Ötimimiden muzdarip olursam Berlin’de daha sağlıklı olur muyum?

oburefe

Member
Ev
berlin seçimi
Seçimden sonra: Ötimimden muzdarip olursam Berlin’de daha sağlıklı olur muyum?

Hipokondriyak sütun: Şehir kendi kendini organize edemiyor: Kaos ilkedir. Bununla birlikte, doğru teşhis ile bu kolayca tolere edilebilir.

Hıristiyan Schwager

Berlin'de bir kaldırımda

Berlin’de bir kaldırımda “Verilecek” notu bulunan oturma alanı: Hurda, iyi bir hisle atılırMüller-Stauffenberg/imago

Yine oldu. Kendime teşhis koydum – ötimi. İşte böyle oldu: Hastaydım. Bir kereliğine Sars-Cov-2’nin Corona’dan kaynaklandığı çok gerçek. Sadece bağışıklık sistemim için değil, sinirlerim için de zorlayıcı olacağını düşündüm. Sonunda, muayenehanesi o hafta sınırlı bir şekilde açık olan aile doktoruna gitmem gerekti. Telefonda çaresiz görünüyordum, şahsen gidip gitmemem gerektiğini merak ettim. Elbette yürüyen bir veba olarak bu söz konusu bile olamazdı.

İlk arama, ikincisi gibi boşunaydı, ancak üçüncüsünde hatta biri vardı ve öğleden sonra hastalık notuna kod olarak not edilmiş bir rapor aldım. Derin bir minnettarlıkla ve kendimi çok daha iyi hissettiğim duygusuyla doluydum. Enerji kısa sürede interneti taramaya yetti. Bir şeyler doğru olamazdı. Bu bölüm şehrime yakıştı mı?

Sağlık sistemindeki bir macerayla ilgili hikayeleri hatırladım. Bazen, nöbetçi tıbbi hizmetle umutsuz bir başlangıç yaptılar. Bazen, birbiri ardına aşırı kalabalık kurtarma merkezlerini boşuna tarayan bir ambulansta oynadılar. Pandemiden çok önce ben de böyle bir yerde hastaneyi andıran koşullar yaşadım: bir doktor, üç hemşire, akşam geç saatlerde bir koridora serilen tahmini 40 hasta. Büyükanne feryat ediyor: “Eve gitmek istiyorum!” Hemşire sesleniyor: “Hayır Müller Hanım, bu mümkün değil!” Büyükanne feryat ediyor: “Ölüyorum galiba!” Hemşire sesleniyor: “Hayır, Bayan Müller, bu mümkün değil. şimdi mümkün!”

Şimdi nedenlerini araştırırken kendimi sağlık sistemiyle sınırlamak haksızlık olurdu. Hiç şüphe yok ki, şehre girer girmez herkese saldıran bir tür patojendi. Aradığım şeyi hemen psycholex.com veya buna benzer bir sitede buldum: Disexecutive Sendromu – kendini organize edememe.

bilgi kutusu resmi

Berliner Zeitung/Paulus Ponizak

hipokondriak parlaklık

Christian Schwager bir sağlık editörü ve burada iki haftada bir hayali hastalıkları hakkında yazıyor.

Berlin’in en çarpıcı belirtileri arasında 2021’de başarısız bir seçim ve bunun sonucunda hükümet kurma girişimi yer alıyor. Ancak sadece siyaset değil, neredeyse istisnasız tüm Berlinliler bu infaza katılıyor. Örneğin tükürükle kaplı kağıt mendillerden oturma alanlarına kadar artık ihtiyaç duyulmayan her şey sokağa atılıyor. Sürdürülebilirlik için kırpılmış bir varyantta, kağıt mendillerde bu eğilim henüz tanınmasa da, “gitecek” hurda var.

Geçen gün sokağımdaki bir çıkıntının üzerinde, Emil Zatopek’in muhtemelen Londra’daki 1948 Olimpiyatlarını kazanmak için giydiği eskimiş bir çift koşu ayakkabısı vardı. Elbette “vermek”, çok teşekkür ederim sevgili patronlar! Geçen günden bahsetmişken: Fareler bile artık lağımda düzgün bir şekilde ölmenin gerekli olduğunu düşünmüyor. Kaldırımda bir ceset, iki veya üç gün boyunca buna tanıklık etti ve bu, öncelikle oyun oynayan çocukların anatomik merakını uyandırdı.

Euthymia: Kaldırımdaki ölü fare artık bir baş belası olmadığında

Neden tüm bunları buraya koyuyorum ve kapımın önündeki en yakın köpeğe kakasını söylemiyorum? Çünkü bu terapinin bir parçası! Ötiminin teşhisine nasıl geldiğimi anlatmak istedim. Euthymia iç denge anlamına gelir. Genel olarak mütevazi gitmesine rağmen, bir şey hakkında mutlusunuz. Örneğin, iyi organize edilmiş bir genel muayenehane hakkında. Ve sonra bir noktada, rüzgarın oluğa üflediği tükürükle kaplı bir mendilin üzerinde de. Yanındaki ölü fare sessizce koksun.