Yorum: Turistler Avrupa'yı bir kabusa dönüştürdü. Ben de sorunun bir parçasıydım

Arda

Global Mod
Global Mod
On yıl önce, Los Angeles Times'daki bir fikir yazısında Rick Steves tavsiye edilen okuyucular terörizm ve hastalık korkularını yutmak için, “sadece uçağa binin” ve dünyayı görmeye gidin. Ve ben kimim ki sevilen bir seyahat yazarı ve Norveçli Amerikalı arkadaşımla aynı fikirde olmayayım?

Ancak Norveç ve İtalya'da ailemi ve turistik yerleri ziyaret ettiğim üç haftalık bir seyahatten döndükten sonra tavsiyem biraz farklı: Özellikle benim gibi turistlerin dünyayı mahvettiğinden endişe ediyorsanız, o uçağa binmeyin.

Tavsiyemin çatışma veya salgın hastalıkla hiçbir ilgisi yok. Ya da belki de var, çünkü gördüğüm kadarıyla, güzellikleri ve tarihleriyle bilinen yerleri çiğnemek için uzak yerlere uçarak tonlarca jet yakıtı yakan insan orduları zararlı olarak nitelendirilebilir.

Aşırı turizmin sonuçları, özellikle de hedef aldığı talihsiz yerlerde iyi bilinir: Uzun zaman önce inşa edilmiş şehirler veya doğal harikalar, kendi cazibelerinin kurbanı olur ve başa çıkabileceklerinden çok daha fazla insanı çeker. Bozulmamış yaban hayatı alanları bozulur, yerel halkı geçindiren pazarlar ve kasap dükkanları hediyelik eşya dükkanlarına dönüşür ve sakinler evleri kısa süreli kiralamalara dönüştürüldükçe kalabalıklaşır. Giderek artan bir şekilde, sezon dışı yok:pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana, Avrupa'nın popüler noktalarındaki Ekim ayı kalabalığı, 10 veya 20 yıl önce Temmuz ayındakiyle aynı ve bugün Temmuz ayı … kıyamet gibi.

Neyse ki, aşırı turizm esasen kendi kendine düzelebilir. Sorunun bir parçası olmak, tıpkı ailemle Norveç ve İtalya'ya yaptığım bir gezi sırasında olduğu gibi, o kadar sefil, para sömüren bir deneyim ki, bir daha asla yapmama kararlılığını harekete geçiriyor.

Roma'nın İspanyol Merdivenleri'ne gidin, orada gördüm tatlı Hayat turist polis devletiyle çatışma. Orada, İtalyan sokak sanatçılarının muhteşem, operatik feryatları, kavurucu sıcak bir günde oturmaya cesaret eden herkesi azarlayan sokak polislerinin ıslıklarıyla aralıklı olarak kesiliyordu. Roma'daki kalabalıklar o kadar kötü hale geldi ki, yüzlerce hatta binlerce yıllık insan kullanımından kurtulmuş yapıları korumakla o kadar bağdaşmaz hale geldi ki, artık belirli yerlerde oturmak yasaktır.

Belki de aylaklığa karşı bu yeni keşfedilen düşmanlık ziyaretçilerin yararınadır. İspanyol Merdivenleri gibi yerlere doğru akın eden insanların kalabalığı ve muhafızların sert dikkati, oraya giden herkesin mümkün olduğunca çabuk ayrılmak isteyeceğinden emin olacaktır.

Bu durum, Avrupa'nın aşırı turizme karşı A Sergisi olduğu iddia edilen Venedik için de üzücü bir şekilde geçerliydi. Ekonominin turizmden başka bir şeye ayrılmış bir sektörü varsa, fark etmedim.

Venedik'in tarihi merkezindeki yerleşik nüfus 50.000'in altına düştüOrta Çağ'dan beri görülmemiş bir seviye. Bir zamanlar yerel halka hizmet eden konutların çoğu artık benim gibi ziyaretçilere kiralanıyor. Sokakta bavulları tekerlekli sandalyelerle taşıyan parlak giyimli kalabalıklar veya inanılmaz hayatlarını gösterebilmek için en doğal olmayan Instagram pozlarını tutanlar kadar eski dünya otantikliğini haykıran hiçbir şey yoktur.

Venedik sonunda geri adım atıyor. Geçtiğimiz nisan ayında, şehre günübirlik gelenler 5 avroluk giriş ücreti ödeyinve büyük yolcu gemilerinin Venedik lagününe girmesi yasaklandı. Benzer şekilde, Norveç'te, Bergen (ki aslında dünyanın en mükemmel şehridir) yolcu gemisi çıkarmalarını günde 8.000 yolcuyla sınırlandırdı — ve bu sınırın altında bile, Bergen'in tarihi kıyı şeridi kolayca aşırı kalabalıklaşıyor.

İyi haber şu ki, pandemi sonrası seyahat deneyimini tatmak için Avrupa'ya uçmanız gerekmiyor. Sadece yaz gününde 5'ten Disneyland'a gidin, aileniz için 800$ bilet alın ve birkaç bin sabırsız yabancıyla güneşin altında durun.

Orada, Tomorrowland'da, Vatikan'da yaptığım zihin jimnastiğini yapacaksın: Kendine bunun güzel ve eğlenceli olduğunu söyle, kahretsin, çünkü bunun bedelini biz ödedik, sızlanan çocuklarının, yanan cildinin ve boğucu klostrofobinin ortaya koyduğu gerçek ne olursa olsun. dışarıda dururken.

Bir dahaki sefere başka bir seyahate çıktığımda, Norveç masada olabilir, çünkü rahmetli annemin ailesinin çoğu orada. Ancak gezi ve dinginlik açısından, Kaliforniya'nın kendi dağlarında ve çöllerinde yerel halkın bildiği yerlerden daha iyisi yoktur. Beni orada bulabilirsiniz.