Vegas'taki Sphere gibi ama Los Angeles'ta Cosm hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Arda

Global Mod
Global Mod
Dışarıda hava güneşliydi ve sıcaklık 30 derecenin üzerindeydi, ama içeride büyük, hayalet gibi bir buzul bana doğru hızla geliyordu.

Suda parçalanırken, içinden parlayan yeşil çizgilerle hasta gibi görünüyordu. Sonra tepedeydi ve ben spiraller çizerek okyanus sırtlarını aştım ve sadece su altı ormanının içine ulaştım.

Inglewood'daki Cosm'daydım. Ve yerel sanatçı Nancy Baker Cahill'in “Seek” adlı kısa filmini izliyordum. Yaprak ve yosun görüntüleri aşağıda, önümüzde ve üstümüzde dönerken, bazı izleyiciler nefesini tuttu. Diğerleri doğanın fantastik yorumundaki mistik detaylara işaret etti.

Bu ay resmen açılan Cosm, konukları etraflarını saran bir ekranla mini bir arenaya yerleştiren eğlence ve spor odaklı bir mekandır. Los Angeles'ın hala gelişmekte olan sürükleyici alana en son girişi, panoramik görüntülerle sarmalanma arzumuza hitap eden, bu kubbede yükselen büyük ölçekli bir gösteri.

“Seek” öte dünyadan olsa da, Cosm'un programlamasının çoğu gerçekliğe dayanmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar spor etkinliklerinin canlı eş zamanlı yayınlarına odaklandı. Ancak bunu bir spor barı olarak düşünmeyin. Ve mutlaka bir tiyatro olarak da düşünmeyin, ancak şu anki programlamasında bir Cirque cu Soleil favorisi var. İşte kategorize edilmesi zor Cosm hakkında bilmeniz gereken yedi şey.

Cosm, konukları etrafı saran bir ekranla sarmayı hedefliyor. Mekan, ağırlıklı olarak spor etkinliklerine ve sanatçıların sipariş ettiği kısa çalışmalara odaklanacak.

(Michael Blackshire / Los Angeles Times)

Cosm ve Nancy Baker Cahill'in izniyle

1. Bunu bir parça planetaryum, bir parça da mini küre olarak düşünün

Cosm'un kökleri bilim ve eğitimdedir. Şirket, 1940'larda bu alanda bir müdür olan Armand Spitz tarafından kurulan planetaryum girişimi Spitz Inc.'in sahibidir. Yine de Cosm Los Angeles'ın aklında kesinlikle eğlence vardır. Şüphesiz Las Vegas'ın her şeyi kapsayan arenası Sphere'i hatırlatacaktır. Yine de Cosm daha rahattır.

Mekanın odak noktası, 87 fit çapındaki LED ekranıyla kubbesidir; bu arada Sphere yaklaşık 366 fit yüksekliğe ulaşır. Ancak salt sayılardan daha önemli olan, ortamın hissiyatıdır. Sphere kendisini öncelikle canlı müzik etrafında merkezlemişse, Cosm samimi, biraz daha lüks bir ruh hali peşindedir, ancak üç oturma seviyesinin her biri ekranına nispeten yakın olmalıdır.

Bu, canlı eğlencenin Cosm'un temel programı olmayacağı anlamına geliyor. Bunun yerine, sporların canlı eş zamanlı yayınlarını, tiyatro yapımlarının yeniden yayınlarını ve orijinal, sanatçı odaklı sinematik enstalasyonları bekleyin. Her şey plana göre giderse, belki de Cosm, konser filmleri ve talep gören, girilmesi zor gösterilerin canlı yayınlarının bir karışımına ev sahipliği yapacaktır. Fikir, canlı performansları, canlı olarak görmenin büyük ölçüde imkansız olacağı görüntüler sunarak tamamlamak ve bunu bizi sahnenin merkezine koyan bir ekranla yapmaktır.

