Sahra Wagenknecht ile konuştuğumda neden eleştiri alıyorum?

oburefe

Member
Sahra Wagenknecht’le görüştüm. Toplantı, elbette, birçok eleştirmenin muhtemelen varsaydığı gibi Kremlin’de değil, oldukça geleneksel bir şekilde Federal Meclis’te gerçekleşti. Özellikle yeni partisiyle hangi sağlık politikası önceliklerini belirlemek istediğini merak ettim. Yine eski solculardan Amira Mohamed Ali ve Christian Leye de oradaydı.

Pek çok kişi farkına bile varmayacaktır ama: 2020 yılında Bayan Wagenknecht beni ofisine davet eden ve biz hemşirelerin sorunlarını dinleyen ilk tanınmış politikacıydı. O günden bu yana kendisiyle ve çeşitli partilerden birçok politikacıyla düzenli temas halindeyim.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Neden? Benim sağlık sektöründe yaptığım gibi bir fark yaratmak istiyorsanız her zaman siyaseti de işin içine katmanız gerektiğine inanıyorum.

Sahra Wagenknecht ile yaptığımız söyleşide benim için çok önemli olan üç noktayı konuştuk: Birincisi, vardiyalı çalışan tüm hemşire personeline 60 yaşından itibaren sıfır kesintili emekli maaşı verilmesi. Bu, mesleğin çekiciliği açısından gerçek bir oyun değiştirici olacaktır. Araştırmalar, düzenli olarak gece vardiyasında çalışan kişilerin hem sağlık sorunları yaşadığını hem de hayatlarının sekiz yıla kadarını kaybettiğini gösteriyor. Bunlar dengeyi bulmanız gereken değerli yıllardır.

Sonra: Sağlıkta ticarileşmeyi bırakın! Kabul ediyorum. Bana göre sağlıkta kârın yeri yoktur; tıbbi kararlar başkalarının cebini doldurmak için değil, yalnızca hastanın yararı için alınmalıdır. Dünyanın en pahalı sağlık sistemlerinden birine sahibiz ve eminim ki bu para daha verimli kullanılsa, örneğin yurt dışındaki yatırım şirketlerinde israf edilmese, bazı sorunları çözecektir.

Ricardo Lange: Gizlice düşünmek beni rahatsız ediyor

Son olarak: Herkes için tek sağlık sigortası. SPD ve Yeşillerin bir zamanlar seçim kampanyası sırasında taahhüt ettikleri bir başka ilginç çözüm, ancak koalisyon müzakereleri sırasında bunu hızla unutmak. İlk yaklaşımlar her zaman olduğu gibi umut verici görünüyor ancak Sahra Wagenknecht’in planladığı partinin bunu ne ölçüde uygulamaya istekli ve yetenekli olduğunu gelecek gösterecek.

Elbette Bayan Wagenknecht ile görüşmemi sosyal ağlarda da paylaştım ve sadece teşvik almadım. Nesnel ve yapıcı bir şekilde sunulan önemli eleştiriler söz konusu olduğunda konuyu herkesle tartışmayı severim. Ama beni rahatsız eden şey, başkalarına kiminle konuşmaları ve kiminle konuşmamaları gerektiğini söyleyebileceklerini hayal eden insanlar. Ve ne yazık ki bu bana düzenli olarak oluyor. Bu sefer de.

Temas suçluluğu bir şeydir, güvercin avlamak başka bir şeydir. İster Ricarda Lang’la, ister Başbakan Olaf Scholz’la, ister Fridays for Future’dan Luisa Neubauer’le, ister FDP’yle, ister CDU’dan biriyle konuşuyorum, kiminle konuştuğuma bağlı olarak ya solcuyum. yeşil kaçık ya da sağlık sistemini baltalamak isteyen sağcı bir hemşire, iklim teröristlerinin sempatizanı ya da kim bilir daha neler var.

2020 toplantısında: Ricardo Lange ve Sahra WagenknechtÖzel

Sadece sizin fikrinizi paylaşan insanlarla konuşmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu sizin için işleri çok kolaylaştırır, yalnızca kendi baloncuğunuzda hareket edersiniz ve diğer insanları asla amaçlarınız konusunda ikna edemezsiniz veya kendiniz kalıpların dışında düşünemezsiniz. Sizin gibi düşünen insanlar arasında korkakça sırtınızı sıvazlamak yerine, başka görüşlerle meşgul olmak doğru olur.

Özellikle tartışmaları sadece kendiniz yürütmüyorsanız, konu milyonlarca insanı etkiliyorsa, tüm bu insanların çıkarlarını olabildiğince adil ve diplomatik bir şekilde temsil edebilmek için çok çeşitli görüşlerle uğraşmak zorundasınız. .

Yıl sona eriyor ve yarın zaten Noel Arifesi. Henüz yeni yıl için bir karar almadıysanız size bir öneride bulunmak istiyorum: Şu anda dünyada yaşanan bunca krize ve bunca saçmalığa rağmen, eğer bunu yapabilirsek çok daha iyi durumda oluruz. , diğer görüşler -biz bunu yaptığımız sürece- bize uymasa bile ahlâk ve hukuk zemininden ayrılmazlar.

Bunu akılda tutarak: Mutlu Noeller!