“Yüzüme ‘Seni pis salak’ der misin?”

oburefe

Member
“Seni şişko domuz!” Sosyal ağlarda buna benzer yorumları tekrar tekrar okudum. Sanal bir çağda yaşıyoruz ve insanlığın büyük bir kısmı ekran karşısında saatler geçiriyor, X’te (eski adıyla Twitter) en son haberleri okuyor, TikTok’ta komik Haberlar izliyor veya Instagram’daki gönderilere yorum yapıyor.

İster koltukta, ister işyerinde, ister trende – İnternet’in genişliği bir anonimlik hissi uyandırır: gerçek isim yerine takma isim, kendi yüzünüz yerine kedi veya hiç profil resminizin olmaması – bu takımyıldızında bazı insanlar yenilmez gibi görünüyor ve kelimenin tam anlamıyla onu yalnız bırak ve defolup git. İnsanlar yabancıların dış görünüşlerine hakaret ediyor, tehdit ediyor ve utanmadan yorum yapıp değerlendiriyor. Özellikle kadınların bu durumdan ciddi şekilde etkilendiği görülüyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

İlerleyen satırlarda siber zorbalık yani internette zorbalık konusuna değinmek istiyorum çünkü bu sorun, bakımdaki eksikliklerle birlikte benim için çok önemli. Medyada bakım konusuna dair net bir fikirle kendimi konumlandırdığım son birkaç yılda, bir veya iki aptal yoruma veya saçmalık fırtınasına katlanmak zorunda kaldım.

“Seni pis ahmak”, “Yaşlı kadının için ne kadar ödedin” veya “Yaşlı kadının uyuşturucu ve ensest dolu” yakın zamanda kız arkadaşımla Instagram’a yüklediğim bir Habernun altına gönderilen yorumlardan sadece birkaçı . İşin hain yanı: Videonun mesajı, kimsenin sorulmadan başkalarına hakaret etme veya görünüşlerini yargılama hakkına sahip olmadığıdır. Sadece empati sahibi insanların kabul edebileceği olumlu ve önemli bir mesaj: puf kek!

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 42 yaşında, Berlin-Hellersdorf’ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022’de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung’un köşe yazarıdır.

Kişisel olarak bu günlerde bu tür düşmanlıkları pek umursamıyorum. Yanımda güçlü bir kadın ve beni destekleyen harika bir topluluk var. Beni endişelendiren başka bir şey:

Yorumlar arasında dolaşırken, kendileri de aşağılayıcı yorumlar yazan veya bunları sadece komik bulan bir veya iki profile daha yakından baktım: Bunlar arasında, her ikinci fotoğrafta kendi çocuklarını tamamen sansürsüz bir şekilde gösteren anne ve babalar da vardı. kamera tutuldu ve böylece geniş bir izleyici kitlesine sunuldu – sadece birkaç tıklamayla! İnternette bu tür görselleri benimseyen çok sayıda pedofili olduğu gerçeği bir yana, acaba yabancılar aniden çocuklarının görünümüyle dalga geçse bu ebeveynler de bunu aynı şekilde kutlar mıydı? İnanmıyorum.

Nefret ve ifade özgürlüğü arasında denge kurma eylemi

Ne yazık ki, çoğu zaman bir konuyla ya da eylemlerimizin sonuçlarıyla ancak kendimiz ya da sevdiklerimiz bundan etkilendiğinde ilgilenmeye başlarız. Burada sağlık sisteminin paralelliğini tesadüfen gören herkes kesinlikle haklıdır.

Sorumlulara bağımlıyız: Harekete geçmek için hiçbir neden görmeyen ve bildirilen nefret yorumlarını nadiren silen veya ilgili profilleri engelleyen platform operatörleri. Nefret ve ifade özgürlüğünü dengelerken mağdurları sıklıkla adalet konusunda hafif şüphelerle karşı karşıya bırakan mahkemelerden. Ve bu durumları ele alacak ve etkilenenleri yeterince koruyacak koşulları yaratacak yasaları çıkarmayan politikacılardan.

Gelecek giderek daha dijital hale geliyor ve biz insanlar bu gelişmenin gerisinde kalıyoruz! Bana göre sorumluluk sadece sorumlularda değil; dijital şiddete kararlı bir şekilde karşı koyma konusunda toplum olarak bizlere de görev düşüyor.

Herkes, paylaşacağı sözleri yüz yüze birine gerçekten söyleyip söylemeyeceğini kendine sormalı. Eleştirileri objektif bir şekilde ifade etmeyi, birbirimizle adil bir şekilde tartışmayı öğrenmeli ve birisi nasıl görünürse görünsün, nereden gelirse gelsin ya da Tanrı olarak hangi numarayı kullanırsa kullansın, her zaman ona iyi davranmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. herkese saygı ve nezaketle.

Bu, iyi bir sosyal etkileşimin temelidir.