“Sömürülmemek için kendinizle savaşın!”

oburefe

Member
Ricardo Lange yoğun bakım hemşiresi ve Berliner Zeitung’da köşe yazarıdır. Bir röportajında, tüm hemşirelik personelinin bir araya gelmesi durumunda hemşirelikteki durumun nasıl iyileştirilebileceğini açıklıyor.

Bugünkü vardiya nasıldı?

Yorucu ama beni en çok rahatsız eden şey: Kiralama işçisi olarak mesleğin yüz karası olduğumu koğuşta tekrar tekrar duymak zorunda kaldım.

Neden bu?

Güya kuru üzüm topluyoruz, kliniklerin daimi personeli için geriye sadece kirli işler kalıyor.

Meslektaşlarınız yanılıyor mu?

Bir klinik bana personel olmadığı için rezervasyon yaptırıyor. Bugün meslektaşıma ben olmadan daha fazla hastaya bakmak zorunda kalacağını anlattım. Ayrıca, onun koğuşunda sadece kendi kadrosunu yazabilmesi mümkün çünkü meslektaşlarım ve ben boşlukları dolduruyoruz. Bu senin aklına gelmez. Bir zamanlar daimi personelin görevimiz konusunda gergin olduğu bir klinikte çalışmıştım. Broşürler bile vardı. Bu arada artık orada hiçbir leasing çalışanı görevlendirilmiyor. Artık bir hemşirenin dört hastaya bakması gerekiyor. İşçiler kitleler halinde işi bırakıyor. İş konseyi kliniğe dava açıyor.

İlan | Daha fazlasını okumak için kaydırın

Kiralama işçileri yanlış düşman mı?

Sorun biz değiliz. Birincisi, tüm hemşirelerin yalnızca yüzde ikisinden biraz fazlasını oluşturuyoruz. İkincisi, herkes geçici işi kendisi yapabilir. Geçici çalışma artık sessiz bir protestodur.

Ricardo Lange: “Aktif olduğunuzda size meslektaş domuzu denir”

Bu protesto bir şeyi değiştirir mi?

Biz hemşirelerin lobisinin olmadığını duyup duruyorum. Bu beni haddinden fazla rahatsız ediyor. Almanya’da neredeyse iki milyon kişi bakımevlerinde çalışıyor. Herkes bir araya gelirse bir şeyler yapılabilir. O halde lütfen meslektaşlarım nihayet şunu söylesinler: “Artık işler istediğimiz gibi gidiyor!”

Bu neden olmuyor?

Meslektaşlarınız siyasete ya da medyaya dahil olduklarında şöyle derler: “Bunun faydası yok.” Aktif olursanız size meslektaş domuzu denir. Her zaman müdahale etmeyen, hatta greve gitmeyen herkesin diğerlerini hayal kırıklığına uğrattığı söyleniyor. Şikayetlerinizi açıkça dile getirirseniz alçak biri olarak kabul edilirsiniz. Peki bu sektörde neden hiçbir şeyin değişmediğini dürüstçe söylemeli miyim?

Berliner Zeitung/Markus Wachter

Kişiye

Ricardo Lange, 42 yaşında, Berlin-Hellersdorf’ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim almadan önce fitness eğitmeni olarak ve poliste çalıştı ve bu mesleğe olan tutkusunu buldu.

Geçici bir ajans için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerine atlıyor. 2022’de hemşirelik acil durumuyla ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung’un köşe yazarıdır.

Evet lütfen.

Sorun, başka çare olmadığına inandıkları için işe sürekli hasta gelen meslektaşlarımız. Doldurulacak bir boşluk olduğunda her zaman devreye girenler. Bu da personel eksikliğini kapatıyor. Diğer sektörlerde olduğu gibi hemşirelik personeli için de aynı iş sağlığı ve güvenliği yasaları ve ihlal düzenlemeleri geçerli olmalıdır. Her şeyden önce hastaların artık konsantre olamayan bir kişi tarafından bakılmama hakkı var çünkü vardiyalarında reçete edildiği gibi sadece iki veya üç kişi yerine beş kişiye bakmak zorundalar. Sistem yalnızca insanlar her zaman yapmaları gerekenden ve yapmaları gerekenden fazlasını yaptıkları için çalışır.

Öfkeyle konuşuyorsun, neden?

Böylece bakım personeli sonunda hiçbir şövalyenin beyaz solunum cihazına binerek gelmediğini ve arabayı topraktan çıkardığını anladı. Artık sömürülmemek için kendileriyle savaşmak zorundalar. Meslektaşlarıma mesajım: “İşler kötü gittiği için şikayet edip ertesi gün tekrar işe koyulursanız bu sizin hatanızdır.”

Kendin şikayet ediyorsun, işleri nasıl daha iyi hale getirebileceğin hakkında bir fikrin var mı?

Artık bunu da duyamıyorum: Her zaman sadece olumsuzu değil, olumluyu da vurgulamalıyım. Üzgünüm ama hem çalışanlara hem de hastalara zarar vermenin olumlu bir yanını göremiyorum. Kursiyerlere bakarak böyle bir sistemin nerede geliştiğini görebilirsiniz: 2022’de, 2021’e kıyasla yüzde yedi daha az kişi mesleği öğrenmek istiyordu.

Peki sonuçta bakım konusunda çok fazla şikayet var mı?

İmajının zarar görmesinden hemşirelik bakımının kendisi sorumludur ve bu, tüm sektörlerde en yüksek oranlardan biri olan eğitimi yarıda bırakma oranından da görülmektedir. Stajyerler sömürüldüğünde ve kötü muameleye maruz kaldığında olan şey budur. Önerilen çözümlere gelince: Ben ve diğerleri bunları zaten yaptık.

Yani?

Örneğin istenilen görev kadroları. Herhangi bir klinik bunu hemen uygulayabilir. Bir istasyon kendi görev listesini yazar. Yönetim yalnızca vardiyada yeterli sayıda personel bulunmadığında müdahale eder. Ama ben böyle bir şey önerdiğimde kendi adamlarım hemen diyor ki: “Bunların hepsi saçmalık, hiçbir şekilde yapılamaz!” Sonra cümle düşüyor: “Biz bunu hep böyle yaptık.” Ama biliyorum ki, en iyi yol.

Evet?

Sorun öncelikle ücretler değil. Diğer şeylerin yanı sıra, katı çalışma saatlerinden uzaklaşmamız gerekiyor. Örneğin, bekar ebeveynlerin çocuklarını okula götürebilmeleri için okula sabah 6 yerine sabah 7’de başlamaları mümkün olmalıdır. Gençlere 12 saatlik vardiyalarla beş yerine üç gün çalışmaları önerilebilir. Birçok fırsat var. Sadece sopayı kıçımızdan çıkarmalıyız.