Çözünürlük, elbette, Cosm'un 12K LED ekrana sahip olmasıyla net. Bu sunum, etrafımızı ve üstümüzü saran bir ekrana yakınlığımızla birleştiğinde, zaman zaman bir hareket hissine bile yol açıyor. Cahill'in “Seek”ini Cosm'un kubbesinde izledim ve eser, doğanın gerçeküstü ve davetkar bir görüntüsünü dönüşümlü olarak sunmak için soyut görsel efektler kullanan bir eser. Kasırgalar önümüzde dönerken veya Cahill'in görüntüleri bizi bir ağacın içine götürürken, mekan görsellerle yükseliyormuş gibi göründü ve tema parkı benzeri bir his yarattı.

Cahill, Cosm'a neyin çekildiğini anlatırken “Gerçekten büyük – büyük her şeye meraklıyım. Ben bir maksimalistim,” diyor. “Seek”, bizi çevreleyen teknolojiyi kullanarak bir varlık duygusu yaratmak için değişen iklimimiz hakkında bir yorumdur.

Cahill, “Bu tuval açısından düşündüğüm en önemli çıkarımlar ve fırsatlardan biri, hayvan benliklerimizle nasıl yeniden bağlantı kurabileceğimizdi?” diyor. “Dikkat ederek kendimizi gerçekten doğaya gömülü nasıl bulabiliriz?”

Meera Kim, Cosm'daki sürükleyici “Seek” şov deneyiminin ardından izliyor.

2. Cosm spor izleme deneyimini yeniden tanımlamak istiyor

Inglewood'da, SoFi Stadyumu ve Intuit Dome'un yakınında konumlanan Cosm, Hollywood Park bölgesinin spor odaklı eğlencesine hitap ediyor. Cosm'un erken dönem programlarının çoğu UFC müsabakaları, uluslararası futbol maçları ve yakında US Open tenis turnuvası ve NCAA futbol maçları etrafında şekillendi. Peki Cosm'u örneğin kanepenizden veya yerel spor barından farklı kılan nedir? Örneğin, kubbe yalnızca bir ağ yayını göstermiyor.

Cosm etkinlikleri şirketin kendi kameralarıyla filme alınıyor ve Cosm'un baş ürün ve teknoloji sorumlusu Devin Poolman'a göre sahada veya kort kenarında veya bazen beklenmedik bir yerden yukarıdan dört ila altı benzersiz bakış açısı sağlıyor. Amaç, Cosm'da gördüğünüz şeyin evde tekrarlanmamasını sağlamak. Ve eğer işe yararsa, Cosm'un şirket içi teknik direktörleri anında kamera açılarını değiştirdiğinden, aksiyona son derece yakın olma yanılsaması yaratmalıdır.

Cosm, canlı televizyon yorumlarını iletmek için yayın ortaklarıyla çalışacak. Bunu ön sıradaki bir koltuk deneyimini simüle etmek olarak düşünün. Gerçekten spor sahasında olduğunuza inanarak kandırılmayacaksınız, ancak buna yakın olmalı. Poolman, “Bunu stadyuma radyo getirip maçı izlerken spikerleri dinlediğiniz günlere benzetiyorum,” diyor.

Joanne Popper (solda) ve James Jones, ekranın konukları çevrelediği Cosm'da “Seek”i deneyimliyorlar.

3. Cosm bunun bir tiyatro olmadığında ısrar ediyor

Poolman, “Tiyatro terimine alerjimiz var,” diyor. Cosm'un yaratıcıları mekanların sosyal hissettirmesini istiyor. Bu yüzden, mekanın spor odaklı bar ve restoranına erişimin yanı sıra kubbenin arkasından engellenmiş izleme olanağı sağlayan düşük fiyatlı bir genel giriş bileti de satıyorlar. Konukların ayağa kalkıp etrafta dolaşıp manzarayı seyretmelerinin sorun olmadığını bilmelerini istiyorlar.

Poolman, “Sosyal bir ortamda rahat olmanızı istiyoruz – bara gidip bir içki alıp arkadaşlarınızla sohbet ederken bir yer duygusunun tadını çıkarmanızı istiyoruz,” diyor. “Bu sizi Nancy Baker Cahill'in yarattığı bir dünyaya veya bir futbol maçına veya UFC dövüşüne götürüyor.”

