Korona salgını nedeniyle Berlin’de yüzde dokuz daha az astımlı

oburefe

Member
Ev
Sağlık
Korona salgını nedeniyle Berlin’de yüzde dokuz daha az astımlı

2021’de yaklaşık 141.000 Berlinli reçeteli astım ilacı aldı. Sebep: korona koruma önlemleri. Etkisi uzun sürmemeli.

Hıristiyan Schwager

Bir çocuk astım spreyi kullanıyor.  Erkekler kızlardan daha sık etkilenir.

Bir çocuk astım spreyi kullanıyor. Erkekler kızlardan daha sık etkilenir.imago

Korona salgını, Berlin’deki astımlıların sayısını azalttı. Bu, şimdilik önceki yıllardaki bir eğilimi durdurmuş görünüyor. Bu, AOK Bilimsel Enstitüsü (WIdO) tarafından yapılan bir analizin sonucuydu. 2021’de yaklaşık 141.000 kişi reçeteli astım ilacı alıyordu. Bu, 2019’a kıyasla etkilenen yaklaşık 14.000 kişinin azalmasına karşılık geldi.

Berlin’deki AOK’nin verilerine göre 2017 ile 2020 yılları arasında astım hastalarının sayısı sürekli arttı. Hesaplama, AOK sigortalı kişilerde 23 hastalığın bölgesel sıklığının toplam nüfusa yansıtıldığı yeni bir istatistiksel yönteme dayanmaktadır. Sağlık sigortası şirketi, sonuçların temsili olduğunu söylüyor. Sars-CoV-2’ye karşı koruma önlemlerinin neden olduğundan şüpheleniyor.

Genel olarak, bu, alt solunum yolu enfeksiyonları da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıkların yayılmasına izin verdi. AOK Nordost, “WIdO’ya göre, 2021’de etkilenen Berlinlilerin sayısı 2019’a kıyasla yaklaşık yüzde 36 azaldı” diyor. Bu tür enfeksiyonlar astımı teşvik edebilir.

Ancak düşüşün daha uzun süreceği şüpheli. Zaten bu kış, korona koruma önlemlerinin sona ermesinin ardından, enfeksiyon sayısı önemli ölçüde arttı. Bu arada Berlin hastanelerindeki çocuk ve gençlik servisleri kapasitelerini doldurdu. Acil servislerde uzun bekleme süreleri vardı ve geçen yılın sonlarına doğru Charité bazı hastaları Brandenburg’daki kliniklere sevk etmek zorunda kaldı.

Astım: Pandemiden önce bile çocuklarda düşüş

Bununla birlikte, Almanya’da 2013 ile 2019 yılları arasında çocuklarda ve ergenlerde bronşiyal astım zaten düşüyordu. Merkezi Yasal Sağlık Sigortası Doktorları Enstitüsü (ZI) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insidans yüzde 28 oranında düştü. Pandeminin ilk yılı olan 2020’de düşüş eğilimi yeniden yoğunlaştı. AOK Nordost, Berlin için erkek çocukların çok daha sık etkilendiğini de tespit etti. Analize göre, 2021’de dokuz yaşına kadar olan erkek ergenlerin yaklaşık yüzde 2,4’ü astım ilacı aldı. Kızlar için sadece yüzde 0,6 idi.

Bu, Harvard Tıp Okulu’ndaki araştırmacıların bulgularıyla tutarlıdır. 2008 gibi erken bir tarihte, beş ila on iki yaşındaki çocuklarla yapılan uzun vadeli bir çalışmada, erkeklerin bronşiyal astımı kızlardan yaklaşık iki kat daha sık geliştirdiğini belirlediler. Öte yandan, bu hastalık genellikle ergenlik döneminde onlarda yeniden gelişir. Uzmanlar bunun nedeninin erkek çocuklarda bronşların daha dar olmasından kaynaklandığından şüpheleniyor.

Berlin'in yeşil ciğerleri ozon tuzağına dönüşüyor

Berlin’in yeşil ciğerleri ozon tuzağına dönüşüyor
  • hisseler
Temel olarak, astımdaki cinsiyet oranı artan yaşla birlikte tersine döner. AOK anketine göre, 70-79 yaş arası Berlinli kadınların yüzde 8,4’ü etkilenirken, erkeklerin yalnızca yüzde 4,7’si etkilendi. Geçen yıl, insanların toplam yüzde 3,86’sı reçeteli astım ilacı alıyordu. Dolayısıyla sermaye, yüzde 3,98 olan ulusal ortalamanın altındadır. Bu sıralamanın başında yüzde 4,55’lik astımlı oranıyla Thüringen geliyor. Mecklenburg-Batı Pomeranya sadece yüzde 3,25 ile arka sırayı alıyor.

Astım için en önemli risk faktörleri arasında alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık, boğaz, burun ve kulak iltihabı sayılabilir. Hava kirliliği gibi obezite ve tütün dumanı da rol oynar. Berlin’de yaz aylarında havanın ozonla kirlenmesi de olumsuz etki yapabilir. Ergenler bu konuda özellikle hassastır. Elastik bağ dokunuz etkilenebilir, akciğer fonksiyonu kısıtlanabilir ve akciğer büyümesi azalabilir.

Çocukluk çağı astımında bir faktör olarak ozon

Bronşiyal astım kötüleşir. Pediatrik Alerji ve Çevre Tıbbı Derneği’nden (GPAU) çocuk doktoru Thomas Lob-Corzilius, “Bu arada, dünya çapında yapılan bir dizi epidemiyolojik araştırma, her yaştan çocuğun yüksek ozon kirliliğinden kaynaklandığını veya mevcut semptomların ağırlaştığını gösterdi” dedi. bu gazetede