Yoğun bakımda bir katilin gülümsemesi beni nasıl sinirlendirdi?

oburefe

Member
Katiller, tecavüzcüler ve çocuk tacizcileri de dahil olmak üzere hasta ve yaralı insanlar; hastane, tüm sosyal sınıflardan ve sayısız kaderden çok çeşitli insanların bir araya geldiği bir buluşma yeridir.

Her birinin bakımı ve tedavisi biz doktorlar ve hemşireler tarafından yapılıyor ve aynı zamanda anlatılmaz acılara neden olan, hatta başkalarının canını alan kişileri de onarıyoruz.

Eğitimim sırasında daha önce sadece televizyondan tanıdığım insanlarla tanıştım. Ben orada pratik çalışmalarımı yaparken yoğun bakımda gözetim altında tutulan uyuşturucu satıcısını hala çok iyi hatırlıyorum. Bir polis durağı sırasında genç adam, delilleri hızla ortadan kaldırmak için alüminyum folyoya sarılı birkaç eroin pelletini yuttu. Geçici bir saklanma yeri, çünkü bir dahaki sefere tuvalete gittiğinizde toplar tekrar gün ışığına çıkacak. En azından teori bu.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Kurşunların midesinde veya bağırsaklarında açılıp hayatına son verme riski olduğu için bize geldi. Yatağa kelepçeli bir şekilde yatıyordu ve odasının dışında oturan iki silahlı polis memuru tarafından korunuyordu. Bana bağırsak hareketlerini izleme ve sürgüde polise sunma görevi verildi. Kokuşmuş kahverengi kütlenin her santimetre karesini çatalla patates püresi gibi ezdiler.

Amaç: Eroini bulmak ve kanıt olarak saklamak. İşlem sonrasında önlem olarak dışkının tamamı torbalara konularak ağzı kapatılmıştır. İki polis memuru bu kez uyuşturucu aramak için kimin çatal kullanmasına izin verileceği konusunda “taş, kağıt, makas” yöntemini kullandığında kendimi tutamayıp gülümsedim.

Ricardo Lange ve şakacı suratlı, duygusuz bir adam

Yoğun bakım ünitesine sadece şiddet mağdurları değil, failleri de geliyor. Sabahleyin kız arkadaşının yanında bulunan bir adama bakmamın üzerinden çok zaman geçmedi. O ölmüştü, kendisinin de yüzünde kocaman bir kesik vardı. Batman'deki “Joker”i tanıyan herkesin kabaca bir fikri vardır. Sanki birisi yüzüne bir gülümseme koymaya çalışmış gibi görünüyordu. Derin kesik ağzın köşesinden yanağın üzerinden kulağa kadar uzanıyordu.

Ama o gün beni asıl sinirlendiren şey onun görünürde hiçbir duygu göstermemesiydi. Üzüntü yok, gözyaşı yok, hiçbir şey yok! Tam tersi. İyi bir ruh hali içinde görünüyordu, yüzünün sakatlanmasına uygun olarak şaka yaptı ve nihayet eve ne zaman gidebileceğini sordu. Sanki ortağı hâlâ hayattaymış gibi. Sanki odasının dışında sadece onun iyiliği için, kimseye zarar vermesin veya kaçmasın diye orada olan polis memuru yokmuş gibi.

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 43, Berlin-Hellersdorf'ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022'de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung'un köşe yazarıdır.

Bugüne kadar sayısız suçluya baktım ve onları sağlığına kavuşturdum. Katiller, haydutlar, tacirler ve hırsızlar. Sarhoş araba kullanan ve başkalarını öldüren insanlar. Zor şeyler; bazen benim için katlanması zor oluyordu. Ancak benden ahlaki ve insani olarak bir bakıcıdan isteyebileceği her şeyi talep eden bir vaka, bir çocuk tacizcisi vakasıydı.

Vardiyam sırasında ortaya çıktığı üzere, geçmişte birçok çocuğu istismar etmişti. Kendini ve cinsel organını bıçakla kestiği için yoğun bakımda bize geldi. Görünüşe göre masum insanların hayatlarını mahvettiği vücut kısmından kurtulmak istiyordu. Fatura akla gelmedi. Cerrahlarımız kurtarılabilecek olanı yeniden inşa etti. Bu adamın gözlerinin içine bakmanın benim için ne kadar zor olduğunu kimse hayal edemez. Vücudunun bir kısmını her gün yeniden sarmak, enfeksiyon kapmamasını, iyi iyileşmesini sağlamak, ki bu kişi bu kadar çok acıya ve çok fazla yıkıma neden oldu.

Bir yoğun bakım hemşiresinin kendisi hakkında düşündüğü düşünceler

Artık pek çok kişi kendine şu soruyu soracak: Bunu nasıl yapabilirsin? Bununla nasıl başa çıkabilirsin? Ama bu tam olarak benim işim. İnsanlarla ilgileniyorum. Hatta toplum tarafından dışlananlar bile. Bazen karşımdaki bu kişinin ne kadar “sapık bir piç” olduğunu düşünmediğimi söylersem yalan söylemiş olurum. Ama bunlar kendi kendime tartıştığım düşünceler. Karşımdakinin hissetmesine izin vermediğim düşünceler. Bir yoğun bakım hemşiresi olarak insanları suçlamak, mahkum etmek benim işim değil, bunun için hakimlerimiz, savcılarımız var. Herkesin uygun tıbbi ve hemşirelik tedavisi görme hakkı vardır ve benim tarafımdan her zaman eşit muamele edilecektir, eğer veya ama olmadan.

Kaç yaşında olduğunun, politik inançlarının ne olduğunun, köklerinin nerede olduğunun ya da Tanrı'ya hangi numarayı kullandığının bir önemi yok. Bunu yapamayan kimsenin bu meslekte yeri yoktur. Bu inanç bugün hala özel hayatımı şekillendiriyor. İster bir politikacı, ister bir serseri, ister bir rock'çı, ister komşunun yaşlı adamı olsun, hiç fark etmez. Herkese saygıyla davranıyorum. Ancak profesyonel yaşamda küçük bir fark var: Eğer birinden hoşlanmıyorsam eşyalarımı alır, gülümser ve ondan uzak dururum.