Örneğin oturma düzeni ortaktır. İkinci kattaki bar korkuluğu yalnız misafirler için mevcuttur ancak etrafınızdakilerle sohbet etmeyi de teşvik eder. Masalar ve bölmeler iki ila sekiz kişilik oturma alanı sunar.

Cosm CEO'su ve eski bir profesyonel futbol oyuncusu olan Jeb Terry, Cosm'un Hollywood filmleri göstermek için orada olmadığını söylüyor. Bunun yerine mekan, spora ve büyük ölçüde 30 ila 40 dakikalık sanatçı odaklı, görsel efektlerle yönlendirilen çalışmalarla sonuçlanan yaratıcı programına odaklanmaya devam edecek.

Cahill'in “Seek”ine ek olarak Cosm, Guy Reid ve Planetary Collective'in evrenin oluşumuna dair empresyonist bir bakış açısı sunan animasyonlu “Orbital” ve Ricardo Romaneiro'nun minyatür kimyasal reaksiyonların psikedelik keşfi olan “Liquidverse: Microcosm & Macrocosm”a ev sahipliği yapıyor. Hepsi, öncelikle animasyon ve video oyunu motorlarının bir karışımı kullanılarak Cosm için özel olarak yaratıldı.

“Biz ilk gösterim tiyatrosu değiliz,” diyor Terry. “Deneyimsel tarafa doğru eğiliyoruz.”

Cosm'daki açık hava yemek alanında ayrıca 45 metrelik duvardan duvara bir paravan yer alıyor.

4. Kubbenin ötesinde açık hava restoranı ve bar bulunmaktadır

Sözde sürükleyici mekanlarda ve sürükleyici etkinliklerde epey vakit geçiren biri olarak, çok sayıda karanlık, kutu gibi klimalı alan görüyorum. Las Vegas'a birkaç sürükleyici mekanı ziyaret etmek için yaptığım son seyahatten sonra, kapalı mekanlar arasında dolaşarak, sadece açık havada olmak istediğim için bir hafta parkta çalıştım. Dolayısıyla Cosm'un güzel yanlarından biri, birinci kattaki, nispeten açık hava restoranı ve barı. “The Hall” olarak adlandırılan alanda, kapalı-açık bir barın yanı sıra spor barlarından esinlenilmiş yiyeceklerden oluşan bir menü (burger, kanat, patlamış mısır vb. düşünün) bulunuyor. Mutfağın, kubbe de dahil olmak üzere Cosm'un her yerinde mevcut olduğunu unutmayın.

Cosm'un tamamına girmek için bilet gerekmesine rağmen, salon, kişi başı 70 dolar veya daha fazlasına mal olabilen kubbeden daha bütçe dostudur. Örneğin, US Open eş zamanlı yayını için salon biletleri 6 dolardır, ancak NCAA futbol etkinlikleri yaklaşık 22 dolardır. Alanın odak noktası, kubbede gösterilen ve o sırada gerçekleşen diğer önemli maçlar da dahil olmak üzere birden fazla oyunu gösterebilen 150 fitlik duvardan duvara dijital ekranıdır.

Ekranlara bakmak istemeyenler için iki kat var. Kubbede gösterilen şey patlayacak gibiyse güzel bir seçenek. Ancak daha da önemlisi, kubbe tarafından gölgede bırakıldıktan sonra gerekli duyusal molayı sunarak dış dünyaya bir pencere sağlıyor.

5. Çatı katında biraz zaman geçirin

Üç katlı kubbe oturma alanı var, ancak Cosm'un çatı katına çıkan yürüyen merdiveni kaçırmayın. Bu, Cosm'a ekranlardan uzak başka bir açık alan sağlıyor. Tüm teknoloji bunaltıcı hale geldiğinde, bir şeyler atıştırmak ve bir şeyler içmek ve yakındaki spor tesislerinin manzarasını seyretmek için buraya gelin. Ve eğer birinci kattaki sahne çok gürültülüyse – oyuna bağlı olarak, Cosm'un oldukça aktif hissedebileceğini düşünüyorum – çatı katı bir dinlenme yeri olabilir. “Seek”i izledikten sonra, kendimi doğaya yeniden alıştırmak için yaklaşık 45 dakika burada geçirdim, keşke bir kitap getirseydim diye düşündüm.

