğunu vurgulayıp duruyor. En azından Aralık ayında Berlin’de daha fazla yoğun bakım yatağına ihtiyaç duyacağımız gerçeğini bir yana bırakırsak, klinikleri aç bırakmanın yanlış olacağını düşünüyorum. Yataklar demonte edilecekse, lütfen dikkatlice kontrol edin ve planlayın.

Sürdürülebilir ve nesiller arası bir bakım reformu girişimine göre, 2030 yılına kadar bakımda 99.000’e kadar tam zamanlı işe ihtiyaç duyulabilir. Yeni hemşireleri cezbetmek ve yıllarca mesleğine sadık ve kendini adamış olanları takdir etmek için etkili yaklaşım nerede? Saarland İşverenler Odası “Eğer …” olursa tekrar emzireceğim araştırmasını gerçekleştirdi. Sonuç, en az 300.000, iyimser olarak 660.000’e kadar ek tam zamanlı bakıcının, diğer şeylerin yanı sıra, aşağıdaki parametrelerin olumlu yönde gelişmesi durumunda mevcut olacağını göstermektedir.

Ricardo Lange’den Karl Lauterbach’a: “Siyaset nihayet harekete geçmeli!”

Yani: Hasta bakımı için daha fazla zaman, daha iyi ücret, güvenilir çalışma saatleri, profesyonel ilerleme fırsatları, meslektaşlar arasında adil muamele ve üstlerden daha fazla takdir.

Liste, yalnızca politikacıların nihayet harekete geçmesi gerektiğini değil, aynı zamanda kliniklerde ve tesislerde de yeniden düşünülmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Ricardo Lange:

Ricardo Lange: “Doğumdan ölüme” – bu yüzden her şeye rağmen yoğun bakım hemşiresi olmayı seviyorum
  • hisseler
Federal Sağlık Bakanımızın yeni bir favori konusu, planlanan ısı koruma planıdır. Eğitimden, bakım personelinin bilinçlendirilmesinden ve personel eksikliği göz önüne alındığında akrabaların ve gönüllülerin gemiye en iyi nasıl alınacağından bahsediliyor. Dayanamıyorum ama biraz gülümsüyorum. Her şeyden önce, şimdi bir şey önemli olurdu: Yatırım yapılmalı!

Birçok klinik ve bakım tesisi, yıllardır her köşede bir yenileme işiyle uğraşıyor, yalıtımları yetersiz, kliması yok ve yaz aylarında koğuşlarda 30 derecenin üzerine çıktığında kuvöz haline geliyor. Isı bazen dayanılmaz oluyor ve bazen vardiyam sırasında kıyafetlerimi değiştirmek zorunda kalıyorum çünkü su tam anlamıyla bir çatlaktan diğerine akıyor. Bu koşullar, zaten hastalıklarıyla mücadele eden hastalar için de kabul edilemez. İşte bu yüzden sevgili Bay Lauterbach, şimdi sıra sizde: A diyorsanız, B de demek zorundasınız!