Claudine Cooper (solda) ve Gaynell Lyons, pencerelerinin üzerinde 45 metrelik bir duvar bulunan yemek alanı olan Cosm Salonu'nda selfie çekiyor.

6. Las Vegas'taki Cirque du Soleil'in “O”suna gidemiyor musunuz? Cosm'a gidin

Cosm'un erken dönem programındaki en ilgi çekici parçalardan biri Cirque du Soleil'in “O” prodüksiyonu. Tek kişilik biletler yaklaşık 77 dolardan başlıyor, dört veya beş kişilik kabinler oturma seviyesine bağlı olarak 264 ila 385 dolar arasında değişiyor. Yakın zamanda Las Vegas'ta “O”yu izledikten sonra, pek de arzu edilmeyen bir koltuk için 150 dolardan fazla harcadıktan sonra, Cosm'un canlı olmayan ama her şeyi kapsayan deneyiminin gösteriyi deneyimlemenin daha iyi bir yolu olup olmadığını merak ediyorum?

Poolman, “Sizi sahneye, sahne arkasına, suya ve sahnenin üstüne koyma fırsatı var,” diyor. “Sizin seyirciler arasında oturan bir hayran olarak elde edeceğinizden daha fazlasını veriyoruz, böylece sizi yakından ilgilendiriyoruz.”

Ve dürbüne gerek yok.

Camille Wong (ortada), Cosm'da “Seek” adlı sürükleyici gösteri deneyiminin gösteriminin ardından arkadaşlarıyla sohbet ediyor.

Bir izleyici Cosm'da sürükleyici “Seek” şov deneyimini izliyor.

7. Cosm, canlı etkinliklerin erişilebilirliği ve karşılanabilirliği hakkında bir ifadedir

Cosm'un Los Angeles sahnesine çıkışı şu soruyu gündeme getirdi: Canlı eğlence giderek sadece zengin sınıfı için ulaşılmaz mı hale geliyor?

Cosm, canlı bir etkinlikten daha düşük bir giriş maliyeti olsa bile, kubbeli bir biletin ucuz olmadığını belirtmek gerekir. Bir tenis hayranı olarak, US Open için New York'a geri dönmeyi özlüyorum. Cosm'da tek bir çeyrek final bileti, premium izleme için yaklaşık 61 dolara mal oluyor. İki kişilik üçüncü seviye bir masa size 88 dolara mal olacak. Bu arada, New York'taki etkinliğe gerçek bir bilet, uçak bileti ve otel hariç, şu anda en üst güverte için 163 dolar veya daha fazla.

Cosm CEO'su Terry, “Dünyanın en büyük ve en çok rağbet gören etkinliklerinden bazıları, insanların çoğunluğu için erişilemez ve ulaşılamaz” diyor.

Yani Cosm, evde izlemeye göre tartışmasız daha iyi bir sunum sunarken, bir topluluk duygusu sunmaktan bahsetmiyorum bile, gerçek hayat ile sürükleyici deneyimler arasında büyüyen bir uçurumun olduğu bir dünyadan korkmadan edemiyorum, ikincisi çoğumuzu ekran tabanlı bir gerçekliğe sürüklüyor. Spor ve tiyatro etkinlikleri daha ucuz hale gelmiyor, bu yüzden bu tehlikeli derecede makul görünüyor. Bu endişe verici ve Cosm, özellikle Dallas ve Atlanta için planlanan konumlarla, bizi buna bir adım daha yaklaştırıyor gibi görünüyor. Ancak şimdilik, Inglewood'daki koltuğumdan da olsa, US Open'da görüşmek üzere.